03 Май 2024петък23:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Групата на социалистите и демократите от Европарламента

Трябва координиран подход за екомониторинга на водите в региона

Впечатления от Международната конференция "Устойчиво развитие на синята икономика на Черно море"

/ брой: 44

автор:Дума

visibility 28

Маруся Любчева,
евродепутат от Групата на социалистите и демократите в Европарламента

На 30 януари, в качеството си на Член на Европейския парламент от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите (S&D), взех участие в Международната конференция "Устойчиво развитие на синята икономика на Черно море", която се проведе в Букурещ и под егидата Европейската комисия.
Намирам инициативата за провеждането на събитие в подобен формат и на такова високо ниво като положителен и обнадеждаващ сигнал към всички държави в региона, тъй като многократно поставях и продължавам да поставям  въпроса за изготвянето на европейска стратегия за Черно Море. След мой въпрос към Катрин Аштън, върховен представител на съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, Европейската комисия  изготви анализ на свършеното до момента по подготовката на Черноморската стратегия на ЕС и перспективите пред нея, в който обаче не намерих конкретен резултат или политически ангажимент.
Ето защо участието ми на конференцията бе удачен повод да обърна внимание на необходимостта от подобна рамка и  да потвърдя ангажираността на България към нея, не на последно място и поради очакваното присъствие на министъра на външните работи Кристиан Вигенин, с който дълго време работихме заедно по тези проблеми. В черноморската зона съществуват значителни възможности и предизвикателства, които изискват координирани действия на различни равнища. Те обхващат ключови сектори като енергетика, транспорт, околна среда, движение и сигурност. В тази връзка интегрираният подход под формата на общоевропейска черноморска стратегия - насока, подкрепена от Групата на S&D в Резолюцията на ЕП от 2011 г. относно стратегията на ЕС за Черно море, е залегнал в работата на нашата парламентарна група и ние
продължаваме да работим

за това тази стратегия да се осъществи.
Конференцията премина при добре подготвена и съдържателна програма, с участието на европейския комисар по морско дело и рибарство г-жа Мария Даманаки, директора на Главна дирекция "Морско дело и рибарство" на Европейската комисия г-жа Моник Париа, както и множество представители на академичния и неправителствен сектор. Добре подготвената реч на комисар Даманаки, и посланието, поднесено от министъра на околната среда г-жа Рована Плъмб от името на министър-председателя на Румъния,  дадоха ясен сигнал за позициите на Румъния в областта на политиките за Черно море.
Моето участие беше в панел "Опазване на морската екология на Черно море", където представих перспективите пред сътрудничеството между черноморските страни и региони в областта на опазването на околната среда и засегнах темата за необходимостта от координиран подход при изготвянето на проекти за финансиране на конкретни аспекти от екологичния мониторинг на водните ресурси в региона. По време на конференцията имах и възможността да се срещна и да проведа разговори с българските участници в събитието. Разсъжденията ни се солидаризираха в една и съща посока - слабо и неособено забележимо присъствие на България в европейските политики за Черно море. Посочвам като пример речта на министър-председателя на Румъния Виктор Понта, в която имаше не само оценка на състоянието на региона, но и заявка за участието на Румъния във всички бъдещите политики и дори конкретно предложение за създаване на "Изследователски център за Черно море", с чиято концепция Румъния вече е готова. В изказването си комисар Даманаки даде сигнал, че тази инициатива може да бъде подкрепена от Европейската комисия и да й бъде оказано необходимото съдействие.
В моето изказване изведох няколко инициативи, върху които работя и които биха
създали добри перспективи за ангажираност

на страната ни в сферата на черноморското сътрудничество.  На първо място поставям създаването на център, натоварен със задачата да координира общите действия на държавите от черноморския регион, с оглед задълбочаване на сътрудничеството и извеждане на нови идеи, които да доведат до раздвижване на вътрешната активност на региона. На няколко от конференциите, които организирах в качеството ми на член на Европейския парламент и на председател на Черноморски институт - Бургас, беше поставен въпросът за преформатиране на целите и задачите на ОЧИС, защото е повече от очевидно, че политиките на страните, включени в условно  наричания "Черноморски регион", не успяват да отредят полагащото му се, дори само от гледна точка на  коридорите за пренос на енергийни суровини, стратегическо за ЕС положение.
 На конференцията отправих и конкретно предложение  за  създаване на  център за управление на риска, тъй като Черно море се определя като едно от
най-рисковите европейски морета.

В одобрен проект, развит по мое идейно предложение, финансиран от Европейската Комисия и изпълняван чрез Черноморската комисия в Истанбул, /"Екологичен мониторинг на Черно море и рамкова програма за развитие на Черноморския регион"/, имаше предложение за създаването на координационен център за Черноморския регион. Естествено тогава моята идея бе този център да бъде ситуиран в България. Изпълнението на проекта продължи трудно след 2009 г. и той не успя да постигне очакваните резултати, включително поради неразбирателство между страните и непостигане на договореност в Черноморската комисия. Струва ми се, че ако България има по-голяма яснота  за собствените си интереси в Черно море през последните пет години,  тя можеше да осигури съответната подкрепа и да осъществи необходимите действия такъв център наистина да се ситуира у нас.
На фона на казаното, Румъния продължава да оказва сериозна подкрепа на Съвместната оперативна програма "Черноморски басейн 2007-2013", Турция е готова да вложи усилия, стига на нейна територия да се ситуира център от подобен тип. Гърция води политика в същото направление -  Центърът за изследване на Черно море (ICBSS) е на нейна територия, и макар и със статут на неправителствена организация, получава сериозна институционална подкрепа.
 В този момент е важно България да отправи предложение и да се ангажира с готовността да приеме център, който да изиграе важна роля при формирането на политиките за Черноморския регион. Европейският съюз рано или късно ще направи стъпките за

създаване на Стратегия за Черно море,

но по-реалистичният сценарий е инициативите да идват вътре от страните от региона. Желателно е тези инициативи да идват и от българската държава, за да успеем да оползотворим потенциала на нашето географско и геополитическо положение. Това е и причината твърдо да отстоявам създаването на национална платформа за сътрудничество в областта на морските политики, която да обхваща и обединява усилията на националните, регионалните и местните органи.
Стъпка в тази посока е сключеният на 31.10.2013 г. Меморандум за сътрудничество между Областите Бургас, Варна и Добрич в областта на Черноморските политики и изготвянето на Национална морска стратегия на Република България. Подписването на меморандум бе съвместна инициатива на трите черноморски области, отразява интереса им да координират действията си по посока осъществяването на интегрирани морски политики и символизира връзката между националната отговорност и регионалното участие в тяхното формиране и изпълнение. Интегрирана Националната морска стратегия на България ще обедини в едно визията за развитие на Черно море, отчитайки индивидуалните специфики и нужди на черноморските региони, потенциала на морските сектори и предизвикателствата пред тях, необходимостта от опазване на околната среда и водните ресурси.
В момента се осъществяват действия по изготвяне на стратегията. Тя ще бъде насочена към съгласуваното планиране и управление на всички видове дейности, свързани с Черно море, в това число политически и икономически, които ще се разпределят в секторни области -  морски транспорт, морски туризъм, морска екология  и инфраструктура, с цел повишаване на конкурентоспособността на морските индустрии, стимулиране на заетостта в тях, съхранение на традициите и самобитността на морските дейности в черноморските общини. В настоящия момент също така се подготвя

инициатива "Черноморски хоризонти - 2014",

която предстои да бъде включена в календара на Европейската комисия във връзка с отбелязването на Европейския морски ден (20 май) и ще бъде подходящ атестат за сериозното внимание, което страната ни обръща на темата за морските политики.
В заключение искам още веднъж да обърна внимание на стратегическото значение на широкообхватни програми за сътрудничество, чрез които Европейският съюз, и в частност Европейският парламент, продължава да полага усилия за стимулиране на демократичните и икономическите реформи, за проектиране на стабилност и за стимулиране на развитието в Черноморския регион. Черно море е един от най-ценните икономически и геополитически ресурси на България, а след присъединяването ни към ЕС и на Европа, то е наша обща отговорност като европейски граждани и следва да бъде наш приоритет.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ