24 Февруари 2026вторник15:57 ч.

СЗО: Коронавирусът е с естествен произход

автор:Дума

visibility 1032

Световната здравна организация, която призовава Пекин да се присъедини към разследванията за произхода на новия коронавирус, заяви днес, че той е от естествен произход. Тази преценка идва в момент, в който президентът на САЩ Доналд Тръмп свърза вируса с китайска лаборатория, предаде "Франс прес".

Тръгнала от Ухан в Китай през декември, пандемията зарази от тогава 3,2 милиона души по света, а броят на починалите заразени е най-малко 230 000 души.

"Що се касае до произхода на вируса в Ухан, ние изслушахме много учени, които изследваха този вирус и ни увериха, че той е от естествен произход", заяви Майкъл Райън, директорът на програмите за спешни действия към СЗО.

"Онова, което е важно, е да установим естествения гостоприемник на този вирус", допълни той. Експертът обяви, че основната цел е да се направи така, че "ние да можем да разберем добре вируса, да разберем трансмисията от животно на човек и да разберем каква бариера между животинския и човешкия вид е била преодоляна".

Целта на това изследване е да се разработят обществени здравни мерки и мерки за превенция, за да не се повтори същото нещо, където и да е, подчерта експертът.
СЗО досега хвалеше Пекин за управлението му на коронакризата. Днес организацията се свърза с китайските власти, за да ги покани да участват в разследванията, които са в ход или се предвижда да бъдат извършени относно животинския произход на вируса.

Този призив идва в момент, в който световните здравни власти са остро критикувани от САЩ, които обвиняват СЗО, че е закъсняла с предупреждението за пандемията, за да не ядоса Пекин. Днес шефът на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус отново защити действията на организацията си, подчертавайки, че самият той е бил в Китай на 28 януари, за да се срещне с китайския президент Си Цзинпин и да договори визата на място на международен екип от учени. Гебрейесус каза, че тогава хората са го съветвали да не отива в Китай, защото не се е знаело какво е поведението на вируса, но той самият не се е изплашил да отиде там.

На 30 януари СЗО обяви световна извънредна ситуация заради коронавируса, след като на 23 януари беше отказала да го направи.

Идват 200 000 тона "съмнителен" слънчоглед

автор:Дума

visibility 867

/ брой: 37

Англия с нови правила за пътуване

автор:Дума

visibility 791

/ брой: 37

ЕП се готви да отложи сделката със САЩ

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 37

Разнобой в Германия заради социалните мрежи

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 37

Убиха влиятелен наркобарон в Мексико

автор:Дума

visibility 830

/ брой: 37

Застреляха въоръжен мъж до дома на Тръмп

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 37

Създателката на модела

автор:Александър Симов

visibility 819

/ брой: 37

Бизнес фразеологизми (тълковен речник)

visibility 836

/ брой: 37

Съшито с бели конци

автор:Таня Глухчева

visibility 727

/ брой: 37

Морален дълг на България

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 37

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ