28 Януари 2026сряда08:51 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Прозрачно ясно

/ брой: 90

автор:Мая Йовановска

visibility 2006

Мая ЙОВАНОВСКА



Много, ама много се разшумя след миналоседмичната среща на превозвачите с премиера Кирил Петков. Част от тях му се обидиха. Ще спираме целия автобусен транспорт в страната, ще блокираме абсолютно всички транспортни връзки. Това не можело да продължава така. С тях се подигравали. Диалогът с правителството бил провален... И във вторник имаше протест. Шумен, шарен, хващащ окото на зрителя, предизвикал километрични задръствания в различни градове. Част от сценария не успя съвсем да се осъществи - полицията не пусна тежките машини в центъра на София. И така планираният пък за вчера протест на превозвачите бе отменен. Но на 18 май пак ще излязат. На национален протест. Не се отказват. Докрай щели да отстояват исканията си.
Разбира се, че в толкова много насложили се кризи на всеки е трудно. Високите цени натискат и бизнеса, но и обикновените хора. Специално превозвачите, и по-точно една определена част от тях, обаче започнаха да реват с идването на новото правителство, макар кризата да бе още от 2020 г. Това пък с трудния диалог, прераснал в "провален диалог", е основната опорка, която слушаме от няколко месеца.

Управляващите бяха обвинени включително за негативните последствия от пакета "Макрон", който правителството на Бойко Борисов проспа навремето. След това се появи ново 10 - настоящото правителство, което съвсем справедливо реши да оправи кашата с тол таксите, бе обвинено във всички грехове на света. И то от онези, които навремето получиха благословията на Борисов да не плащат за туй, че рушат пътищата ни с тежките си камиони, за сметка на нас, които чрез винетките даваме огромната част от парите за пътищата. А междувременно една партия, която близо 12 години беше яхнала властта, обяви, че поема курс към предсрочни избори.
Към "недоволството" на превозвачите вече се "приши" и градският транспорт в София. Трамваи, автобуси, тролейбуси пътуват с плакати: "Национална стачка!". Дето се вика, и Фандъкова се включи в екшъна. Иска държавата, демек всички ние, да платим сметката на софийския градски транспорт, който от години е ясно, че се управлява неефективно.
Наслагването на толкова подобни фактори едва ли е случайност. Приличат си и плакатите, и лозунгите по тях. Иначе Бойко в момента мълчи. Вероятно в очакване да се подготви почвата, да се нагнети напрежението. Но дългата му ръка започва да прозира. При това все по-ясно.
Защо, след като имат нужда от помощ и от диалог, и месеци наред заявяваха, че ги търсят, превозвачите не преговарят с правителството, а поставят ултиматуми? Интересно колко ли струват при тези високи цени на горивата протестите с тежките машини? А къде бяха точно тези, когато българските граждани протестираха срещу управлението на ГЕРБ?

Плащаме с левове до неделя

автор:Дума

visibility 1188

/ брой: 17

Цената на златото с нов исторически връх

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 17

Платежните операции у нас стигнаха 345 млрд. евро

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 17

ЕС одобри окончателно забраната за руския газ

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 17

Канада без свободна търговия с Китай

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 17

Превозвачи от Балканите блокират границите

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 17

Над 800 000 американци останаха без ток

автор:Дума

visibility 824

/ брой: 17

Да се ускори забраната за социални мрежи

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 17

Съвет на лакеи

автор:Александър Симов

visibility 1201

/ брой: 17

Беззащитен

автор:Мая Йовановска

visibility 1124

/ брой: 17

Ние помним!

автор:Дума

visibility 1264

/ брой: 17

"Сурва" събра над 13 хиляди на своя 60-годишен юбилей

автор:Дума

visibility 894

/ брой: 17

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ