Тежко болни пациенти продължават да остават без лекарства
Подаваме сигнали за липсващи медикаменти на нов сайт
Тежко болни пациенти продължават да остават без лекарства въпреки многократно анонсираните мерки, алармира Нова телевизия. Проучване на пациентска организация показва, че най-често има проблеми при социално значими заболявания, като диабет, както и ревматични и редки болести.
На пръв поглед никога няма да кажем, че Антон Антон е с тежко генетично заболяване. Със спорт и правилно хранене се поддържа в добро състояние. Също и с много лекарства, но липсата на някои от тях му е създавала проблеми. Мъжът разказва, че отишъл в една аптека и там му споменаха, че не могат да ми осигурят цялото количество. „Оказа се, че в цялата аптечна мрежа го има този проблем” обясни Антон Алексиев, който е част и от Асоциация "Муковисцидоза".
Пациентите, които получават лекарства по Здравна каса, вече могат да подават сигнал в специален сайт, за да стигне информацията до здравните власти.
По закон търговците на едро първо трябва да осигурят нуждите на българските пациенти - това е техен ангажимент, той не се спазва и не се контролира от никой”, заяви Ваня Добрева - Сдружение за развитие на българското здравеопазване.
И търговците на дребно - аптеките - са се убедили от опит, че често пациентите търсят липсващи лекарства, които подлежат на така наречения паралелен износ.
„Точно определена група лекарства липсват непрекъснато. Това е точно тази група, която се изнася”, посочи Николай Костов - Асоциация на собствениците на аптеки.
Проблемът с липсващите лекарства се дължи и на големите отстъпки, които държавата изисква от фармацевтичните компании, както и на производствени затруднения.
„Имаме 608 сигнала към днешна дата и 66% от тях се дължат на трайно или временно преустановен внос. Това е големият проблем - нарушенията в ритмичността на доставките”, уточни Боряна Маринкова - Българска асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.
През 2017 година беше разбита организирана престъпна група за паралелен износ на животоспасяващи лекарства. Тогава здравните власти обещаха да заработи електронна система, която да контролира процеса по-ефективно. Към днешна дата й се правят пилотни тестове.