05 Май 2024неделя07:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Цената на трансплантацията

Европа спестява годишно по 10 хил. евро на болен с присаден орган

/ брой: 277

автор:Аида Ованес

visibility 1591

В края на 2013 г. в 28-те страни на ЕС около 50 хил. души са включени в листа на чакащите за бъбречна трансплантация. Това бе съобщено по време на Петата журналистическа среща, посветена на органното донорство и трансплантациите, организирана от Еврокомисията. В българската листа на чакащите са включени 853 души, сочат данните на Изпълнителната агенция по трансплантация (ИАТ). За лечението на болни с бъбречна недостатъчност в последен стадий Франция например харчи средно годишно над 400 млн. евро, като 77% от тези пари са за хемодиализа, 5% са за пертониална диализа, казва Стефан Ван дер Шпигел от Еврокомисията. В същото време за първата година след трансплантацията един пациент изразходва само 6% от споменатите средства. Експертът дава пример и с Великобритания, където само през 2009 г. 23 хил. пациенти с трансплантиран бъбрек са спестили на държавата 512 млн. паунда, които преди това са плащани за лечението им. Испания спестява годишно по 21 хил. евро на държавния бюджет от всяка трансплантация. В същото време смъртността при болните, които чакат да им бъде присадено сърце, черен или бял дроб, е от 15 до 30%, сочи европейската статистика. Числата показват, че преживяемостта на пациенти на хемодиализа е около 10 години, докато ако им бъде присаден бъбрек, те биха живели средно около 20 години. Над 93% от хората с присаден бъбрек живеят поне 1 година. Франция например спестява годишно по 80 хил. евро от хемодиализа, ако поне 1 болен получи нов бъбрек.
За чернодробна трансплантация чакат 6700 европейци (43 българи), 3450 души спешно се нуждаят от ново сърце (23 българи), 2100 граждани на ЕС чакат за бял дроб (8 българи), 1300 - за панкреас (6 българи). Ако допреди няколко месеца за България годината с най-много трансплантации (68) бе 2010 г., то вече "най-силната" е тази година - до момента в страната са извършени 79 присаждания на органи.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ