15 Май 2024сряда20:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

"Смяната на часа" може да ни направи по-щастливи

Повече слънце - по-рядко преяждане

/ брой: 68

автор:Дума

visibility 281

Лятното часово време се въвежда на 30 март в 03.00 часа. Тогава часовниците се преместват с един час напред. Печелим 1 час повече светлина и така е сигурно, че зимната депресия вече е зад гърба ни, защото колкото по-студени и кратки са дните, толкова по-лесно изпадаме в мрачно настроение. С превъртането на часовниковите стрелки напред обаче губим 60 мин. от съня си за една нощ. Това би могло да има слаб негативен ефект на тялото ви в следващите няколко дни, казва доц. д-р Ширин Шафазанд от университета в Маями, която е специалист по проблемите на съня. Възможно е

в неделя и понеделник да преяждате

Заради недостатъчния сън настъпва хормонален дисбаланс и се увеличава производството на грелин (хормон на глада). Тайната на диетите не е гладуването, а похапването на полезни храни, казва доц. Шафазанд. Тя препоръчва храни с нисък гликемичен индекс - бобови растения (леща, грах, зрял боб, зелен фасул), ядки, кисели плодове като ябълки, зеленчуци и др. Яжте често и по малко, препоръчва доц. Шафазанд.
През зимата недостигът на светлина понижава нивото на серотонина, предизвиквайки умора и повишаване на апетита, поради което често имаме пристъпи на преяждане. Затова според някои учени преяждаме по-рядко, когато дните са по-дълги.
При смяната на часа е възможно да се повиши кръвното налягане, което от своя страна увеличава с 10% вероятността от сърдечна атака.
За да бъдат предотвратени неприятните за здравето последици от смяната на часа, в събота не яжте тежки храни, не прекалявайте с алкохола, опитайте се  вечерта да си легнете поне с половин час по-рано от обичайното и да пропуснете следобедната дрямка, препоръчва д-р Апараджита Верма, невролог и специалист по проблемите на съня в Методисткия неврологичен институт в Хюстън. Възможно е

да се почувствате по-щастливи

няколко дни след превъртането на часовниковите стрелки заради увеличаването на светлата част на деня. Възможно е и в първите една-две сутрини след смяната на часа по-трудно да фокусирате предметите и да се почувствате по-уморени от обичайното, казва доц. Шафазанд. Не се тревожете за страничните ефекти от смяната на часа - те ще отминат до няколко дни, уверява д-р Верма.

Децата привикват по-трудно

към смяната на часа, казва пулмологът и специалист по проблемите на съня д-р Филип Алапат. Той припомня, че децата трябва да спят по 9-11 часа, поради което "подготовката" за смяната към лятното часово време трябва да започне поне 4-5 дни по-рано. Първият му съвет е всяка вечер детето да си ляга с по 15 мин. по-рано от обичайното, като преди това обясните на детето защо го правите. Така ще бъде съкратено времето, в което може да се проявят неприятните ефекти (сънливост през деня, умора) след смяната на часа, казва д-р Алапат.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 478

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 487

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 468

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 416

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 460

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ