02 Май 2024четвъртък08:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Негово Превъзходителство Жан Фалц:

"Съюз на гражданите" е нашето послание

Задълбочаване на социалните измерения на ЕС е един от приоритетите на люксембургското председателство, заяви посланикът на Великото херцогство в България

/ брой: 152

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1649

Негово превъзходителство Жан Фалц е роден на 29 декември 1951 г. Доктор по право и магистър по политически науки. Посланик на Люксембург, акредитиран за България, е от 2013 г. Великото херцогство няма посолство в България, седалището му е в Люксембург. Преди това Фалц е посланик в Швейцария и Лихтенщайн, както и посланик, отговарящ за Чехия, Естония и Украйна със седалище в Прага.
Кариерата си започва в Министерството на външните работи на Люксембург като аташе, работи и в департамента за международни икономически отношения и сътрудничество. В периода 1986-1992 г. е генерален консул на Люксембург в Сан Франциско и директор на Съвета за икономическо развитие. Заместник-ръководител е и на мисията на Люксембург към ООН в Ню Йорк и ръководител на Съвета за икономическо развитие на Люксембург.
В периода 1998-2002 г. е ръководител на отдела за международни икономически връзки в Министерството на външните работи на Люксембург, член на изпълнителния комитет на ОИСР. Бил е посланик на Великото херцогство в Испания и Андора.
Фалц е бил президент на Комисията за Евросредиземноморско партньорство, както и на съвета на председателите на фондация "Анна Линд". В периода 2002-2007 г. е посланик на Люксембург в Италия, Малта и Сан Марино, както и постоянен представител на международните организации FAO, FIDA, PAM и UNIDROIT в Рим.



Днес Европа е изправена пред редица предизвикателства, породени както от вътрешни, така и от външни фактори. Европейският съюз изглежда все по-разединен, устоите му - все по-разклатени. С бързи темпове растат евроскептичните настроения. Резултатите от редица избори показаха, че "има нещо гнило" в ЕС, той не работи така, както искат хората. Зачестяват призивите все повече решения да се взимат на регионално и национално ниво, вместо на общоевропейско.
Мигрантският натиск над Стария континент е също гореща тема. Европейските лидери обаче не могат да постигнат работещо решение на проблема (това стана ясно от последния Европейски съвет), който се задълбочава все повече - след средиземноморските страни Унгария се очертава като нов фронт на бежанската криза.
С бежанския натиск е тясно свързан проблемът за сигурността. Преди време набиращата все повече влияние джихадистка групировка "Ислямска държава" предупреди, че с мигрантите в Европа ще влизат и нейни бойци. Сигурността на Стария континент е под сериозна заплаха. Още по-тревожни са новините за радикализирани млади европейци, привлечени от идеологията на "Ислямска държава".
Към всичко това трябва да прибавим и все по-явно зависимата от САЩ политика на Европейския съюз по отношение на Русия. Евролидерите, въпреки декларираните желания за диалог, продължават по пътя на конфронтацията с Руската федерация. А играта на санкции и контрасанкции удари по европейските производители. Икономическите прогнози за последствията от тях са в мрачни тонове.

Именно за предизвикателствата пред ЕС разговаряме с посланика на Великото херцогство Люксембург в България Н. Пр. Жан Фалц. Тъй като интервюто е взето преди задълбочаването на гръцката криза, този изключително важен за Европа въпрос не е засегнат в разговора.


"Гласът на Европа ще се чува в света, само ако е обединена!"

"Ще използваме нашето председателство, за да дадем тласък на борбата с избягването на данъци"

"Ще работим за постигане ако не на цялостно, то поне на частично решение за Шенген"

"Лесно е да се критикува, но в пъти по-трудно е да се правят конструктивни и работещи предложения"


- За дванадесети път Люксембург поема председателството на Съвета на Европейския съюз. Какво е основното послание на вашето председателство?
- Главното послание на нашето председателство е "Съюз за гражданите".
- Моля, представете основните приоритети на председателството.
- Знаем, че дневният ред много често се променя от новите, динамични обстоятелства. Въпреки това нашето председателство ще се фокусира върху седем основни приоритета:
* Стимулиране на инвестициите, за да се постигне увеличаване на растежа и заетостта
* Задълбочаване на социалните измерения на Европейския съюз
* Справяне с миграцията, като се гарантира свободата, справедливостта, правосъдието и сигурността
* Съживяване на единния пазар с акцент върху неговото дигитално измерение
* Поставяне на европейската конкурентоспособност в глобална и прозрачна рамка
* Поощряване на устойчивото развитие
* Засилване на присъствието на Европейския съюз на световната сцена.
- Кои според вас са основните предизвикателства и проблеми, пред които е изправен Европейският съюз днес?
- Целият свят днес се намира в състояние на непрестанно вълнение и едва изплува от най-тежката финансова криза след Втората световна война. Тази криза оказа своето влияние върху Европейския съюз и доведе до много вътрешни проблеми, причинени от икономическите затруднения и миграционния натиск.
- Евроскептицизмът привлича все повече привърженици. Такива настроения виждаме в много европейски страни, евроскептичните партии увеличават силата си, британците пък ще гласуват на референдум за излизане от общността... Как Европейският съюз ще се справи с този проблем?
- Не е никак изненадващо, че във времена на резки, разтърсващи промени, хората търсят прости, лесни решения и отговори. Това доведе до впечатляващия ръст на евроскептичните партии. Вярно е също, че ЕС - обвиняван за много беди, които не е причинил, успява твърде трудно да дава задоволителни отговори на много въпроси. Новата Европейска комисия се опитва да се справи с трудностите, като се фокусира върху проблеми от важно, наднационално значение, а не като се вглежда в детайлите, които е най-добре да бъдат решавани на национално ниво.
Европейският съюз никога не е бил много добър в популяризирането си и подчертаването на своите постижения, които все още надвишават неговите слабости.
- Европейски лидери заговориха за Европа на няколко скорости - едни по-бързо развиващи се европейски страни и други догонващи ги. Неотдавна същата идея изрази и германският вицеканцлер Зигмар Габриел. Как виждате бъдещето - по-обединен или все по-разединен Европейски съюз?
- Гласът на Европа ще се чува в света, само ако е обединена! Това е основното предизвикателство пред новата Европейска комисия, но и пред останалите европейски институции. И не само пред тях, а и пред всички страни членки и пред всички нас. Лесно е да се критикува, но в пъти по-трудно е да се правят конструктивни и работещи предложения, които допринасят за укрепване на нашите общи усилия.
- Неотдавна Люксембург и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер бяха в центъра на т. нар. скандал "Люкслийкс". Как Европа може да се пребори с избягването на данъци, с т. нар. данъчен рай? В Европарламента бе създадена и комисия, която да разследва тези практики...
- Както каза нашият финансов министър, "Люксембург е много повече част от решението, отколкото от проблема". Действително ние ще използваме нашето председателство, за да дадем тласък на борбата с измамите и избягването на данъци, но не само в ЕС, а и в рамките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Г-20. Всъщност проблемът с избягването на данъци съществува в световен мащаб. Изкореняването му е важно, за да се гарантира справедлива конкуренция.
Що се отнася до въпроса с регулирането на данъците, ние бяхме първите, които приветствахме скорошното предложение на Европейската комисия за прозрачност и обмен на информация за данъчните постъпления и фискалните решения. Наша цел е преговорите по тези въпроси да приключат по време на нашето председателство.
- Несъмнено един от основните проблеми на Европейския съюз днес е кризата в Украйна и отношенията с Русия. Какви според вас са последствията от тази конфронтация?
- Жалко е наистина, че двете страни не са способни да продължат някогашното си конструктивно сътрудничество и се стигна до тази конфронтация. Както казах и по-рано, светът е в криза, но вярвам, че ако можем да убедим всички участници в конфликта да се придържат към Минските споразумения, в бъдеще ситуацията може да се подобри.
- България и Румъния са все още пред портите на Шенген, макар да са изпълнили критериите за приемане. Какви са причините?
- Както знаете, това е решение, което трябва да бъде взето с единодушие. Ние ще работим в посока на това по време на председателството да се стигне ако не до цялостно решение, то поне до частично.
- На какво ниво са двустранните отношения между България и Люксембург? Кои са най-изявените сфери на сътрудничество?
- Връзките между двете ни страни са отлични, както се вижда и от многобройните контакти между нашите политически представители. Навярно си спомняте, че преговорите за присъединяването на България към Европейския съюз бяха завършени именно по време на нашето последно председателство през 2005 г. Церемонията по подписването на договора за присъединяване се проведе в Люксембург на 25 април 2005 г.
Що се отнася до икономическите ни отношения, е вярно, че обменът ни е ограничен. Но тъй като и двете страни имат завиден потенциал в сферата на информационните и комуникационните технологии, може би има възможности за постигане на напредък именно там.



Конституционната монархия Люксембург е една от страните основателки на Европейския съюз. В учредената през 1951 г. Европейска общност за въглища и стомана - един от предшествениците на ЕС, участват Белгия, Холандия, Люксембург, Западна Германия, Франция и Италия.
На 1 юли Великото херцогство застана за 12-и път начело на Съвета на Европейския съюз. За първи път Люксембург е председател през 1960 г. България е пионер - на 1 юли 2018 г. страната ни за първи път ще поеме 6-месечното ротационно председателство. Председателството на Съвета на ЕС функционира в т. нар. тройки, които гарантират последователност и приемственост в приоритетите, които си поставя всяка страна. В триото на Люксембург участват Италия и Латвия, които вече бяха начело на ЕС.


Данъчен оазис
Великото херцогство с население от около 500 хил. души е един оазис насред Европейския съюз. Страната е най-богатата по размер на БВП на глава от населението в ЕС, като за 2013 г. изразен в стандарти на покупателната способност БВП е достигнал до 257% спрямо средното за ЕС ниво.
Едноименната столица Люксембург е смятан за един от най-сигурните градове за живее в Европа, с висок стандарт. В нея са разположени редица институции на ЕС - Европейски съд, Сметната палата, Секретариатът на Европарламента, Европейската инвестиционнна банка и Европейският инвестиционен фонд.
Най-важните сектори на икономиката на Люксембург са финансите и застраховането. Страната е и убежище за хора, укриващи данъци. В банките на Великото херцогство са депозирани средства, които се равняват на 10 пъти годишния брутен продукт на страната. От 2017 г. обаче това ще се промени. В Люксембург ще действат международните правила за автоматична размяна на банкови данни. Това означава, че граждани на ЕС повече не могат да крият пари в люксембургски банки и тръстове. Неотдавна, още в началото на мандата си, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер бе в центъра на скандал за укриване на данъци - журналистическо разследване разкри, че е замесен в схеми за избягване на данъци, ставайки гарант на преференциални данъчни схеми на 340 компании. Според твърденията Юнкер в качеството си на министър-председател е спестил на фирмите милиарди евро данъци.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ