04 Май 2024събота22:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Свод от Априловската гимназия

"Отгласи" на Петко Тотев - книга първа и втора

/ брой: 42

автор:Никола Инджов

visibility 1761

Без съмнение, тези два тома на Петко Тотев, някак стеснително озаглавени "Отгласи" в основната си част са четени в литературния и информационния печат, а сега и в това издание, което се опитвам да представя. Освен това немалка част от отгласите са звучали в "Старинния файтон". Именно поради това Петко Тотев се очертава като критика  на "Старинният файтон". Както д-р Кръстев за кръга "Мисъл", както Георги Бакалов за "новопътците", както Гео Милев за кръга "Везни", както Владимир Василев за кръга "Златорог"... Едновременно нашият критик има свое забележително място в славистиката. Личните му изследвания и рецензиите му за трудове, свързани със славянската цивилизация на човечеството, са първопроходчески в повечето случаи. Например  приобщаването на историко-философските идеи на академик Дмитрий Лихачов към българското културно съзнание. Което проличава пак в настоящите "Отгласи".
Двете книги представляват и една своеобразна антология на българската литература. Петко Тотев е подбрал десетки автори, които поради жанрови и естетически особености съществуват в различни  представителни пространства и едва ли някъде другаде ще ги срещнем в подобна съвместимост. Какво обаче позволява те да бъдат представени в антологично единение? Безспорно това е личността. Смълчан в познания и прозрения,  Петко Тотев е надарен със разширени психологически възприятия на общественото развитие. Той не крие гражданските си убеждения и позиции, рязък и саркастичен е спрямо подмените и преиначаванията на културната фактология, но в чистото литературно поле  налага благосклонни и добронамерени оценки. Не ги въздава всекиму, не внушава лесна слава дори и на избраните да попаднат в антологията му. А  на мен ми се струва, че някои от включените автори ще останат в литературата не толкова с написаното от тях, колкото с написаното за тях от нашия критик.
Озаглавих моите бележки за литературно-критическите отгласи на Петко Тотев "Свод от Априловската гимназия", защото имах предвид, че той е възпитаник на прочутото възрожденско школо, и че по свойствената за  класическото учебно заведение русофилска закваска, понятието "свод"  идва от  руската култура, конкретно от "Лицевият летописен свод" - удивителна по замисъл, изпълнение и обем хроника, изобразяваща библейските събития от сътворението на света до Рим и Византия, а също и историята на Русия в продължение на четири столетия и половина - от 1114 до 1567  г. В  "Лицевия летописен свод", вдъхновен от цар Иван Грозний, е осветена историята и на балканските народи - българи, гърци, сърби.  Оригиналният царствен образец съдържа десетина хиляди  ръкописни листа с двадесетина хиляди ярки цветни миниатюри, именно които правят текста привлекателен и нагледен.
Да добавя, че Петко Тотев е бил не само ученик, но е бил и учител в Априловската гимназия Това в края на краищата означава, че той е един от създателите на Априловския свод в нашата култура, че продължава многовековен възрожденски завет на ползу роду. Не е сам, до него е Петрана Колева - авторка на енциклопедичния Априловски свод, негова спътница в живота, негова съратница в благородното дело. Нейното присъствие на попрището прави самия Петко Тотев неповторим и единствен. 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ