03 Май 2024петък16:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сърбите казаха "не" на Прищина

Те се обявиха категорично против признаването на албанските органи на властта в Косово

/ брой: 40

автор:Дума

visibility 364

Почти 100 процента от косовските сърби гласуваха против признаването на властта на Прищина. Референдумът се проведе в Северно Косово, където сърбите са мнозинство. 99,74% от участвалите в референдума са отговорили с "не". Едва 69 гласа от 35 500 са дали "за".
Двудневният референдум няма да има легална сила, която да позволи на сърбите от Северно Косово да се отделят. Той няма да бъде признат от международната общност, Косово и дори от Белград, отбелязва ДПА. Косово, което се отцепи от Сърбия през 2008 г., е признато за момента от почти 90 държави.
Референдумът бе организиран въпреки критиките на Запада и Белград, който подчерта, че той ще навреди на националните интереси на Сърбия и най-вече на амбицията й да започне процедура за присъединяване към ЕС.
Както се и очакваше, мнозинството от косовските сърби се обявиха категорично против признаването на албанските органи на властта. На въпроса "Признавате ли институциите на властта на така наречената Република Косово?" утвърдително са отговорили едва 69 души, или 0,26 процента от всички участници в гласуването. Избирателната активност е била 75,28 процента.
Един от политическите лидери на косовските сърби Марко Якшич нарече референдума "учудващо успешен", защото въпреки призивите на официален Белград беше регистрирана висока избирателна активност - 75,28 процента. Според експертите по този начин косовските сърби са показали несъгласието си с официалната политика на Белград.
Официалните сръбски власти от самото начало бяха против референдума, смятайки го за безсмислена и опасна идея, която може да усложни интеграцията на Сърбия в Евросъюза. На 28 февруари Брюксел трябва да реши дали да даде на Сърбия статут на кандидат за ЕС. Европейският съюз от своя страна осъди референдума, който според еврочиновниците не може да реши проблема на косовските сърби. Сръбският президент Борис Тадич също разкритикува рязко референдума, като упрекна лидерите на косовските сърби в опит да се противопоставят на правителството на Сърбия и да подкопаят усилията му при отстояването на интересите им. Косовските власти пък осъдиха идеята и заявиха, че отговорно за тази стъпка е сръбското правителство, като го обвиниха в териториални претенции.
В тези условия истинският печеливш от референдума е опонентът на Тадич - лидерът на сръбските националисти Томислав Николич. В навечерието на парламентарните избори, които са планирани през май, и президентските през 2013 г. той използва патриотичната риторика, за да укрепи позициите си. Николич разчита на гласовете на сръбските патриоти, недоволни от сближаването на сегашните сръбски власти със Запада, от неспособността да защитят сънародниците им в Косово и готовност да се откажат от провинцията в замяна на членство в ЕС.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 958

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1114

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1045

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ