30 Април 2026четвъртък17:58 ч.

Спешно спасяват ТЕЦ "Марица Изток 2" от фалит

Увеличават капитала на централата с 600 млн. лв.

/ брой: 51

автор:Дума

visibility 2339

ТЕЦ "Марица Изток 2" може да фалира още следващата година, ако Европейската комисия не одобри преоформянето на нейния дълг към Българския енергиен холдинг (БЕХ) чрез увеличение на уставния капитал на дружеството. Това заяви изпълнителният директор на БЕХ Петьо Иванов вчера. Той участва във форум на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, посветен точно на проблемите пред отрасъла, породени от повишените европейски екоизисквания към въглищните централи.

Според Иванов Министерството на енергетиката е пратило писмо до главна дирекция "Конкуренция" на ЕК, в което се иска одобрение на намерението на БЕХ за държавната топлоцентрала. По предварителни данни тя завършва 2018 г. на загуба от 330 млн. лв., а дълговете й надхвърлят 1.2 млрд. лв., от които близо 1 млрд. лв. за заеми, отпуснати от компанията майка. За януари 2019 г. обаче централата отчита 10 млн. лв. печалба, което се дължи на драстичното повишаване на цените в борсовата търговия с ток. Тъй като вдигането на капитала на централата принципно е държавна помощ се очаква произнасянето на Брюксел по нея и веднага щом се получи нотификацията, ще се задейства процедурата по капитализиране на ТЕЦ "Марица Изток 2", твърди шефът на БЕХ. 

На работна среща вече е представена българската идея капиталът да бъде вдигнат с 600 млн. лв. Става дума за преоформяне на дълг като капитал - суап", обясни Иванов. "Целим да дадем допълнителен живот на електроцентралата, защото иначе още следващата година тя ще е в хипотеза за несъстоятелност и ръководството на централата трябва да обяви такава", посочи Иванов. Той допълни, че останалите дългове на въглищната централа към  БЕХ ще бъдат предоговорени с нов давностен срок. В рамките на процедурата за увеличаване на капитала ще се опитаме да направим така, че ТЕЦ "Марица Изток 2" на пазарен принцип да изкарва достатъчно пари", допълни Петьо Иванов.

Спешна проверка в „Малинова долина“ заради радиация

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 79

ЕП поиска по-голям бюджет на ЕС за следващия програмен период

автор:Дума

visibility 697

/ брой: 79

Европейската комисия заведе дело срещу България

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 79

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 79

"Алстом" ще успее да достави в срок новите 35 влака

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 79

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 79

Китай се готви да изнася горива

автор:Дума

visibility 691

/ брой: 79

ЕС призова за цифрова самоличност

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 79

Повече полицаи в училищата в Каталуня

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Само работещите могат

автор:Ваня Григорова

visibility 674

/ брой: 79

Осигуряване за пенсия или пари веднага

visibility 713

/ брой: 79

Значението на думите

visibility 694

/ брой: 79

Ей, дръпнахме с богатството!

автор:Юрий Борисов

visibility 704

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ