03 Май 2024петък21:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Това - да, това - не

София в бъдеще неслучващо се

Или как заради 50 млн. евро по Оперативна програма "Регионално развитие" се проведе конкурс за проекти, който беше спечелен, и накрая се оказа, че проектите няма да се осъществят по никакъв начин

/ брой: 44

автор:Милена Николова

visibility 86

От седмици проектите за новите четири централни части на София събуждат много емоции и твърде различни настроения. Възгласите са от възхвала на Столичната община и Направление "Архитектура и градоустройство", начело с арх. Диков, до пълно отричане на иначе известни проектантски бюра и идеи.
София се оказа в епицентъра на един наглед смехотворен конкурс, в който се състезаваха реални проекти, които... няма да се осъществят!?! Проектантско инвестиционните "картинки" остават картинки, а реално София ще се запази такава, каквато я знаем. Просто ще бъде подложена на известно обновяване заради кандидатурата й за европейска столица на културата през 2019 г.

Храм-паметникът "Св. Александър Невски" с жълтите и бронзовите павета


И цялата тайна операция е, за да се усвоят по най-бърз начин 50 милиона евро, "изостанали" от програмата на Европейския съюз "Регионално развитие", които ще бъдат "изпуснати", ако не се изхарчат до края на тази календарна година. Поради това, за да не изтървем заветната помощ за регионалното ни европейско развитие, надве-натри бе организиран конкурс, който беше обявен, спечелен и редактиран в проектната си част от оценяващата комисия за около месец. Становища за това кой да спечели били изпращани по електронна поща от участниците в комисията в 4 часа сутринта, за да приключи подборът на проектите по най-бързия начин, сподели по време на връчване на грамоти за победители и победени в Съюза на архитектите в България самият председател арх. Георги Бакалов.
Мотивът за бързането са същите 50 милиона евро. С тях централната градска част ще бъде реновирана и козметично преустроена. Друг е въпросът дали проектите няма да изглеждат като кръпки спрямо околните части, но това е вече извън темата и 50-те милиона евро.

Идея за ул. Граф Игнатиев" и пл. "Славейков"



Какво щеше да стане със столицата

ако проектите се бяха случили? На първо време би възникнал тунел под бул. "Цар Освободител", който минава под "жълтите павета". Апропо, "жълтите павета" изчезват, за да се превърнат в зелена градинска част пред Националната художествена галерия с фонтани - на мястото на утвърдения през десетилетията площад. Там колите минават под земята, а за пешеходците ще има две възможности - разходка по тревата или преминаване под самия бивш площад, където ще има един вид подлез.

Площад "Батемберг" с подземния тунел


Като цяло проектът наподобява много подобни модерни урбанистични проекти от Западна Европа, където традиционно никога не е имало "жълти павета", а всичко вече е сив гранит и зелена трева. Това е идеята на сериозното архитектурно бюро на арх. Влади Николов, спечелил не само този конкурс, но и други - за преобразяването на бившия Партиен дом, чийто "ремонт" също тече в момента.
Втората идейна част на другата спечелила фирма, "А.Д.А.", е да направи "Граф Игнатиев" пешеходна зона, трамваят изчезва, появява се туристическа мотриса, пазарът става като малки "острови-сергии", на които той може да се разположи не по дължина, а напреко на движението.
Така с "острови" продължава и развитието към пл. "Славейков" и пл. "Гарибалди", прави се приветлива "вътрешната част" на 6-то СОУ, която остава винаги скрита зад училищната стена на ул. "6 септември". Същата фирма проектира и прекрасни бронзови светещи павета около храм-паметника "Св. Ал. Невски", които са разположени в кръг около него. Според аргументите на фирмата, това може и да не се случи веднага, а след време, но София би било добре да има символични "златни"(всъщност бронзови) павета с имената на героите си около храма. Без "синя улица", т.е. без движещи се коли през сърцето на града.
Същата фирма предлага вариантът и градинката при "Кристал", както се наричаше преди години, да се превърне в много приятна част от центъра. В нея да има и езеро - на мястото, където в момента съществува голямата вдлъбнатина, откъм "Раковски". Всъщност в средата на 60-те там е имало езеро, което е било пресушено, заради комарите.
Третата идея - нивото на Перловската река се вдига, а от Орлов мост до бул. "Драган Цанков" се прави Алея на спортната слава. Това е другото мощно бюро -"Стефан Добрев - Архитектура и дизайн". Сред възможностите е реката да се превърне в естествен плаж плез лятото и зимна пързалка през зимата.
Така би трябвало  да изглежда София през 2019 г., когато се гласи да стане европейска столица на културата. Всички проекти са гарнирани с много паркинги, наземни и подземни, защото това е част от транспортния проблем на града.

Каква няма да е централната част

Емблематични места в центъра на София са групирани в четири зони, а победителите в конкурса бяха бързо обявени след почти светкавични заседания на конкурсната комисия, начело на която стои арх. Бакалов. Според проектите сърцето на София трябва да изглежда разтоварено от автомобилния трафик, да има повече въздух, места за разходка и тревни площи.
Какво се случва в действителност?
Наистина в комисията постъпват изключително оригинални проекти. Но това, което не е записано в конкурсните правила, е, че се търсят мощни архитектурни бюра. Те биха могли бързо и лесно да усвояват европарите, а не да предлагат за обсъждане само оригинални идеи. За дълги обсъждания по Оперативна програма "Регионално развитие" няма време, защото, повтарям, парите ще изчезнат съвсем скоро и ще се завърнат в Европейския съюз, без да бъдат употребени. Затова конкурсите са спечелени от силните, а слабите, работили някои "на парче", са естествено губещите.
Победителите за четирите зони нямат нужда от представяне в архитектурния свят у нас. Поради това напълно предвидимо за голямата част от журито  "А.Д.А." взема първите места за втора и четвърта зона, "Стефан Добрев - архитектура и дизайн" - за първа, "Никонсулт" - за трета зона.
Председателят на 15-членното жури арх.Георги Бакалов, шеф на Съюза на архитектите в България, е изключително доволен, защото това са естествените номинирани накрая на фона на общо 40 идейно-проучвателни предложения, направени от различни по калибър бюра от 19 "студия".
Договорите за  изработването на инвестиционните проекти са на обща стойност 900 хил. лв. Като главният архитект на София Петър Диков се надява да няма обжалвания, но обжалвания ще има. Защото, както във всеки конкурс, има недоволни. И това са загубилите, понеже те усещат, че някак "нещата" изглеждат от тяхна гледна точка нечестни.

Аргументите против победителите и конкурса

са заложени в бележките и становищата на членовете на комисията. Защото именно там се отхвърлят всички онези детайли, които правят печелившите проекти печеливши. Точно по тази причина няма да се реализират съществените части от предложенията на трите бюра.
"Жълтите" павета се запазват, не се променя теренът, освен че паветата се пренареждат, околните участъци около НХГ остават, каквито си ги спомняме, просто се препавират и се използва ремонтът, за да се подмени подземната инфраструктура за сметка на общината - водоснабдителни системи и канализация, съсипани при взривяването на Мавзолея.
По другите идеи:

- бронзови павета около храм-паметника "Св. Ал. Невски" няма да има, запазват се гранитните, препавират се почти здравословно околните терени;
- няма да има езеро при "Кристал";
- трамвайната линия на "Граф Игнатиев" остава;
- пазарът по протежение на градинката при черквата "Св. Седмочисленици" се премахва, а не се преустройва, въпреки че вече е станал традиционен;
- Книжната борса на пл. "Славейков" се запазва с временните си сергии, само се препавират тротоарите и, разбира се, подменят се системите за ВиК;
- проектът за езерото "Ариана" и за участъка около Перловска река също се отказва от промяна на коритото, от разделянето му на участъци...

Конкурсът е спечелен от проектант, който не предлага покриването на реката и е разширил участъка с едно платно. Ако това въобще се случи.
В общи линии обликът остава какъвто го знаем, но подменен като настилки и реновиран като подземна инфраструктура.

Така се появява твърдението, че

конкурсът за нов облик на центъра на София е опорочен, а класираните на челни места проекти са взаимно отричащи се. Това каза преди време в централата на БСП-София арх. Борислав Борисов, общински съветник в София от левицата и член на комисията.
По негово мнение подборът на победителите е според това кои са най-големите в бранша, а не по достойнства на проектите. Затова по време на обсъжданията насадената контратеза беше, че не проекти, а проектанти печелят конкурса за четирите зони. Никой не отрича тяхната сила, но това е основното, с което разполагат - сила да спечелят, защото никой не иска да рискува с нов облик на столицата. Но няма как това да бъде записано в условията за участие в един конкурс.
Така днес членът на комисията по избор и общинар от десницата Вили Лилков смята, че изборът е успешен, защото няма риск парите да бъдат изпуснати. Фирмите са утвърдени и не са работили на парче, обясни той пред ДУМА. Защото само големите проектантски бюра са успели да предложат идеи за големи участъци. "Малките" не са имали нито време, нито сили.
Колегата му от БСП е категоричен, че конкурсът не е бил спечелен на база проекти, защото те няма да се случат. Остава и сянката на съмнение защо проектът за пл. "Батемберг" и "Цар Освободител" се дава на същото бюро, което печели и проекта за вътрешно преустройство на сградите на парламента. Съвпадение, което води със себе си чувството за неяснота.
Брифинг против правилата на конкурса дадоха и двама от участниците в конкурса за нов облик на центъра на столицата, които не са класирани на първите места - арх. Тодор Булев и арх. Людмил Леонидов, бивш общински съветник от ГЕРБ.Архитект Булев обяви, че 40 проекта не са малко, но журито е било некомпетентно. Той предрече тежки последствия за центъра на София, ако класираните на първо място проекти се реализират и призова кметът на София Йорданка Фандъкова да отмени заповедта на главния архитект Петър Диков за резултатите от класирането.
Именно арх. Булев, като един от авторитетите на съвременната архитектура, е готов да заведе дело по процедурите на конкурса и да заложи името си срещу твърдението за нечестност. А честността в този казус може да се обобщи единствено с думите бързина и сила. Защото, както в природата, и в този случай, в сферата на творчеството, не спечелиха най-креативните, а най-силните и най-бързите. Почти както е в джунглата.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ