02 Май 2024четвъртък19:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сирия измества икономиката

Лидерите на страните от Г-20 се срещат в Русия и се очаква да се стигне до сериозни спорове по отношение на сирийската криза

/ брой: 207

автор:Дума

visibility 3492

Лидерите на страните от Г-20 се събраха в Санкт Петербург. Президентът Путин посрещна лично всички лидери на входа на Константиновския дворец. Най-дълго руският лидер общува с германския канцлер Ангела Меркел. С президента на САЩ Обама Путин само се здрависа, за кратко време двамата позираха пред фоторепортерите, след което американският държавен глава побърза да влезе в залата.
Работната среща на държавните глави започна с приветствието на президента Путин, а първото заседание бе посветено на икономическия ръст и глобалната икономика. Путин предупреди, че е рано светът да се успокоява, тъй като все още има условия за завръщане на икономическата криза. Очаква се Групата на 20-те развити и развиващи се икономики да създаде на тази среща общ фронт за растеж, търговия, банкова прозрачност и борба с данъчните измами. Анализаторите са убедени, че на срещите в Русия ще се постигнат някои споразумения, включително мерки за борба с измамите, извършвани от мултинационални компании. Лидерите също така ще дискутират нови световни правила за "тъмния" банков сектор, които трябва да бъдат изготвени до 2015 година. Но консенсус вероятно трудно ще се постигне сред развитите страни, след като САЩ предприеха агресивно действие да пришпорят търсенето, а Европа се движи по-бавно към премахване на мерките за строги икономии. Междувременно страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Китай, ЮАР и Индия) са разделени за ролята на американския долар в световната икономика.
Въпреки че според официалния дневен ред на двудневната среща се дискутират проблемите на глобалната икономика, очакванията са, че големите спорове ще настъпят по отношение на кризата в Сирия, която изобщо не е планирана за обсъждане.
Преди срещата на лидерите президентът на Русия Владимир Путин предупреди САЩ да не предприемат военни действия срещу Дамаск, без да са получили одобрението на Съвета за сигурност на ООН. От своя страна по-късно американският президент Барак Обама отсече, че сега е моментът международната общност да докаже, че на нея може да се разчита, и да постави точката на използването на химическо оръжие.
Същевременно комисия на Сената на САЩ в сряда одобри използването на военна сила в Сирия. Предстои в началото на идната седмица и парламентът да гласува в пълен състав да има ли удар срещу правителството в Дамаск.
Според анализаторите, по-нататъшното развитие на ситуацията около Сирия ще зависи от това, чия позиция - на Путин или Обама - ще подкрепят участниците в Г-20. На практика няма съмнения, че към Москва ще се присъедини Китай. Очаква се и че ЮАР също еднозначно ще бъде против идеята за военна намеса в сирийския конфликт без одобрението на ООН. Това ще е позицията и на президента на Аржентина Кристина Кирхнер. Много е вероятно към нея да се присъединят и президентите на Бразилия Дилма Русеф и на Мексико Енрике Пеня.
В същото време американският лидер без съмнение може да се надява на подкрепата на френския лидер Франсоа Оланд, на дипломатическото съдействие на британския премиер Камерън. За удар срещу Сирия отдавна призовават Турция и Саудитска Арабия. Германия и лидерите на ЕС обаче са на мнение, че военна намеса може да се използва само след одобрение от ООН. Явно на Обама ще му се наложи да използва цялото си ораторско майсторство, за да убеди колебаещите се да заемат неговата страна.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ