06 Май 2024понеделник06:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Петър Димитров:

У нас действа прогресивен корупционен данък

Страхувам се, че с такова управление ядрената ни енергетика ще изчезне напълно, казва бившият министър на икономиката и енергетиката

/ брой: 299

автор:Мая Йовановска

visibility 134

Петър Димитров е роден през 1949 г. в Клисура. Завършил е техникума по механо-електротехника в родния си град и висше икономическо образование в Москва. Доктор е на икономическите науки. От 1976 г. е преподавател в Икономическия университет във Варна. В периода 1989 - 1993 г. е заместник-ректор на университета. От 1994 г. е народен представител от БСП в няколко поредни Народни събрания - 37-мо, 38-мо, 39-то, 40-то и 41-во. В 40-то Народно събрание е председател на Комисията по бюджет и финанси. През 2007 г. става министър на икономиката и енергетиката. В момента доц. д-р Петър Димитров е преподавател в Университета за национално и световно стопанство в София. Димитров е в състава на Националния съвет на БСП.


"Бананите в Равда вързаха. Явно природата се готви да станем бананова република"


- Господин Димитров, и с актуализацията на бюджета за тази година, и с приемането този за следващата се поемат нови огромни дългове.
- Настоящата 2014 г. може да бъде наречена годината на четирите потопа. Първият е дъждовният потоп, който удари голяма част от България. Вторият е южният потоп, който удави нашите стратегически позиции - последните, който имахме. Третият беше банковият потоп, а четвъртият наричам бюджетен потоп. Всъщност това, което беше прието, не е бюджет. Това е заем, с който сегашната управляваща коалиция се надява да спечели благоразположението на българите и да изкара мандата си. Всички други държави в Европа за тези 25 години в различна степен се придвижиха далеч напред, те са в 21 век, докато при нас носталгията става все по-силна. Това е една илюзия, която следва от тежкото положение на хората. Това е една индулгенция на тази власт, за да си изкара мандата, но затова ще плащат всички българи, нашите деца и внуци.
- Необходими ли са ни наистина толкова големи заеми и разчетени ли са тези пари смислено в бюджета?
- Ако на едно семейство не му достигат пари, то прибягва до заеми. Ако има кой да му ги даде. В бюджета аз обаче не виждам такива разчети, чрез които ще тръгне българската икономика, ще върнем инвестициите в България, ще увеличим работните места, ще падне безработицата, ще започнат повече да раждат българките или пък от последното място по доходи, по производителност ще се придвижим напред. Аз за такъв план на управляващите не съм чувал.
- Как оценявате разчетеното в бюджета за минималната работна заплата и пенсиите?
- Това не се опира върху някакви разчети за потребностите на гражданите. Това са едни политически разчети, на натиск от синдикатите и на недоволството на хората. Дава им се нещо, колкото да не е без хич. Най-простият ориентир за България е Румъния. Ако ние достигнем румънците по минимално заплащане, по средна заплата, по средни доходи на семействата и дори само с един лев ги надминем, бих казал, че се движими в някаква вярна посока. А не просто да се хвърлят панически някакви пари на просещия народ.
- Моля, коментирайте развитието на проекта  "Южен поток" както във външнополитически аспект, така и като реакция на нашите управляващи.
- "Южен поток" приключи, и то не само за нас. Създаде се ситуация, в която според мен  преди всичко по политически причини се срива цената на нефта, а цената на газа със закъснение следва цената на нефта. В такава ситуация Русия няма икономическа изгода да строи допълнителни газопроводи, за да губи през тях. Досега не е имало случай да има такъв безпрецедентен срив в цената на нефта и ОПЕК да не вземе мерки. Сега обаче няма реакция от ОПЕК. Очевидно политическата цел е стабилността на Русия. И в такава ситуация Русия не само не иска, тя и не може да прави "Южен поток". Тя не само не може да инвестира, но и има въпиюща нужда от концентрация на ресурс вътре в страната. И на този фон нашите подскачания по отношение на "Южен поток" - че ще направим това или онова, че ще продължим да работим, не оказват никакво влияние върху позицията на Русия. Ситуацията е, меко казано, комична. Да натискаш Русия да направи газопровод, за да може някой друг по половината от този газопровод да си транзитира газа - нали разбирате, че не е в интерес на Русия. Ако този някой е реален икономически субект, реален икономически играч, има го, появи се и каже: аз ще направя "Южен поток", а пък Русия нека транзитира 50% от газа си по този газапровод по европейските правила - това го разбирам. Но да караме Русия да направи "Южен поток", за да може някой друг да си транзитира газа, е смешно. И Русия естествено заяви: Това няма да стане.
- И това на фона на резултата от всички големи руски проекти у нас.
- Това си е наша национална особеност. Ние можем да направим неколкосериен филм за особеностите на българския характер - ние обичаме да съсипем себе си, да се задраскаме от стратегическата карта на Европа. "Южен поток" беше последната лястовичка, която виждахме на жицата. За голямо съжаление аз се страхувам, че с такова управление ядрената ни енергетика ще изчезне напълно. Познавам хората, които са на власт, познавам тяхното отношение към ядрената енергетика и съм безкрайно обезпокоен, че може от сцената да слезе и четвъртият коз на България - ядрената енергетика, след като си отидоха от страната "Бургас-Александруполис", "Белене" и "Южен поток".
- Съмнявате се в изграждането на нов ядрен блок в "Козлодуй" или се опасявате за единствените останали действащи в централата - пети и шести?
- Ако няма 7-ми, ако няма 8-ми ядрен блок, ние в обозримо бъдеще, т.е. бъдеще, което ще видим ние, България ще остане без ядрена енергетика. Изключително важно е страната ни да върви напред с подготовката на нови ядрени блокове.
- Виждате ли да има реални стъпки към осъществяването на нови блокове?
- Не само, че няма реални стъпки, а и официално премиерът заяви, че ние такива стъпки няма да правим, защото ако ги направим, евентуално ще изгубим арбитражното дело в Париж за "Белене" и ще трябва да плащаме много пари на Русия. Ние в момента официално заявяваме, че стъпки в тази посока не правим. Нашият опит да си скрием главата в пясъка и да кажем, че ще спрем часовника, докато не мине арбитражното дело в Париж, е несериозно отношение. През това време можем да изгубим изключително много, да не говорим, че удължаването на срока на експлоатация на 5 и 6 блок е критично. И ако това не се случи, ни ще останем без ядрената си енергетика. Чувам как някои от реформаторите обясняват, че България няма нужда от нови ядрени мощности. Като си имаме ТЕЦ-ове 1 и 3 в басейна на Марица-изток за какво са ни били нови ядрени блокове. Затова съм обезпокоен от формата на управляващите в този момент и че те ще ни оставят изобщо без ядрена енергетика.
- Случаят КТБ - най-емблематичният за отиващата си година. Правилни ли бяха реакциите на отговорните и защо никой не послуша експертите?
- Не съм банкер и нямам самочувствието, че мога да коментирам в детайли такива теми, но виждам какво направи в аналогична ситуация например президента на САЩ. Той спаси много американски банки с пари на американските данъкоплатци. Ако за някои неща сме на категорично проамериканска позиция, не ми е ясно тук на каква позиция сме. Ясно е, че това беше банката на властта. Банката фалира - властта не. От тази гледна точка мисля, че действията на властта очевидно не бяха в интерес на банката и на нейните вложители.
- В бюджета за следващата година са орязани парите за БДЖ, планира се намаляване на 140 влака и освобождаване на 1500 души.
- Нашите железници са част от европейските коридори. Не разбирам как може да се форсира изграждането на асфалтови пътища и в същото време да се унищожава железницата. Това нито е европейска политика, нито е пробългарска политика. Поне от век и половина - където има жележница, там има икономика и просперитет за населението. Там, където няма - е затънтен край. Наблюдавах едно много интересно явление тази есен. С удивление открих, че бананите в Равда са вързали. Явно природата се готви да станем бананова република.
- До края на януари се очаква  да стане ясно ще има ли корекции по приетите пенсионни промени, чиято цел е да запълнят дефицита в НОИ.
- Става въпрос за два коренно различни принципа. Единият е солидарно да се събират пари, с които издържаме пенсионерите си, независимо дали са два милиона или три милиона, дали живеят по 70 или 90 години. Ние като общество поемаме ангажимент да издържаме тези пенсионери. Това е солидарният принцип на повечето социализирани общества. Другият принцип казва - освен това, че обществото ще се грижи, имаш възможност и ти да се погрижиш за себе си в по-младите си и активни години, ако не си достатъчно глупав. Затова можеш да влагаш парите си в частен фонд, те са си твои, на твоя сметка, те се наследяват и колкото си заделил, толкова ще получаваш. Сега излиза, че се отказваме от втория стълб. Аз съм ВУЗ-овски преподавател и знам каква е настройката на младите хора - те са много далече от темите и проблемите на пенсионерите. Гарантирам ви, че почти всички ще отидат в НОИ, в резултат на което както са получавани пенсиите вече десетки години, така и ще продължат да се получават. Няма нищо лошо, ако в България имаше демографски бум и нямаше такава емиграция. Но при създалото се еднопосочно движение на Запад, всичко ще пада върху работещите българи, защото работещите в чужбина няма да се осигуряват в България. Ситуацията ще стане непосилна и ще доведе до такива социални напрежения, каквито България не знам дали може да издържи. Това е поредният заем, но без да излизаме на международния пазар, без да емитираме ДКЦ. Парите ще бъдат прибрани от фондовете. И всичко ще стане доброволно, със съгласието на хората. Това е поредната купчина пари, които грамотните хора виждат и викат: дайте да я вземем. Както Дянков взе парите от здравната каса. Логиката е същата, аргументите - същите.
- БСК огласи годишната си анкета, според която 60% от бизнеса смята, че през последната година корупцията е нараснала.
- Когато един нормален човек не може да изкара достатъчно пари, за да издържа себе си и семейството си, той търси други източници. Това го виждаме при лекарите, при държавната и общинската администрация. Това не е никаква изненада. Да сте чували за корупция при зъболекарите? Аз не съм. Те получават според труда си и толкова, колкото им се полага. В другата част от здравеопазването обаче не се дават тези пари, които се полагат, независимо, че всяка година нарастват. Корупцията очевидно се върти във висшите етажи на медицинската власт, до лекарите не достига и те са принудени да са корумпирани. По същия начин постъпват държавните и общинските чиновници. Ползват властта си за допълнителни доходи.
- Как се отразява политическата нестабилност на фирмите?
- Типичният пример е германската E.ON. Компанията напусна България. След E.ON си тръгнаха "ВАЦ", собствениците на Русенската корабостроителница, няма ги стотиците германски вложители, които по-рано инвестираха в България. С изгонването на такива сигурни инвеститори от България ние на практика режем всички бъдещи инвеститори. Това е изключително тревожен факт. Същевременно имаме най-благоприятната в Европа данъчна система. Но ако към 10-процентния данък прибавим 20% корупционен данък, то разбирате, че данъкът всъщност е много по-висок. Ние имаме прогресивен корупционен данък. А както ми казват от бизнеса, този данък непрекъснато расте. Корумпираните стават все по-нагли и без корупция нищо не се решава. Затова белият бизнес не желае да инвестира в такива условия.
- А преди дни шефът на Българската агенция за инвестиции каза, че има добри сигнали за бъдещи инвестиции у нас.
- Тук се сещам за приказката - на мен ли ще вярваш или на магарето. Посланици на европейски държави се опитаха да внесат някаква корекция в този безогледен корупционен механизъм, а ние заявяваме какъв огромен интерес има към България. И откъде се появи този интерес? От това, че се смени властта в България? Сега във властта са се събрали популисти, националисти, реформисти и неосоциалисти. И това е вдъхнало доверие в инвеститорите и са проявили интерес към България? Аз не го вярвам. Тъкмо обратното, има съмнения в бизнеса, че тази коалиция е устойчива. В такава коалиция, която си направи един ноев ковчег, обаче най-вероятно коалиционните партньори ще оцелеят.
- Колко живот давате на правителството?
- Признавам, че нямам прогностични способности, но съдейки по това, което прави преди всичко премиерът, той с цялата си пропагандна машина се готви за избори. Той дори смята, че вече е готов, и ако сега отиде на избори, ще е безспорният победител. И колкото по-стабилно се чувства управляващото малцинство на ГЕРБ, толкова по-близо ще бъдем до изборите. Моментът, в който Бойко Борисов реши, че е готов за избори, ние ще отидем на избори. И аз имам тежкото подозрение, че той ще ги спечели. Тогава Бог да пази България.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1711

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1540

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1999

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1641

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1673

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1909

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1681

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1835

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ