07 Май 2024вторник20:45 ч.

Шахтьор Д шокира Реал в Мадрид

/ брой: 201

visibility 475

Шахтьор Д постигна изненадваща победа с 3:2 като гост на Реал Мадрид в двубой от I кръг в група В на Шампионската лига. Попаденията за украинците отбелязаха Тете (29) и Манор Соломон (42) през първото полувреме, а Рафаел Варан (33) си вкара автогол. След почивката мадридчани се опитаха да осъществят обрат, но два бързи гола на Лука Модрич (54) и Винисиус Жуниор (59) се оказаха недостатъчни.
Зинедин Зидан направи цели седем промени преди съботното Ел Класико срещу Барселона. Капитанът Серхио Рамос въобще не бе в групата за мача заради получен удар при загубата от Кадис и така неговото място бе заето от Едер Милитао. Ферлан Менди пък бе преквалификаран като десен бек. В халфовата линия също имаше две нови имена в сравнение с миналия мач - Каземиро и Федерико Валверде. Атаката пък бе изцяло променена. По крилата играеха Родриго и Марко Асенсио, а Лука Йович също стартира като титуляр.
Шахтьор беше сериозно ударен от коронавируса, като десет играчи от първия състав пропуснаха мача. Сред тях бяха бразилските звезди Тайсон, Алан Патрик и Жуниор Мораеш, защитникът Микола Матвиенко, крилото Йевхен Коноплянка и вторият капитан Тарас Степаненко. Украинците все пак успяха да съберат достатъчно футболисти за двубоя, като стартовият им състав бе съставен от осем футболисти на 23 години или по-малко. Схемата им на игра беше 4-2-3-1, а атаката бе поверена на Дентиньо.
Още в първите няколко минути Асенсио отправи два удара, като първият беше блокиран, а вторият - спасен. В 14-ата Марлос беше изведен сам срещу Тибо Куртоа, но вратарят успя да се справи с неговия шут. При следващото си положение обаче гостите откриха резултата. В 29-ата минута Виктор Корниенко си проправи път между противинковите защитници и подаде топката на Тете, който пък я прати в противниковата мрежа. Веднага след това последва удар с глава на Йович, който беше уловен.
В 33-ата минута Тете се измъкна от домакинската отбрана и отново стреля. Куртоа изби удара му, но в опита си да не позволи на Марлос да играе с топката Варан си отбеляза автогол. В 42-ата Соломон подаде топката на Тете, който му я върна с пета, а израелецът увеличи преднината на своя тим с удар по земя.
За първи път от септември 2005 г. Реал Мадрид допусна 3 гола до почивката в мач от Шампионската лига. Тогава съперникът бе Лион. Откакто Байерн Мюнхен им го причини през 2000 г., мадридчани не бяха получавали толкова голове като домакини през първите 45 минути от среща в турнира.
В 49-ата минута Асенсио стреля отдалече, но Анатолий Трубин изби в корнер. В 54-ата Модрич нанесе мощен удар от дистанция и успя да намали изоставането на "Белия балет". В следващите минути обаче Марлос и Тете пропуснаха отлични възможности да се разпишат за гостите. В 59-ата на терена се появи Винисиус, който веднага отне топката от Марлос и я прати във вратата, пазена от Турбин. Всичко това стана в рамките на 14 секунди и така този гол е най-бързо отбелязаният от резерва в историята на ШЛ.
В 62-ата минута влезлият на почивката Карим Бензема стреля отблизо, като шутът му бе блокиран. В 64-ата Тете излезе очи в очи с Куртоа, но се забави с удара, като го прати в краката на белгиеца. В 77-ата Менди стреля с глава, а Корниенко се изпречи на пътя на топката и тя излезе в корнер. В 80-ата и Марлос се разписа, но голът не беше признат поради засада на Тете.
В 84-ата останаха съмнения за игра с ръка на Давит Хочолава в наказателното му поле. В добавеното време Валверде с рикоширал удар вкара изравнителен гол след изпълнение на корнер, но след намесата на ВАР той беше отменен, тъй като Винисиус беше в положение на засада пред Трубин.
Така Шахтьор успя да си тръгне от Мадрид с победа.
РЕАЛ МАДРИД - ШАХТЬОР (ДОНЕЦК) 2:3
0:1 Тете (29)
0:2 Варан (33-автогол)
0:3 Соломон (42)
1:3 Модрич (54)
2:3 Винисиус (59)

Реал М: Куртоа, Менди, Милитао, Варан, Марсело, Модрич, Каземиро, Валверде, Родриго, Йович, Асенсио
Шахтьор Д: Трубин, Додо, Хочолава, Бондар, Корниенко, Марлос, Майкон, Тете, Антонио, Соломон, Дентиньо

Зидан пое вината за загубата
Наставникът на Реал М Зинедин Зидан призна, че той е виновен за домакинската загуба с 2:3 от Шахтьор Донецк. Французинът добави, че трябва да намери решения, за да не се стига до повторение на този мач.
“Лош момент. Първата част… Не толкова заради играчите, те са на терена и тичат. Но не видях отбора така, както исках, и когато това се случва, вината е твоя. По-добре е, че реагирахме през второто полувреме, защото не заслужават това. Те са шампиони и загубата ме подразни. Аз съм отговорен за нея, трябва да потърся решения, за да не се случва това. Ще се опитам да го направя. Те са на терена и се нуждаят от решения. Липсваше ни надежда, както и да влезем в мача, както си знаем. Сега сме в труден момент. Имаше реакция от играчите на терена. Не успяхме да изравним. Сега ще размишлявам. Промените бяха заради натрупването на мачове, защото това са футболисти, които никога не почиват. На всеки три дни имаме мач, но нямаме оправдание. Това са решения, взети от мен, и трябва да намеря това, което отново ще ни направи силни и печеливши. Разполагам с малко дни да го направя. Ще видим за мача с Барселона. Сега трябва да анализираме този двубой и след това да се подготвим за следващия. Знаем, че събота бързо ще дойде и ще видим”, коментира Зизу след мача.