03 Май 2024петък03:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Булевард / суета

Студено великолепие, или шедьоври от замръзнала вода

В Аляска ледът е толкова чист и прозрачен, че през еднометров слой може да се чете вестник

/ брой: 3

автор:Альона Нейкова

visibility 2175

Не е тайна за никого, че водата играе изключително важна роля в живота ни. Но тя може да се използва не само за удовлетворяването на нуждите на хората, флората и фауната на Земята. Творения, свързани с тази незаменима течност, завладяват сетивата. Неподправено любопитство, особено през зимата, предизвикват актуалните почти три века скулптури от замръзнала вода. Създаването на ледени шедьоври обаче е доста сложен и специфичен процес. Още повече че използваният за тях материал, колкото и да изглежда внушителен и стабилен, всъщност е много крехък и под въздействието на по-високи температури има свойството да се превръща отново във вода. Именно затова творците, работещи с лед, трябва да са много внимателни и стриктни. А и измайсторяването на произведения от замръзнала вода е подчинено на определени специфични особености. На скулптора се налага да извайва ледените фигури при доста ниски температури - не само на използвания материал, но и на въздуха, което доста затруднява творческия процес. Също така за създаването на този вид изкуство се използват неординерни инструменти, както и различни подръчни средства. Това могат да бъдат формички, кутийки от какви ли не продукти или материали. Често те влизат в употреба, за да се съединят фигурите със специфична форма. Дребните детайли креативните майстори понякога закрепват с помощта на обикновени клечки за зъби. А лепилото в тези ледени работи е заместено от обикновена вода.

Смята се, че първите творения от замръзнала течност, създадени от човека, са се появили поне преди три века в Китай. Рибарите, излизащи в морето, когато още е тъмно, вземали със себе си ледени фенери. Изработването им било много просто: кофа, кошница или друг подходящ съд, напълнен с вода, се оставял за през нощта на студа. Сутринта ледът се издълбавал и в него се слагала една горяща свещ или няколко... Лека-полека доста хора започнали да се увличат по създаването на полезни и не чак толкова приложими във всекидневието творения от твърда вода.
Истински шедьовър на ледената архитектура обаче бил издигнат в Русия през 1740 г. Указ за направата му издала самата императрица Анна, дъщеря на цар Иван V и племенница на император Пьотр I Велики. А архитектът Пьотр Еропкин реализирал идеята специално за сватбата на придворния шут Голицин и годеницата му Буженинова. "Леденият дом", както е било наречено произведението от замръзнала вода, изцяло "построено" от лед и сняг и украсено с орнаменти, бил разположен между Зимния дворец и Адмиралтейството в Санкт Петербург. Цялата мебел и всички предмети от интериора, включително цветята и картите за игра, също били направени от лед. На входа на замъка бил поставен леден слон със стопанина му - естествено, отново направен от лед. Ледени делфини плували в заледена вода, оставяйки ледени пръски, а ледени оръдия стреляли с ледени топове...
По време на отбелязването на тривековния юбилей на Санкт Петербург през 2003 г. на плажа на Петропавловската крепост отново бил издигнат "Леденият дом". Съоръжението, тежащо общо над 60 тона и струващо половин милион долара, било изваяно от шведски майстори. Произведението на архитектурно-леденото изкуство било официално подарено от провинция Норботен за празника на града на река Нева.
В традиция се е превърнало и в Швеция всяка година да изграждат своя ледена къща. В местността Юкасъярви, на 30 км от град Кируна, от замръзнала вода се строят истински хотел, кинозала, ресторант, бар и дори черква, където младоженците при желание могат да се венчаят.
Още през ХVIII век в Германия, в градчето Любек, поручик Мейнерт, отдавна запален по ледените фигури, се прочул с това, че изваял огромни ледени лъвове, бастион и поставил върху него ледени пушки. Жителите на съседни села бързали да пристигнат в имението на талантливия скулптор, за да зърнат великолепните му творби...
В скандинавските страни и до ден-днешен е прието ледени атракциони да се създават всяка година. Забавни скулптури, люлки и пързалки се издигат не само в частни градини и обществени паркове, но и на територията на детски забавачки, училища и направо на улицата.
Доста време направата на произведения от замръзнала вода създавала доста грижи и главоболия. Всеки път майсторите трябвало да изсичат от огромни ледени блокове образци с нужните за работата им размери. Или пък да напасват замислената творба към формата на наличния материал. Днес обаче доста скулптори създават шедьоврите си, като сипят вода в предварително направения калъп и го сложат в специална хладилна камера да се вледени.
Любопитен факт е, че тази технология е била измислена в Австралия - една от доста горещите страни на Земята. И до ден-днешен в Бризбейн - третия по брой жители град след Сидни и Мелбърн, има цели школи, заети със серийно производство на форми за ледени фигури. Асортиментът изобщо не е за подценяване - над 80 различни шаблона. А специалистите едва смогват да изпълнят разнообразните поръчки на претенциозни купувачи.
Истинските майстори обаче предпочитат да работят не с готови калъпи, а всичко да направят със собствените си ръце. И най-вече държат сами да създадат или поне да изберат леда, от който да сътворят шедьоврите си.
Смята се, че на Аляска, където най-често се провеждат фестивали на ледените скулптури, ледът е най-качествен. Казват, че замръзналата в най-големия американски щат вода е толкова чиста и прозрачна, че през еднометров слой може да се чете вестник. За да вземат участие във фестивала, в северозападната част на Северна Америка пристигат цели отбори с творци от различни страни.
По време на фестивала участниците трябва да създадат за определено време от дадено количество лед своя композиция. Всеки леден блок тежи не по-малко от няколкостотин килограма. Майсторите работят по 60-120 часа, в зависимост колко души са ангажирани с това вледеняващо сърцето, но после разтапящо душите дело. Самият процес на извайването на фигури е еднакъв почти при всички скулптори, като никой от тях не спира работата си и при най-неблагоприятни метеорологични условия. За участващите в надпреварата при температура минус 40 градуса от реката се изваждат тонове прозрачен лед. Понякога майсторите сами избират харесаните от тях блокове и с инструментите си ги обработват направо на реката. А после, вече на самото място, отредено за фестивалната програма, се започва истинската работа по създаването, изравняването и шлифоването на шедьоврите от лед.
Доста майстори използват за целта същия инструмент, който и при дърворезбата. Опитните скулптори се отнасят с леда изключително внимателно и предпазливо, за да не се напука. Повърхността на фигурата задължително се полира - за блясък. Разбира се, всеки творец до последния момент се стреми да не разкрива тайната на замисленото произведение. Най-напрегнати са 1-2 часа преди края на състезанието, когато всички скулптури имат вече почти завършен вид.
На подобни фестивали за работата на участниците винаги следи експертно жури. При крайното класиране се взема предвид най-напред художествената ценност на създаденото произведение, неговата оригиналност и майсторското му изпълнение.
Сред другите световноизвестни места, където се провеждат ледените форуми, се откроява и японският град Сапоро. Именно там през 1950 г. са били създадени първите скулптури не само от лед, но и от сняг. Оттогава е прието такива фестивали да обединяват в названията си тези твърди състояния на водата.





БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ