Шчесни загуби бас от Меси

Полякът е едва третият вратар с две спасени дузпи на един Мондиал

/ брой: 235

visibility 54

Вратарят Войчех Шчесни се превърна в герой за Полша със спасената дузпа срещу Аржентина. Стражът отрази удара от бялата точка на Лионел Меси и помогна на тима си да удържи нулевото равенство до почивката. След нея поляците загубиха с 0:2, но се класираха за 1/8-финал.

"Казах на Меси, че залагам 100 евро, че съдията няма да даде дузпа, но загубих. Не знам дали това е разрешено, може би ще ме накажат. Не смятам да давам парите на Меси, той си има достатъчно", заяви Шчесни.

Самата дузпа беше изключително спорна. Шчесни призна, че е имало контакт между него и Меси, но той е бил твърде минимален и не е очаквал, че арбитърът Дани Макели ще отсъди наказателен удар.

"Веднага казах на съдията, че съм докоснал Меси с ръка по лицето, но това не е дузпа. Той обаче реши друго. И още по-добре - така успях да се проявя. Сега мога да кажа, че съм знаел къде ще стреля Меси, но тогава не бях толкова уверен. Понякога Лео наблюдава вратарите, а друг път бие със сила. Знаех, че ако заложи на силата, ще насочи топката вляво от мен. Щастлив съм, защото спасяването ми помогна на отбора. Изпитвам голямо удовлетворение. Истината е, че играхме срещу отбор от по-висока класа. Те могат да държат топката 90 минути и да не ни я дадат. Срещу такъв отбор можеш да спечелиш веднъж от 100 мача. Да, загубихме, но за първи път в живота си се радвам на загуба", сподели стражът. Той вече има две спасени дузпи в Катар. По този показател полякът е едва третият страж в историята на Мондиалите.

Полша се класира за 1/8-финал за сметка на Мексико. "Ацтеките" биха Саудитска Арабия с 2:1, но отпаднаха, защото имат по-лоши допълнителни показатели. Те имат един допуснат гол повече от "Дружина полска". Затова селекционерът им Херардо Мартинес подаде оставка. Така Роберт Левандовски и компания срещат световния шампион Франция в неделя, а Аржентина ще мери сили с Австралия в събота.