17 Май 2024петък08:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Разнобой в НС по промените в Конституцията

Това ще бъде един от най-козметичните ремонти на основния закон на държавата, заяви Мая Манолова

/ брой: 108

автор:Юлия Кулинска

visibility 40

Разнобой, различни мнения, допълнителни предложения и безплодни спорове съпътстваха първата среща между партиите от управляващото мнозинство и незнайно защо - от БДЦ, правосъдния министър Христо Иванов и вицепремиера Меглена Кунева, които се събраха в НС, за да обсъдят промените в Конституцията. Никой от управляващите не пожела да обясни защо на консултациите не са поканени представители на опозицията. В сряда беше обявено, че вчера в НС ще бъдат представени конкретните текстове за изменения на основния закон в частта му за съдебната власт. Оказа се, че проектозакон няма, а само документ, изготвен от работна група с участието на експерти от МП и ГЕРБ, който не е подписан от никого.
Мисля, че това ще бъде един от най-козметичните ремонти на Конституцията, ако се стигне до него, коментира пред журналисти Мая Манолова от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, като уточни, че изразява личното си мнение. "Очаквах повече от вносителите. Според нея целта на съдебната реформа е да осигури справедлив процес в разумен срок от независим съд при правила, които са еднакви за всички. Лично аз не виждам как промените в Конституцията ще спомогнат за тази цел, по-скоро това, което виждам, е, че се осигурява удобна възможност за подмяна на ВСС", заяви Манолова. Тя визира нескончаемия апетит на РБ за нови и нови властови позиции. "Като човек, свързан със съдебната система, вярвам, че реформата е необходима, неизбежна, очаквана от българските граждани. По-скоро се притеснявам, че те ще останат излъгани", уточни Манолова.
Преди срещата Димитър Делчев от РБ призна, че парламентарните групи са получили документа, който ще бъде разискван. Той не отрече, че разработката е анонимна и че не е законопроект. Валери Симеонов от ПФ коментира, че е скептичен дали въобще ще се стигне до промени в основния закон. По думите му опозицията не е съгласна и няма да бъдат събрани необходимите гласове за конституционни промени.
Съмнение за постигане на консенсус изрази и Румен Петков от АБВ. Той беше категоричен, че варианти за свикване на ВНС са неприемливи, както и такива, които ще третират и други изменения, освен съдебната реформа.
ДПС също са критични към намеренията за разделяне на ВСС на две камари заради опасенията, че това ще доведе до капсулирането на съдиите.
ДУМА припомня, че Конституцията може да бъде променена с гласовете на минимум 160 народни представители. Това прави почти невъзможно реализирането на идеите на управляващите, ако те не бъдат подкрепени от депутати от опозицията. Досега основните предложения за промяна в съдебната власт са концентрирани основно върху функционирането и смяната на състава на ВСС. Намеренията са за разделянето му на две колегии - съдийска, в която пряко избраните съдии ще имат мнозинство спрямо парламентарната квота, и прокурорско-следователска, в която обвинителите ще имат паритетно представителство с излъчените от Народното събрание членове. Управляващите предлагат още намаляване на мандата на ВСС от 5 на 3 или 4 години и промяна на метода на гласуване. Предлага се още главният прокурор да се отчита пред НС и да бъде отзоваван при драстични нарушения на Конституцията и законите.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ