18 Май 2024събота14:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Кольо Парамов:

С доклада си БНБ и Искров бягат от отговорност

Защо не са взели предвид какви инвестиции е направила КТБ, пита бившият управител на БНБ в интервю пред БиТиВи

/ брой: 250

visibility 354

- Не е ли малко цинично БНБ да дава един доклад в НС и да казва "Вижте, така се е случило, ама ние тук не сме виновни"?
- Докладът представлява един исторически преразказ за нуждите на търговската гимназия за 9 и 10 клас. Защото в него най-същественото от 50 страници се намира на 23 стр. и може да го прочетете с лупа. Там е записано изрично, че БНБ не се намесва в отношенията между квесторите и одитните компании. Одитът може да се съгласи или да не се съгласи да се публикуват точните данни. Това значи, че в случая всичко онова, което е поднесено - един брой таблица и няколко извадки, са обща фразеология и никаква конкретика. Абсолютно никаква конкретика.
- Дали банката е добре или не е добре.
- Точно така. И второ, с това БНБ и управителят Искров се отървават изцяло от всякаква отговорност. Макар че той поддържа и плаща заплати на 97 души всеки месец в продължение на 7 години в "Банков надзор", той не е забелязал, не е коригирал, не е проверил, а бил работил с материали на клиента. Това не е плетачница. Това е банка! Национална банка, която е длъжна да знае всички кредитни досиета, всички плащания, всички нареждания и всичко онова, което върви над 20 хил. лв., Финансовото разузнаване го регистрира.
 - Не са правени инспекции или не са искали да ги правят?
- Не са направени инспекциите, защото няма одитор, който да отиде на място, и проверяващ, и да констатира този факт, и да не го отрази в своя доклад. Защото в противен случай той се разделя със съвестта си на контролен орган и работата му е под нулата. Не е възможно това!
- Може ли да се разчита, че банката ще е достатъчно съвестна, за да предоставя пълната документация?
- Никъде в Наредба №7 и в Наредба №9 не е записано, че тя ще предоставя материали на клиента. Това не е детска градина, това е абсурдна история. БНБ работи по закон и по наредби. Например едната наредба я ликвидираха през април. Чл. 43 от Закона за кредитните институции го махнаха през м. април, а той казва по какъв начин ще се извършва надзорът. От 2007 до април 2014 г. нещата са узаконени, перфектно указани и сложени, както се казва, в рамка...
Големият ръст започва след 2011 г., и аз затова споря и искам обяснение по този въпрос. Проблемът е 2011, 2012, 2013 г. Тука няма приключена главна каса, тука се губят тези 206 млн., тука не са отразени инвестициите. КТБ са направили много сериозни инвестиции. И тези инвестиции не са отразени. И сега обратната страна на огледалото ще бъде къде са отишли тези пари, когато видим какви инвестиции са направени. Елементарен пример с обезценките, които сега ги правят. Дадени са 200 млн., за да купят "Петрол". Купуват "Петрол". "Петрол" днес струва 440 млн. пазарна стойност. С обезценките "Петрол" е 110 млн. В първата група кредити, за които се подчертава, че се нуждаят от обезценка, би следвало да се каже, че някои от инвестициите са много положителни. Те носят допълнителен доход. И като започнете - "Виваком", БТК, "Булгартабак" и пр., и се проследят всички инвестиции, и се види зад тези адреси кои хора стоят. Тези хора, когато се разпитат, ще кажат къде са пратени парите, как са преведени - на Каймановите острови или е някаква инвестиция в държавата. Тук ще се види активната инвестиционна дейност на банката - слаба ли е, фиктивна ли е и присвоени ли са парите.
- Къде ще отидат тези активи, ще бъдат ли разпродадени на безценица?
- Фактът, че управителят на Централната банка и Управителният съвет се съгласиха да се въведе обезценката като понятие и започнаха по този ритъм, означава, че маса от активите се подготвят да се продадат за жълти стотинки.
- Една от фирмите е свързана индиректно с Делян Пеевски, а сега Пеевски внесе закон за КТБ в парламента...
- Този закон не трябва да бъде само за КТБ, а за всички банки. Те добре са усетили това и са променили това съдържание. Но начинът на разпределяне, на разпознаване и разшифроване на всичките кредити ни задължава много осторожно сега да поискаме точно тази детайлна информация. И да не се крием зад текста на стр. 23 най-отдолу. Подчертавам го, защото е голяма уловка. Там управителното тяло на БНБ пак си измива ръцете и казва: Вижте квесторите, вижте одитните компании и се разберете с тях коя информация ще се даде на публичността и коя няма да се даде.
- Казахте, че Пеевски и Цонев да пишат закон за КТБ е като това Хитлер да пише закон за спасяване на евреите. Все още ли го твърдите?
- Определението придоби някаква популярност. Интересно е като съдържание. Нека да се замислят.
- Кой е държал чадър над КТБ?
- Смятам, че трябва много сериозно да се говори със стария началник на "Банков надзор". Ако трябва да се задържи, да изложи спокойно абсолютно всички мотиви и движения в исторически план, в детайли, какво се е получавало по отношение на набираната информация. Там има тенденциозност и има някаква зависимост и закрила.
- КТБ ще оцелее ли?
- Ликвидацията ще се отрази много зле на общата икономическа ситуация в страната. Трябва да се търси вариант за одържавяване на банката, да се търси всеки къде, какво, кога и как го е превел и веднага да се възстанови всичко. Всичко се знае. Ако банката не се одържави, не могат да се намерят парите.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1055

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1001

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1213

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1148

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ