14 Юли 2025понеделник17:22 ч.

"Целувката" на Райнис Гелов изпраща послание за мир, любов и хармония

/ брой: 227

автор:Дума

visibility 1116

Скулптурно-монументалната композиция "Целувката" на Райнис Гелов е сред предложенията в програмата на Столичната община за реализация на проекти за подобряване на градската среда, предложени от граждани и избрани от тях с гласуване. Това е един от 38-те проекта на инициативата "София избира" и един от малкото, свързани с култура. Той има подкрепата на Съюза на българските художници и Съюза на архитектите. До 30 ноември всеки може да даде гласа си за едно от предложенията, което иска да бъде реализирано от Столичната община през 2021 г. Всички те са публикувани на сайта https://www.sofia.bg/sofia-izbira. Проектът или проектите, които получат най-много гласове от вота на гражданите, в рамките на бюджета от 1,5 млн. лв., ще бъдат включени в капиталовата програма на София за 2021 г. 

Композицията "Целувката" е предназначена за паркова среда и по думите на автора може да се превърне в част от програмата на Столичната община за създаване на знакови места в София. Тя е следствие на идеята за оформяне на емблематични части от градската среда със силно положително въздействие. "Целувката" е универсален символ с общочовешки ценности, обединяващ хората около посланията за мир, любов и хармония. Райнис Гелов предлага пластиката да бъде поставена в близост до Моста на влюбените, така тя ще бъде видима от НДК, музея "Земята и хората", Музея за съвременно изкуство, хотел "Хилтън", от преминаващите по булевардите "България" и "Черни връх". Монументалната скулптура ще бъде изработена от неръждаема стомана. Височината в най-голямата й част ще бъде 4.70 метра при обща дължина от около 6 метра и ширина около 3 метра. В основата й ще бъде излят постамент от бетон с покритие (каменни плочи). 

Скулпторът Райнис Гелов има още три проекта, вече реализирани в столицата. Негови произведения се намират в частни колекции по света. Гелов е завършил Националната художествена академия, член е на УС на СБХ. Работи с разнообразни технологии и материали - стомана, бронз, камък, керамика, дърво, смола. Рисува графика и икони.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ