18 Май 2024събота22:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ще финансират вузовете по нов начин

Всеки ректор ще представя програма за 3 години и ще сключва договор с МОМН за субсидия според усреднения брой студенти от всички специалности

/ брой: 32

автор:Велиана Христова

visibility 117

Бюджетът на висшите училища да се предлага от ректорите чрез проект за тригодишен период и след одобряването му вузът да сключва договор с министерството за отпускането на бюджета му. Такъв нов програмно-проектен принцип за финансиране на висшите училища се обмисля в МОМН, съобщи министър Сергей Игнатов вчера по време на представяне на доклад на Световната банка за постигане на интелигентен растеж у нас чрез наука и иновации.
Имало четири варианта за промяна на начина на финансиране на висшето образование, но чрез тригодишни проекти е най-добрият, каза Игнатов. Самите ректори предлагали на всеки вуз акредитационната агенция да определи усреднен капацитет за обучаване на студенти и бюджетът да се получава по среден стандарт за всеки от студентите. В момента субсидията на вузовете се формира по стандарт за издръжка на всеки студент, която е различна за всяка специалност. Ако финансирането става чрез тригодишна програма, ректорите ще посочват какви пари са нужни за обучението и съответно разходите ще се разпределят така, както това се прави в европейските проекти, обясни министърът. На първо време новата схема може да бъде приложена към някои висши училища - задължително трите изследователски университета (СУ, МУ-София и ТУ-София) и към някои институти, каза Игнатов. Според него неизбежно е с течение на времето всички бюджетни институции, включително министерствата, да минат към такъв програмно-проектен принцип на финансиране. Ако бях ректор, веднага щях да приема този начин, добави той.
Само 3 процента от износа на България са от високотехнологични продукти, което е значително под средната квота в ЕС, която е 16%, се посочва в доклада на Световната банка. В последните 10 години износът ни е нараснал до 60% от БВП, но в него основно място имат суровините и традиционните индустриални стоки. СБ препоръчва да се увеличат държавното финансиране и грижи за науката и иновациите, но и частните инвестиции. Банката отчита, че през 2009 г. България е инвестирала за наука и технологии 0,48% от БВП, докато в ЕС средното финансиране е 1,8%. В доклада не са отчетени по-новите данни - от 2011 г. насам ЕС влага за наука средно 2% от БВП, докато ние - 0,3%. СБ препоръчва да се използват максимално наличните мощности за наука и иновации, а не да се градят нови. Съветват ни също да обединим фондовете за наука и за иновации в един, да увеличим парите в него с европейски средства и да направим международна оценка за научните и образователните структури, каза Игнатов. Зам.-министърката на икономиката Жулиета Хубенова заяви пред форума, че МИЕТ работи активно за създаването на научнотехнологичен парк, който да събере на едно място науката, бизнеса и студентите. Проектът за парка е по ОП "Конкурентоспособност" и е за 50 млн. евро.

Проф. Ваньо Митев оглави Съвета на ректорите



Проф. Ваньо Митев, който в момента завършва първия си мандат като ректор на Медицинския университет в София, бе избран вчера за председател на Съвета на ректорите. От присъствалите 48 ректори за него са гласували 32-ма. В МУ-София обаче на 16 февруари предстои Общото събрание да избере ректор. Митев бил единствен кандидат. Другият номиниран за шеф на Съвета на ректорите проф. Стоян Денчев (УНИБИТ) e получил 11 гласа, а третият - проф. Пламен Легкоступ (BТУ) - 4. Една бюлетина се оказала недействителна.   
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ