18 Май 2024събота23:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Четиво

Саймън Уот разкрива грозните животни в пълния им блясък

/ брой: 192

автор:Дума

visibility 858

Интересни факти за малко познати - и не особено симпатични - представители на сухоземната фауна и водния свят разкрива британският биолог и популяризатор на науката Саймън Уот в книгата си "Грозните животни" (ИК "Изток-Запад"). Интригуващото цветно издание съдържа множество снимки на различни грозни животни, сред които дългоноса маймуна, голямоглава костенурка, прилеп призрак, китоглава чапла и рибата-капка, избрана за най-грозното животно на света през 2012 г.
Знаете ли, че мискините са непроменени - и все така грозни - от 300 милиона години? Чували ли сте за кадифения червей и двете струи лепкава слуз, които се изстрелват от лицето му? А че комодският варан може да изяде до 80% от собственото си тегло на едно хранене? Тези и други интересни факти за на пръв поглед не особено привлекателните на външен вид животни разкрива британският учен и популяризатор на науката Саймън Уот. В забавната си книга "Грозните животни" (със закачливото подзаглавие "Не може всички да сме панди") Уот ни запознава с гущера Пинокио, плешивия ибис, имперската листовидна пеперуда, дюгона, малайския тапир и куп други малко познати представители на животинския свят.
"Успехът на пандата до голяма степен се дължи на това, че еволюцията й по щастлива случайност я е направила същинско плюшено мече. Повечето от застрашените видове нямат този късмет. Много от тях не стават за вестникарски заглавия и дори под светлината на прожекторите не показват дарба на звезди. Но катастрофата, сполетяла живия свят, е неизмеримо по-тежка от необходимостта да се спасят няколко животни, които ловят окото и за които се правят документални филми. Не трябва въз основа на плиткото си естетическо чувство да избираме кой вид ще оцелее. Проблемите пред нашата планета са много по-големи", категоричен е авторът.

Чрез "Грозните животни" Саймън Уот цели да хвърли светлина върху някои от наистина многото пренебрегвани и недолюбвани чудеса на животинския свят. Грозотата им скрива невероятните им биологични особености и пречи да забележим, че те се нуждаят от помощта ни, смята още той.
Саймън Уот е известен британски биолог, водещ на комедийното предаване с природозащитна насоченост "Дружество за защита на грозните животни", популяризатор на науката.


Ай-ай е нощен дървесен вид с широк обхват от местообитания - от девствени влажни тропически гори до сухи широколистни гори. Среща се само на остров Мадагаскар. През деня спи в сложно устроено гнездо от преплетени клонки и сухи листа, за което избира някой от горните клони на високо дърво. Тези гнезда съвсем не са паянтови и строежът им може да отнеме цяло денонощие. Когато се местят, животните или си правят нови гнезда, или се нанасят в стари, изоставени от други ай-ай. Този вид е най-едрият нощен примат и измежду всички лемури има най-дълга независима еволюция, защото е единственият жив представител на своето семейство Daubentoniidae. Учените от ХІХ в. дълго време са го смятали за гризач заради постоянно растящите му резци, гъстата му груба черна козина тук-там е с по-дълги бели косми и разкошната рунтава опашка, двойно по-дълга от тялото му. Големите му жълтеникави очи са нагодени за нощно зрение, а погледът му изглежда стреснат.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ