03 Май 2024петък17:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Русчушкият роман на Жул Верн

/ брой: 249

автор:Дума

visibility 43

На малцина е известно, че световноизвестният писател Жул Верн е описал в един от романите си Русе и река Дунав. Романът "Дунавският лодкар", написан през 1901 г., е посветен на Априлското въстание. Излиза за първи път на френски език през 1908 г. - три години след смъртта на писателя. Негов главен герой е българският революционер Стефан Ладков, родом от Русчук. Ладков е "30-годишен мъж, рус като северен славянин, надарен с Херкулесова сила и рядка гъвкавост. Стефан Ладков притежаваше всички онези физически качества, които позволяват на един човек да командува." Но същевременно силният българин има и всички необходими за един водач морални качества: "твърдост в решението, благоразумие при изпълнението и страстна любов към своето отечество... Той беше от тези, които бяха готови да се жертвуват веднага за свободата на народа си".
С кратки щрихи Верн пресъздава историческата обстановка в България и главните събития, свързани с Априлското въстание: "Народът на България започна да се бунтува. Станаха тайни събрания, на които се стичаха пламенни младежи от цялата страна... Въстаниците трябваше да си доставят най-напред оръжие. За тази цел много млади хора преминаха реката, пръснаха се в Румъния, стигнаха чак до Русия. Стефан Ладков беше между последните." Ладков на няколко пъти доставял на българските революционери оръжие. Потушаването на въстанието го заварва в Унгария, където започва да живее под името Илия Бруш.
Според френския романист причината за неуспеха на въстанието е, че: "България въстана през месец април твърде преждевременно... Българското въстание бе потушено още в началото си..." Навярно тези изводи Жул Верн е почерпил от разказите на своя син Мишел Верн, който в периода 1898-1902 г. е посетил и доста подробно се е запознал с живота в Унгария, Румъния и България.
Ладков непрекъснато търси начин да се завърне в поробеното си отечество. Удобен повод му се отдава, след като спечелва през есента на 1876 г. в "малкото очарователно градче" Зигмаринтен риболовно състезание, организирано от "Дунавската лига" - международно сдружение на рибарите от крайдунавските страни. При получаване на наградата Бруш обявява, че възнамерява да се спусне с лодка за два месеца от изворите на Дунав до Черно море. По рискования път към България смелият българин преминава през редица премеждия, сурови изпитания и драматични срещи с полицая Карл Драгош - шеф на международната дунавска полиция, и Иван Стригов - водач на опасна банда разбойници. Ладков участва в Руско-турската война, а след Освобождението заживява щастливо със съпругата си Неша. Подобно на своите родолюбиви родители и децата им "питаят голяма любов към родината си, готови винаги на всички жертви за нея".
Първото българско издание на "русчушкия роман" на Верн е през 1943 г. със заглавие "Дунавският лодкар". През 1946 г. книгата е преиздадена под заглавие "Произшествие по Дунав". Издателство "Братя Матееви" - Бургас, я преиздава през 1991 г.


 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1123

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1053

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ