19 Май 2024неделя08:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Инструментите са били обработвани със специална смес

Разгадаха мистерията на цигулките Страдивариус

/ брой: 159

автор:Дума

visibility 1359

От международен изследователски екип твърдят, че успяха да разгадаят мистерията на цигулките Страдивариус. Специалистите, ръководени от професора по химия от тайванския Национален университет - Тай Хванчин Тай, идентифицираха за първи път някои от химикалите, използвани за направата на инструментите. В проучването е участвал също проф. Джоузеф Надивари от Тексаския университет A&M, който преди 40 години пръв лансира теорията, че известни лютиери са обработвали инструментите си с нещо специално, което осигурявало уникалния им звук.

Експертите установиха, че Страдивари и Гуарнери са третирали цигулките с боракс, цинк, мед, стипца и варно мляко, за да ги предпазят от дървояди. Наличието на тези химикали насочва, че лютиерите са работили заедно с местните аптекари, пише сайтът Phys.org. Всеки е използвал някаква домашна смес за целта. И несъмнено е установил, че солите, с които импрегнират дървото, го заздравяват и му придават акустични качества.

Лютиерите са пазели в тайна методите си, но не и какъв е лакът, понеже той не е определящ за звученето на инструментите. Използваните химикали са открити просмукани в дървото, не само на повърхността му, което пряко се отразява на качеството на звука.

Антонио Страдивари (1644-1737) е изработил около 1200 цигулки, като ги е продавал само на много богати хора, включително на кралски особи. До наши дни са запазени около 600 от тях.

Гуарнери е бил по-малко известен, трудно е продавал инструментите си, но днес те са сравними по качество и цени с тези на Страдивари.

Цигулка на Страдивари може да бъде оценена на 10 милиона щатски долара, а на Гуарнери - още повече.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ