13 Ноември 2025четвъртък21:32 ч.

Стефан Бурджев: БСП трябва да си върне уважителния диалог с Президентството

В България и Европа имаме огромна потребност от леви политики – изборите във Великобритания и Франция го доказаха

автор:Дума

visibility 8895

 „Не приемам чисто морално щенията на Корнелия Нинова, подала оставка и след това да търси всякакви юридически вратички да се върне или тезите на говорителите около нея, че имала право на следващ мандат. Всичко това не стои добре на имиджа и авторитета ѝ на бивш лидер на БСП.“ Това заяви членът на Националния съвет на БСП Стефан Бурджев пред Евроком.

По думите му не може да се обвинява някого персонално за катастрофалните изборни резултати на БСП, но е факт, че е нужна коренна промяна на подхода.

„Подкрепям и искам да дам толеранс от няколко месеца на разумен, институционален, уважителен диалог с Президентството. Това е институцията с най-голям рейтинг. Допускала е грешки и има своите кусури, но щом има най-висок рейтинг, значи най-добре се справила с отговорността на задачите, за които са ѝ гласували хората доверие. Ние трябва да уважим този факт“, коментира Бурджев.

Той призова за връщане към нормалността, уважението между институциите и диалога на нивото, на което трябва да е, а не да се изпростява до лични нападки, кавги и реваншизъм.

„В България имаме огромна потребност от леви политики, както в Европа – изборите във Великобритания и Франция го доказват. Не е невъзможно ние да преструктурираме и да се върнем на нивото, на което заслужаваме и имаме капацитета да сме. Това е един правилен път, по който се върви, но ще ни трябва време и сериозен труд“, посочи Стефан Бурджев.

Според него трябва да се даде толеранс на временното ръководство на БСП. „Всички наблюдаваме под лупа тяхната дейност, но трябва да отчетем, че те вършат изключително тежка работа. Във всички направления са подложени на всякакви критики, основателни или не. Трябва да ги подкрепим и да им дадем толеранс поне от 100 дни, както му се полага. Всеки бърза да изрази антагонизъм и отричане на другия, вместо да стъпим на базови принципи и взаимно уважение“, каза още социалистът.

Според Бурджев трябва да бъде дадена възможност за разговори за съставяне на правителство, защото на никого не са необходими избори август и септември. „Нещата се развиват изключително динамично и в тази ситуация с нов получател на втория мандат в лицето на ПП-ДБ, трябва да се даде нужното време за размисъл. Емоциите да останат зад здравия разум“, призова той.

По думите на Стефан Бурджев това кой ще е лидер на една или друга партия или кой ще получи мандата няма да реши огромните проблеми на земеделието.

„Има няколко фундаментални неща, които трябва да се решат. Зелената сделка трябва да се преразгледа в цялост, тъй като тя е заложена преди войната в Украйна и в съвсем различна обстановка на световните пазари и цените на селскостопански продукти. Да се преразгледа Многогодишната финансова рамка в контекста на изравняване на субсидиите на европейските фермери и нашите земеделски производители са далеч под нивото на подпомагане на западноевропейските. Възстановяването на напояването в България трябва да стане национален приоритет. Както и да се намали административната тежест върху фермерите – за първа година има забавяне на изплащането на екосхмемите след 30 юни, въпреки че производителите са вложили значителни средства и усилия да покрият високите екологични стандарти“, коментира Бурджев за неотложните мерки, които трябва да се предприемат в земеделския сектор.

Обсъждат различни имена за особен управител на "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 2287

/ брой: 213

Имаме бензин за близо шест месеца в данъчните складове

автор:Дума

visibility 2591

/ брой: 213

Кой е спряган за кандидат

автор:Дума

visibility 2430

/ брой: 213

"Роснефт" може да погълне конкурента си

автор:Дума

visibility 2425

/ брой: 213

Брюксел представи щит за демокрацията

автор:Дума

visibility 2385

/ брой: 213

Мигранти в България ще се разселват в ЕС

автор:Дума

visibility 2460

/ брой: 213

Глобиха грък, направил "затвор за котки"

автор:Дума

visibility 2355

/ брой: 213

В Испания намаляват броят на учениците в клас

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 213

Безотговорно!

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1956

/ брой: 213

Една малка, но лява битка

автор:Георги Миланов

visibility 2162

/ брой: 213

Как да откриете и защитите банковата си сметка

visibility 2431

/ брой: 213

Горещата политическа есен

visibility 2075

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ