17 Май 2024петък13:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сметки

/ брой: 66

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1554

Вчера в публичното пространство излязоха две новини, които са свързани със сметки. Според информация от КНСБ за десет години средната работна заплата у нас се е увеличила с 87 на сто, но въпреки това България остава най-бедната страна в Евросъюза. Логично, ако човек пренебрегне официалната статистика и започне сам да си прави сметката колко е реалната инфлация. Например преди година баничката струваше 1 лв., но сега едва ли някъде може да се намери под 1,20 лв., което прави 20% поскъпване. И така е с всички продукти от първа необходимост. Като го умножим по десет, излиза, че инфлацията за десетилетие е около 200%. Срещу нея стои 87% увеличение на заплатите. Затова не трябва да се чудим, че си оставаме най-бедните.

От своя страна, Асоциацията на колекторските фирми разпространи последното си проучване, според което очаквано задълженията на българина намаляват, въпреки че кредитите продължават да се увеличават. Прави се извод, че причина за това са стабилните доходи през последните години. Както се казва в подобни случаи, въпрос на сметки.

Данните на Евростат от миналата година обаче показват, че почти всеки трети българин през 2017 г. е имал непогасени сметки и задължения, а средният дълг на човек у нас се е увеличил двойно - над 900 лева. За сравнение, през 2015 г. сумата е била около 450 лв. Според официалните данни на същата тази Асоциация на колекторските фирми почти всеки трети българин е даден на събирачи на дългове. Тенденцията вече е просрочия от 2-3 месеца да се дават на тези фирми. Само преди две години се изчакваше да минат поне 6 месеца. От последното проучване става ясно и още нещо - намаляват клиентите на фирмите за бързи кредити. Явно будалите в тази държава намаляват. Причините за това могат да бъдат две - или са емигрирали, или наистина са поумнели. Второто е по-малко вероятно.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 165

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 178

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 157

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ