04 Май 2024събота03:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петър Чобанов:

Рекетьорският подход към бизнеса ще бъде премахнат

Държавата не бе водена по пътя на фискалната стабилност, казва новият финансов министър

/ брой: 122

автор:Мая Йовановска

visibility 672

Петър Чобанов е роден на 20 юли 1976 г. в Ямбол. Завършил е Математическата гимназия "Атанас Радев" в града. Притежава магистърска степен по макроикономика и научна степен "доктор по финанси" от УНСС. Владее английски и руски език. Специализирал е в областта на политиките за парична и финансова стабилност. Професионалната кариера на Петър Чобанов започва през 2000 г. като главен експерт в отдел "Анализи" при дирекция "Ковчежничество" на БНБ. От 2005 г. до май 2009 г. е изпълнителен директор на Агенцията за икономически анализи и прогнози. От 2002 г. е преподавател в катедра "Финанси" в УНСС. През 2009 г. става председател на Комисията за финансов надзор, заменил на поста Апостол Апостолов. Член е на управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация, на Организационния научен комитет на международната конференция на Стопанския факултет в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и на редакционната колегия на АИАП.

Цитати
"Чакат ни много плащания, за някои от които дори и не подозираме"
"Резервите на държавата са изчерпани"


- Господин Чобанов, поемате тежкия пост на финансов министър. Наясно ли сте какво получавате като наследство от вашия предшественик Дянков?
- През всичките тези години следих внимателно ситуацията по отношение на фиска и неговото развитие и винаги съм се старал да бъда критичен. Както по отношение на това, което виждах като слабости, така и по отношение на факта, че държавата не бе водена по пътя на фискалната стабилност. А иначе няма как да съм напълно наясно с финансовото състояние на държавата, докато не видя конкретните числа, както и това, което се крие зад тях. Имам само обща представа, че резервите на държавата са изчерпани.
- Какво имате предвид?
- Говоря за резервите за маневриране в сегашния бюджет. Те са изчерпани и за това допринесе правителството на ГЕРБ, като прие около 25 постановления буквално в последните дни на своя мандат. Самият бюджет е така ориентиран, че да няма резерви, да няма буфери и това допълнително изчерпа наличните резерви за маневриране оттук нататък. Освен това ни чакат много плащания, за някои от които в момента дори и не подозираме. Затова казвам, че трябва да се навлезе в конкретните данни и конкретно в ситуацията, за да разберем какво е действителното състояние. Ясно е, че ни чака плащане на 800 млн. лв. дълг през август, взет от предишното правителство, за който във фискалния резерв засега изглежда, че има пари. Плащайки обаче тези пари, фискалният резерв най-вероятно ще падне под санитарния минимум. Но като цяло, за да не драматизираме излишно ситуацията, първо трябва да се видят числата, да се разбере колко ще бъде неизпълнението на данъците тази година и да се вземат мерки това неизпълнение да не се случи. Има много работа, която трябва веднага да започнем, буквално от момента, в който поема поста.
- Господин Орешарски каза, че може да се наложи преработка на бюджета за тази година.
- Това все още не може да бъде казано, докато не видим каква е ситуацията с бюджета и какви са възможностите за оптимизиране на някои разходи по министерства. Първоначално ще се опитаме да действаме в рамките на сегашния бюджет, за да изпълним това, което към момента е гласувано. Ако се наложи, ще направим някакви промени. Но все още е рано да говорим за актуализация на бюджета. Предстои първо да направим анализ.
- През последните няколко години изключително много тежеше на бизнеса бавенето на ДДС-то, както и вземанията на фирмите от държавата и общините по изпълнени обществени поръчки.
- Това е цялостен комплекс от проблеми и е необходимо да се търсят решения. През последните години не само забавените плащания и забавеното ДДС бяха проблем, а цялостното отношение към бизнеса. Административно-рекетьорският подход към бизнеса ще бъде премахнат. Това ще даде възможност на бизнеса да си вземе глътка въздух, да повярва, че средата ще се оправи, да започне да работи и да създава нови работни места.
- В предизборната си кампания левицата обеща въвеждането на необлагаем минимум върху доходите на хората. Като по техни изчисления това ще засегне една немалка част от гражданите и така около 1 млн. души няма да плащат данък.
- Това предстои да бъде обсъждано. На този въпрос не мога да отговоря в момента.
- При представянето на кабинета пред парламента вчера господин Орешарски заговори за повече държава, за повече държавна регулация и същевременно за по-голяма свобода на бизнеса. Как тези две понятия си комуникират?
- Абсолютно нормално си комуникират тези две понятия, защото бизнессредата у нас е разрушена. Институционалното състояние на държавата е много лошо и държавността е в състояние на разпад. Тази регулация означава наистина регулаторните механизми да заработят, общата рамка, в която ще действа бизнеса, да бъде създадена. А оттам нататък всичко е въпрос на частна инициатива.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ