19 Май 2024неделя06:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Суверенитет в мъгла

Печели или губи Шотландия, която направи стъпка към независимост

/ брой: 280

автор:Галина Младенова

visibility 1013

Съдбата на Шотландия сега е в шотландски ръце - това беше посланието на Алекс Салмънд, премиер на шотландското регионално правителство. Миналия вторник в Глазгоу беше представена т.нар. Бяла книга за независима Шотландия. Това е документ с насоки за развитието на страната след евентуалното й отделяне от Великобритания. На 18 септември 2014 г. шотландците ще гласуват на референдум дали страната им да бъде независима.
Бялата книга съдържа цели 670 страници с идеи за бъдещето на Шотландия. В документа се дават отговори на 650 въпроса, които могат да зададат избирателите, възнамеряващи да участват в референдума. Отпечатани са 20 хиляди екземпляра и всеки желаещ може да се сдобие с този документ.
Това е най-подробният наръчник, предлаган някога някъде в света, за това как една страна да стане независима, похвалиха се шотландските власти, които са инициатор на идеята. Целта на Бялата книга е да убеди мнозинството от шотландците да гласуват след 10 месеца с "да" на въпроса "Трябва ли Шотландия да бъде независима?"
Според Салмънд Шотландия е готова за независимост, икономиката й ще се развива по-успешно, а обществото ще бъде по-справедливо. Всъщност Шотландия, която има население от около 5 милиона души, и в момента в много отношения функционира като независима държава - тя има свой национален флаг, независима от Лондон правна система и характерна национална идентичност, запазила се след столетия на съперничество с южния й съсед. Това обаче изглежда не е достатъчно.
В Бялата книга се казва, че независима Шотландия ще продължи да използва като своя валута британската лира, а британската кралица ще си остане държавен глава на новата независима страна. В същото време обаче Шотландия ще има собствени въоръжени сили. Правителството й ще събира данъци независимо от Лондон и, както се очаква, те няма да бъдат увеличени. От територията на страната ще бъде изведено британското ядрено оръжие (един изключително неприятен за Лондон проблем).
Освен това подготвилите документа представители на Шотландската национална партия обещават, ако бъдат избрани в правителството на независимата страна, да направят "революция" в сферата на социалната политика. Те например предлагат да се увеличи минималната заплата, съобщи Би Би Си. Тук си струва да се отбележи, че Шотландия по принцип е много ляв по политическите си убеждения регион. Дълго време той беше истинска крепост на лейбъристите, а консерваторите, които са яростен противник на шотландския суверенитет и привърженици на дясна икономическа политика, се е случвало да остават изобщо без кресла в рамките на "шотландската квота". Основни съюзници на Шотландската националистическа партия са Шотландската партия на зелените и Шотландската социалистическа партия.
Сега шотландските привърженици на независимостта сочат за свой модел скандинавските държави. Националистите убеждават, че Шотландия може да съчетае социалната държава в скандинавски стил - с нейното безплатно висше образование, безплатни грижи за възрастните, всеобщи безплатни грижи за децата и по-големи пенсии - и един процъфтяващ бизнес сектор. Независима Шотландия ще се надява да привлече компаниите с ниски корпоративни данъци, дребни пазарлъци и доза индустриална политика - нещо, което националистите твърдят, че не може бъде оставено без риск в ръцете на правителството в далечен Лондон.
Партията на Салмънд смята големите петролни залежи и възобновяемите енергийни източници на Шотландия за големия си коз. Рейтинговата агенция Фич е изчислила, че при едно евентуално отделяне на Шотландия страната ще получи 90% от петролните запаси на Великобритания и само 9 на сто от държавния дълг на Обединеното кралство. Според шотландския премиер, при отделяне на страната му от състава на Великобритания Шотландия ще стане много по-богата държава. Националистите привеждат аргумента, че главно благодарение на петрола и природния газ от Северно море Шотландия субсидира съюза и ще бъде по-добре сама.
По-подигравателно настроените юнионисти твърдят точно обратното - че Шотландия е паразит, който е зависим от субсидиите като наркоман. Британското правителство отпуска всяка година на страната безвъзмездно по 30 милиарда лири - пари, които ще се изпарят заедно с независимостта. Спорен е и въпросът за природните богатства. Добивът в Северно море намалява с по около 6% годишно през последното десетилетие. Според експертите запасите от петрол ще стигнат едва за 40 години. Една независима Шотландия ще е малка, уязвима платноходка, твърдят наблюдателите. Тя ще разчита на петрола за около 18% от брутния си вътрешен продукт, като така ще е подвластна на промените в цените на суровините на международните пазари. Всяка независимост си има цена. Ако шотландците гласуват за независимост, трябва да го направят с ясното съзнание, че страната им ще бъде една от уязвимите, незначителни икономики в Европа, предупреждават наблюдателите.
Няма как да се подмине още един труден въпрос - отношенията на бъдеща независима Шотландия с Европейския съюз. Шотландците се надяваха, че тук проблем няма - те са членки на ЕС и такива ще си останат и след отделянето си от Обединеното кралство. От Брюксел обаче бързо попариха тези мечти. Стана ясно, че Единбург ще трябва наново да кандидатства за членство в общността, и то на общи основания. Присъединяването на Шотландия към еврозоната може би би ускорило процеса, но от Бялата книга става ясно, че Единбург възнамерява да запази като национална валута британската лира. Тоест шотландците не са готови да сменят паунда с евро, европейците пък от своя страна едва ли биха изпаднали във възторг от тези планове. Да не забравяме, че приемането на нов член в ЕС трябва да получи одобрението на всичките 28 страни членки на общността. Тук Единбург може да получи здрава плесница - поне няколко държави в Евросъюза внимателно наблюдават случващото се в Шотландия, тъй като имат свои проблеми със сепаратисти. Не се случва често 300-годишен съюз да се разпадне, така че референдумът ще има последици далеч отвъд тази планинска земя с население пет милиона души. Евентуалната независимост на Шотландия може да доведе до разпадане на Великобритания. Каталунците, които са сред останалите недоволни групи в Европа, гледат на независимостта на Шотландия като на предвестник на своята собствена независимост. Страни с етнически смесено население наблюдават събитията с безпокойство.
Промяната в статута на Шотландия също така ще промени и отношенията на Лондон с Европейския съюз. Това ще се отрази и на финансовите вноски на Великобритания в ЕС, както и на тежестта на гласа на Лондон при гласуванията при приемането на решения. С други думи - независима Шотландия със сигурност ще се превърне в истинска политическа и юридическа главоблъсканица за Европейския съюз.
Според Салмънд, днешното поколение шотландци е получило огромната привилегия "самостоятелно да определи бъдещето на страната си за години напред". Шотландците обаче май не са съвсем убедени в това. Мнението на населението е разделено почти наполовина, като все пак противниците на независимостта са малко повече.
Лявата опозиция, която е за оставане на Шотландия в състава на Обединеното кралство, разкритикува дори избора на датата за референдума, обявявайки я за прекалено отдалечена във времето. Според лейбъристите     Салмънд съзнателно е отложил датата на гласуването, тъй като е наясно, че сега идеята му за независимост няма да получи подкрепата на мнозинството.
Според последните проучвания на общественото мнение съотношението между привържениците и противниците на независимостта е приблизително 38 на 47. Останалите шотландци още не са определили отношението си към този въпрос. Привържениците на независимостта явно се надяват да успеят да привлекат допълнителни гласове именно сред колебаещите се.
Според противниците на независимостта обаче планът на националистите обещава повече, отколкото може да се изпълни реално. "Бялата книга - това е белетристика. Състои се от лъжливи обещания и безсмислени твърдения. При такава неопределеност и при толкова много въпроси без отговор за цената на независимостта отцепването от Великобритания е скок в тъмното", цитира "Уолстрийт джърнъл" Алистър Дарлинг, бивш британски министър на финансите, който оглавява кампанията срещу независимостта.



Независима Шотландия ще запази лирата, кралицата и ще остане в ЕС и НАТО, обяви Алекс Салмънд

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ