19 Май 2024неделя09:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Скъпият ток заплашва Германия с деиндустриализация

Големите компании проучват възможността да изнесат определени производства от Германия в други страни, защото при сегашните цени на електроенергията те губят конкурентоспособност на световните пазари

/ брой: 209

visibility 28

Андрей Гурков
Дойче веле


Германските бизнес кръгове са изключително обезпокоени от растящите цени на тока в Германия и се страхуват, че те ще доведат до деиндустриализацията на страната. Те смятат, че основната причина за тази неблагоприятна тенденция са изкривяванията при прилагането на Закона за възобновяема енергия EEG и очакват, че бъдещото правителство, съставено след парламентарните избори на 22 септември, ще внесе в него съществени промени. Според бизнесмените националната енергийна политика трябва да бъде по-последователно вписвана в общата стратегия на целия Европейски съюз.
Водещите представители и специалисти в германския енергиен отрасъл обсъдиха проблемите на ежегодната си конференция EWI/FAZ - Energietagung, която се проведе на 3 септември. Тонът на дискусията до голяма степен беше зададен от еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер. Той призова своите сънародници да забавят ускореното развитие на възобновяемата енергетика, защото се налага тя да бъде субсидирана от крайните потребители - и компаниите, и домакинствата, което води до изостряне на социалните и икономическите проблеми.
"В Германия вече имаме най-високите цени на тока в света след Япония, Дания и Кипър. И в близките три години те ежегодно гарантирано ще растат с 10%", заяви гостът от Брюксел и предупреди, че това само ще ускори започналия процес на изнасяне от страната на особено енергоемките производства. По-конкретно той спомена цветната металургия и химическата промишленост.
Заплахата от "пълзяща деиндустриализация" на страната тревожи изключително силно и водещата организация на германския крупен и среден бизнес - Федералното обединение на германската промишленост /BDI/. Неговият генерален директор Маркус Кербер потвърди: големите компании вече проучват възможността да изнесат определени производства от Германия в други страни, защото при сегашните цени на електроенергията те губят конкурентоспособност на световните пазари. При това погледът е отправен вече не към Китай, а към САЩ.

Разнообразните последици от шистовата революция

Като пример генералният директор на BDI даде два химически гиганта: родният концерн BASF и американската корпорация Dow Chemical. "Производствените разходи на техните германски заводи в момента е с 30% по-висок, отколкото са разходите на заводите им в САЩ. Продължително време не можеш да издържиш на подобна разлика", отбеляза той.
Не само Маркус Кербер посочи, че постепенната деиндустриализация на Германия се разгръща на фона на стремителната реиндустриализация на САЩ. Ораторите бяха единодушни, че основната причина за случващото се е шистовата революция в САЩ. Именно заради нея се изостриха и проблемите, породени от закона EEG. "Германия винаги е искала да намали своята зависимост от вноса на петрол и газ. Форсираното развитие на възобновяемата енергетика, подкрепяно от всички слоеве на обществото, трябваше да съдейства за постигането на тази цел и едновременно с това да повиши нашата конкурентоспособност", припомни Маркус Кербер.
Но в основата на всички изчисления стоеше предположението, че изкопаемите енергоносители - петрол, газ и въглища - през следващите 20-30 години постоянно ще поскъпват, продължи той. "Ние наистина успяхме да съкратим вноса, но цените на енергоносителите в момента не растат, а точно обратното - спадат", констатира Маркус Кербер. В тези условия предишните темпове на развитие на възобновяемата енергетика не са оправдани.

"Невижданият ренесанс на въглищата"

На световния пазар в момента поевтинява не само газът, но и въглищата. Но това също в значителна степен е свързано с американската шистова революция: изобилието на евтин газ доведе до това, че САЩ започнаха да изнасят с ударни темпове своите излишъци от въглища. През следващите 5-10 години доставките ще растат, увери професор Отмар Еденхофер, зам.-директор на Потсдамския институт за проучване на климата: "Ние преживяваме невиждан в индустриалната история ренесанс на въглищата: никога преди това те не са били използвани толкова широко за производството на ток, както днес".
Еврокомисарят Гюнтер Йотингер доста подборно се спря на шистовата революция, макар че тя въобще не беше основна тема на конференцията. Но своя призив за забавяне на развитието на възобновяемата енергетика той придружи с не по-малко страстен призив да не се отказваме априори от идеите за добив на шистов газ в Европа и по-конкретно в Германия.
"Моля ви: не се отказвайте от тази опция!", възкликна гостът от Брюксел, посочвайки упоритата съпротива на германската общественост. "Дайте шанс на геолозите и инженерите, не допускайте решенията да се вземат само от политолози, учители и юристи!".

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ