08 Май 2024сряда23:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Създадоха химера на прасе и маймуна

/ брой: 236

автор:Дума

visibility 1971

Китайски експерти създадоха химера между маймуна и прасе и така проправиха пътя към бъдещето, в което човешките органи, необходими за трансплантация, ще могат да бъдат отглеждани по поръчка, съобщи "Дейли стар".

Животните са имали само малко количество маймунска ДНК - концентрирана в клетките на сърцето, черния дроб, далака, белите дробове и кожата. Екипът на Държавната лаборатория за стволови клетки и репродуктивна биология в Пекин се опитва да създаде здрави животни с по-висок дял от маймунски клетки, казва Хай. Дългосрочната цел е в прасета да се отглеждат органи, съвместими с човека, но специалистите избраха първо да разработят техниката, използвайки маймунски клетки.

Това е резултат от критиките около работата, извършена от екипа на Хуан Карлос Изсисуа Белмонте в калифорнийския институт Салк през 2017 г. В този случай бяха създадени хибриди между прасета и хора, но бяха изразени опасения, че животните могат да имат частично човешки мозък. Експертите вече са се преместили в Китай и според непотвърдена информация са създали химери на човек-маймуна.

Прасетата-маймуни на китайския екип не живеят много дълго след раждането, но се смята, че това е проблем с техниката за инвитро осеменяване, а не с въвеждането на маймунска ДНК. Редица свине с напълно нормални гени, създадени по тази технология, също не успяха да оцелеят.

По причини, които засега не се разбират, техниката за инвитро осеменяване не работи толкова надеждно при прасетата, колкото при хората и други животни.

В други експерименти изследователите са създали маймуни с мозъци, които са частично човешки: мишки с човешки клетки в очите и овце с частично човешки органи. Конкурентен екип работи по проект за създаване на мишка с мозък, изграден изцяло от човешки клетки.

Химерите не са истински хибриди. По същество в химера всяка клетка ще бъде напълно прасе или напълно маймуна, докато в хибрид всяка клетка съдържа смесената ДНК на двата родителски вида.

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 368

/ брой: 84

За наше добро

visibility 335

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 401

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ