11 Юли 2025петък21:25 ч.

Стрелба по диви свине

Важни са преценката на дистанцията и ... точният прицел

/ брой: 247

автор:Милчо Андреев

visibility 7154

Дивите свине са много по-устойчиви на куршуми от другия едър дивеч. Особено важни неща, които трябва да се спазват, са дистанцията и положението за стрелба, разполагането на удобни за прицел места и, естествено, правилното прицелване.
Дистанцията на стрелба играе много важна роля при лова на диви свине. За по-сигурна преценка винаги след изстрел трябва да се измерва с крачки разстоянието. При стрелба при бързо движение на дивите свине трябва да се спазва максимална дистанция на стрелба от 50 метра. През деня могат да се изберат и по-големи дистанции както при индивидуален лов, така и при лов чрез издебване на спокойно движещи се диви свине. Дистанциите трябва винаги да са в съответствие със собствените възможности за улучване и наличните условия, като пусия, опора, теренни особености и безопасност.
При лов от чакало трябва да се обръща внимание на добрата опора за пушката и по възможност на допълнителна опора за стрелящата ръка. Оръжието не трябва да се опира в близост до дулото, за да се избегнат високите изстрели. Трябва да се прикладва стабилно, като е най-добре полуложата да бъде върху някаква опора и да се държи с водещата ръка. Като опори за оръжието са се наложили торбички с пясък, както и кечени подложки, които ловецът носи със себе си или държи в чакалото.
Стрелба без опора се прилага предимно при лов с гонка, където е неизбежна. По движещ се дивеч се стреля само без опора и това важи както за пусията, така и за чакалото. Чакалото трябва да предоставя възможност да се стреля в седнало положение, а още по-добре стоешком. Това означава при свободно движение мерният кръст, прицелната точка или откритите мерни прибори да се насочват в предната част на лопатката на животното. Когато изстрелът не се забави, при правилна стрелкова дистанция почти няма отклонения между прицелната точка и мястото на попадението. 
Въпросът за достатъчното осветление е доста щекотлив, тъй като неговият отговор ще бъде много различен съобразно зрителните способности в зависимост от възрастта и опита на отделния ловец.
При проходни попадения се получават винаги смъртоносни наранявания, тъй като е отворена камерата с най-жизненоважните органи - сърце и черен дроб, засегната е нервната система и са увредени или разрушени множество органи. Всички други попадения, като например в краката, задната част на тялото и неговата периферия не са непременно смъртоносни.
Дивите свине с наранявания в челюстта доживяват до една година. Ако не бъдат намерени при търсенето, те бродят из гората, докато не умрат от мъчителна гладна смърт.
Пагубните попадения в челюстта имат две причини. Първата е прекаленото даване на предварение при изстрел по бягащо прасе, втората са проклетите опити на някои набедени майстори стрелци да стрелят зад ушите на животното. Точно зад ушите се намира дебелата част на врата. Животните с попадения в тази област не могат да бъдат намерени. Животът им не е много застрашен и те успяват да избягат. Всъщност смъртоносната точка не се намира зад ушите, а в тяхната долна периферна част, където се съединяват гръбначният стълб и долната челюст.
Водачът на кучета Ф. Бонгартц казва следното по този въпрос: „Преднамереният изстрел зад ушите на прасето считам за ловно престъпление"...

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 126

Тупик

visibility 333

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 371

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 373

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 368

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ