04 Май 2024събота11:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Еврокомисията:

Страните членки сами да решават за ГМО

Законодателното предложение дава повече свобода за ограничение или забрана на генномодифицирани организми

/ брой: 90

автор:Дума

visibility 10

Европейската комисия представи резултатите от своя преглед на процеса на вземане на решения за разрешаване на генетично модифицирани организми (ГМО) като храни и фуражи, съобщи пресслужбата на ЕК. Този преглед е следствие от политическите насоки, представени на Европейския парламент през юли 2014 г., въз основа на които бе избрана тази комисия.
Прегледът потвърждава необходимостта от промени, отразяващи обществените виждания и даващи на националните правителства повече право на глас относно употребата на разрешени в ЕС ГМО за консумация от животни (фуражи) и от хора (храни). В резултат от този преглед ЕК предлага изменение на законодателството, за да се даде на страните членки повече свобода да ограничават или забраняват употребата на разрешени в ЕС ГМО за храни или фуражи на своите територии.
"Комисията изслуша опасенията на много европейски граждани, отразени в становищата на техните правителства. Предложението ще даде на страните членки — напълно в съответствие с принципа на субсидиарност — по-голямо право на глас във връзка с отглеждането на разрешени от ЕС ГМО за храна и фураж на тяхна територия", подчерта комисарят по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис.
Приетото от ЕК предложение изпраща силен сигнал към гражданите, че Европа взема предвид техните опасения, които може да са различни в различните страни. С новия подход се цели постигането на правилно съотношение между поддържането на система на ЕС за даване на разрешения и свободата на държавите членки да вземат решение за отглеждането на ГМО на своя територия. Тъй като е изключително важно да се поддържа единна система за управление на риска, понеже това гарантира еднакво равнище на защита в целия ЕС, съществуващата в момента система за разрешаване, основана на науката и на правилата за етикетиране, гарантиращи избора на потребителите, няма да бъде променяна. Това, което ще се промени, е, че след като даден ГМО бъде разрешен за отглеждане като храна или фураж в Европа, страните членки ще имат възможността да предпочетат да не участват, т.е. да не позволят употребата на въпросния ГМО в своята хранителна верига.
Страните членки ще трябва да докажат, че техните мерки за неучастие са в съответствие с правото на ЕС, което включва принципите на вътрешния пазар, и с международните задължения на ЕС, неразделна част от които са задълженията на Съюза в рамките на СТО. Решенията за неучастие ще се вземат на законови основания, различни от тези, оценявани на равнище ЕС, т.е. риск за здравето на хората и животните и за околната среда.
Предложението отразява и допълва правата, дадени вече на страните членки по отношение на ГМО за отглеждане от Директива (ЕС) 2015/412, влязла в сила този месец, въз основа на постигнато наскоро споразумение между Европейския парламент и съвета. В резултат на това ЕС ще разполага с последователен набор от правила за разрешаването на ГМО за отглеждане и за използване като храни и фуражи, което ще даде възможност да бъдат вземани предвид опасенията на отделните страни членки и в двете области.
Това законодателно предложение ще бъде изпратено на Европейския парламент и съвета в рамките на обикновената законодателна процедура.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ