06 Май 2024понеделник06:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

София - "златната ябълка" на България

От 2010 г. до днес бюджетът на столицата е между 1,2 и 1,5 млрд. лв. Милиони изтичат за разработване на стратегии, политики и планове

/ брой: 190

автор:Светла Василева

visibility 1220

През 2010 г. бюджетът на София за пръв път надхвърли един милиард, а тази година достигна рекордните 1,49 млрд.лв. Чак да не повярва човек, че е възможно толкова пари да се изсипят на едно място в един-единствен град и въпреки това той видимо да си е все същият. Метрото, зала "Арена", информационните табла за градския транспорт, пешеходната зона  по бул. "Витоша",  Ларгото и "висящите" цветни лехи на кмета Фандъкова са витрина, оправдание и аргумент за усилия, но неубедителен. Той рухва при първия опит за преминаване през подлезите на Централна ж.п. гара, където разрухата, безстопанствеността и безхаберието се срещат с липсата на каквото и да било управление. Той рухва всеки път, когато напуснете ремонтирания бул. "Витоша" и тръгнете по първата пряка. "Танцуващите" тротоарни плочки крият неприятни изненади. Дори и да има нещо интересно за гледане наоколо, погледът ви, искате или не, не се отделя от тротоара, понеже всяка крачка е стъпка в неизвестното. Преливащите контейнери с боклук, непочистените градинки, зловещите графити по фасадите на сградите в комплект с просяците и врачките, гетата в покрайнините и зараждащите се мигрантски и бежански анклави създават тягостно усещане за хаос, пораждат

съмнения за наличието на визия

и воля за справяне с проблемите. 
Прегледът на отчета на общината за изпълнение на проекти с европейско финансиране към 31 декември 2014 г. показва, че София е получила близо 1,3 млрд. лв. С тях са финансирани  42 проекта. Част от средствата в размер на милиони левове отива за писане на стратегии, създаване на политики, обмяна на опит и провеждане на информационни кампании, разясняващи колко усилено и много се работи. Някои от тематичните области на проектите са на светлинни години от локалните проблеми на столицата ни, други в същността си са опит за внедряване на  детайли от  чужди модели, които, възможни и успешни в Европа, тук са със спорен ефект и съществуват, докато го има финансирането. Единственото безспорно е, че няма друг град в страната, който да е "глезен" с милиарди като София.
Въпросът каква част от средствата отива за подобряване на живота на общността, колко от тях са скрит бонус за администрацията под формата на задгранични командировки, колко се връщат при онези, които ни ги отпускат, маскирани като експертна помощ и консултации, и колко отиват  във фирми, близки до властта, има прост отговор. Той е в статистиката за

превишени в пъти норми на запрашеност

в задръстванията, в приключението, известно като записване на дете в детска ясла или градина, в недружелюбната архитектурна среда, в микро моретата, които заливат улиците при по-силен дъжд, в отпадането ни от надпреварата за културна столица на Европа и още десетки екзотики, с които се сблъскваме всеки ден.
Според отчета на Столичната община през 2014 г. са приключили проектите от програмата за междурегионално сътрудничество INTERREG IVC на обща стойност близо 2.5 млн.лв. Един от проектите, за който общината е получила финансиране, е MESSE "Механизми за увеличаване на синергията и устойчивостта между предприятията" (195 151 лв.) Парите са отпуснати за насърчаване на социалното предприемачество, създаване на интернет портал и каталог с правни инструменти, където компаниите и социалните предприятия да комуникират, надграждат капацитет и обменят опит, подпомагащ социалното включване на хора и групи в неравностойно положение. Макар проектът да е приключил, интернет търсачките не откриват към момента портал за обмяна на опит и комуникация. По In Compass София е получила 222 000 лв. за изработване на план за адаптиране на регионалните политики за изграждане на бизнес инкубатори по примери от такива, действащи в ЕС. И този проект е приключил, но общинските чиновници не са се похвалили с нито един създаден инкубатор.

 Средствата обаче са усвоени

Друг проект CCIC "Комплексни предизвикателства. Иновативни градове" е финансиран с почти половин милион лева. Целта му е да дефинира общ подход, който да позволи на политиците да осъществят "ефективна иновационна политика за растеж чрез планиране, реализация и мониторинг", а също и да съдейства за разработване на регионален план за иновации, който пък да послужи за подготовка за следващия програмен период. Отделно от този проект Столичната община е получила и 2,5 млн. лв. от ОП "Регионално развитие" за създаване на проектна готовност за кандидатстване по европрограмата през 2014-2020 г. Част от милионите са похарчени за 1 обществено обсъждане, 4 обществени форума с около 250 участници, доклад за резултатите от обсъжданията, 5 публикации в медиите. Тук влиза и актуализацията на предпроектното проучване за Интегриран градски транспорт, който през първия програмен период "погълна"  122,5 млн. лв. от ОП "Регионално развитие". 
Близо 1 млн. лв. са похарчени за изготвяне на Интегриран план за градско възстановяване и развитие на София, други 216 000 лв. за "Урбанистична гъвкавост и устойчивост", които да аргументират разрастването на столицата. В момента се усвояват 13,5 млн. лв. за парковото пространство около НДК. От тях само 5 млн. лв. са под формата на грант, останалите са от бюджета на софиянци. Ако си мислите, че промените ще са грандиозни, грешите. Става въпрос за

повърхностна козметика

Съществуващите настилки около Двореца на културата се почистват, фугите на спуканите плочи се замазват. Подменят се единствено ивиците от бял врачански камък с такива от мрамор. Нова е облицовката на фонтаните. Предстои засаждането на дървета, храсти и цветя. С хиляди. Последните заедно с ремонтите се превърнаха в любимо разходно перо на общината, понеже количеството на първите и скритите строителни работи на вторите на практика са трудно проследими.
Над 700 000 лв. са отпуснати  от ОП "Техническа помощ" за изграждане и функциониране на Областен информационен център София-град и София-област, който да популяризира Кохезионната политика в България.
По оперативна програма "Югоизточна Европа 2007-2013" общината е изпълнила 4 проекта на стойност почти 1,5 млн. лв. За "Енергийна визия 2020 за градовете от Югоизточна Европа" столицата е получила грант в размер на 512 662 лв. Срещу тези пари през 2014 г. в София е организиран седмичен енергиен фестивал с участието на "високо ниво от Европейската комисия", т.е.

част от средствата са се върнали

там, откъдето са дошли, само че под формата на логистика. Създадени са два 3D филма за деца и възрастни, популяризиращи мерките за енергийна ефективност, и е монтиран един фотоволтаик в детска градина за нуждите на пилотното проучване на проекта.
С почти половин милион е финансиран проект "Железопътни градски центрове". Те са дадени за изготвяне на анализи в сферата на градския транспорт и управлението на мобилността с акцент върху мултимодалния начин на придвижване. Предвидено е изследване на националното законодателство, проучване на нормативните документи на територията на Столичната община и обмяна на опит и добри практики чрез създаване н обща методология за управление и моделиране на транспортните процеси. Всичко това е съчетано с участия в семинари и в международни инициативи, публикуване на брошури и поддържане на актуална интернет страница на проекта.
Друг проект Mild Home "Разработване на мерки и стратегии за проектиране на енергийно ефективни сгради" е финансиран с 205 687 лв. Парите са отпуснати за създаване на мрежа от експерти, които да генерират идеи за изграждане на еко селища, разработване на документация, строителни норми и ръководство "Как да построим Зелено Еко селище базирано на Mild Home в района на Югоизточна Европа" и, разбира се, популяризиране на идеята сред обществеността. Финансирана е и устойчива градска мобилност (225 748 лв.) , политика за рециклиране на отпадъци (212 311 лв.), оползотворяване добавената стойност на водните ресурси (224 271 лв.) и прочие.
Няма друг град в страната, който хем да е "усвоил" толкова средства, хем видимо елементарни неща в него да не са на ред, като почнем от тротоарите и стигнем до преработването на отпадъците. Пред очите ни София се превърна в апетитна "златна ябълка", изяждана от ламята. Само дето още не се е появил най-малкият от тримата братя, да я спаси от хищника. А хубаво би било...






София, идеален център
Снимки: Мариета Томова

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1711

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1540

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1999

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1641

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1673

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1909

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1681

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1835

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ