19 Май 2024неделя12:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Дойче веле":

Социалното поляризира американците

Икономическите въпроси ще са определящи за изхода от изборите

/ брой: 222

visibility 641

Имаше времена, когато на Мит Ромни му беше все едно, дали негов колега е хетеросексуален или не. Тогава той смяташе, че е важно единствено, колко добре работи въпросният колега. Също така либерални явно са били и разбиранията му във връзка с правото на жените да правят аборт, защото по време на надпреварата за губернаторския пост в щата Масачузетс той бе обявил, че няма да променя нищо в местния закон, даващ на жените правото да абортират.

Междувременно обаче позициите на Ромни станаха значително по-десни, той вече дефинира брака като "връзка между мъж и жена" и настоява за внасянето на съответната добавка в американската конституция. Освен това вече се изказва и срещу абортите и е за ревизия на ключовото решение на Върховния съд на САЩ от 1973 година, гарантиращо на жените правото на аборт. Променените позиции на Ромни по тези, а и по редица други въпроси, се дължат на това, че той сега е принуден да "обслужва" интересите на една изключително консервативна партийна база.

Аборти и хомосексуални

Настоящият президент Обама също промени възгледите си относно еднополовите бракове и то съвсем наскоро. На 9 май т.г. той заяви в телевизионно интервю, че стигнал до убеждението, "че на еднополовите двойки би трябвало да е разрешено да сключват бракове". С това той се присъедини към една междувременно очертаваща се нова тенденция в Америка: докато преди 10 години мнозинството от американците бяха против това, хомосексуалните да имат същите права като хетеросексуалните, сега вече се очертава крехко мнозинство за онези, които одобряват подобно нещо. Най-вече привържениците на Демократическата партия, независимите избиратели и младите хора застъпват тази позиция.

Американската нация е силно раздвоена и по въпроса за абортите. Мнозинството обаче върви тук в друга посока, отдалечавайки се от либералния възглед. Тази тема е и много по-емоционално сгъстена в сравнение с правата на хомосексуалните. В последните години противниците на абортите успяха да убедят мнозинството от нацията в правотата на своите позиции. Президентът Обама обаче отдавна е последователен привърженик на каузата, че жените би следвало да имат право да абортират, и то легално.

Имиграционна политика

По въпроса за нелегалните имигранти двамата кандидати също стоят на различни позиции, макар и не съвсем крайни. Президентът Обама пледира за реформа на имиграционния закон, така че нелегалните преселници, чийто брой вероятно надминава 11 милиона души, да легализират своя престой. Законопроектът на Обама по този въпрос, така нареченият Dream Act, обаче се блокира от републиканците. И тъй като приемането му се оказа невъзможно, Обама разпореди с указ екстрадирането на млади, нелегални имигранти да не се привежда в изпълнение. Тази мярка обаче е само временна.

Кандидат-президентът Ромни също желае да реформира имиграционното право и критикува Обама, че не го е направил през първия си мандат. В същото време Ромни е против даването на амнистия. Има и някои сходства между двамата кандидати: както Обама, така и Ромни са против принудителното разделяне на семейства и за облекчаване на условията за прием на квалифицирани чужденци и студенти. В същото време Ромни има намерение да инсталира високотехнологична ограда по цялото протежение на границата с Мексико, която да спира идващите оттам имигранти.

Икономиката - най-важна

Сред социалните теми безспорно най-силен отзвук в обществото има тази за имигрантите. Защото испаноговорящото малцинство в страната постоянно расте, казва политологът Томас Ман, експерт на Института Брукингс във Вашингтон. Според него въпросът за имиграцията има и символично значение, макар и да не засяга пряко повечето от американците. Според Ман одесняването на Републиканската партия от времето на Джордж Буш младши насам е позволило на демократите да си спечелят едно сериозно предимство сред тази група избиратели.

В сегашната предизборна кампания в САЩ обаче темите за абортите, имиграцията или еднополовите бракове не са постоянно във фокуса на избирателите. Определящи както винаги ще се окажат икономическите въпроси. И все пак: в дългосрочен план възгледите по темите за хомосексуалните бракове и имиграцията могат да се окажат от съществено значение. Както казва политологът Томас Ман: "Ако републиканците допуснат популярността им сред испаноговорящото население да си остане така ниска, както сега, и ако младите избиратели предпочетат демократите, това наистина може да има сериозни последици за Мит Ромни."

 

 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ