28 Март 2024четвъртък12:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Булевард

Капитанът на юношеския национален тим по футбол Владимир Николов:

У нас футбол и образование са почти несъвместими

Никога не съм опитвал наргиле и не стъпвам в дискотеки, признава тийнейджърът на "Септември" (Сф)

/ брой: 235

автор:Мони Георгиев

visibility 1288

Националният ни отбор по футбол до 19 г. завърши успешно първия етап от квалификациите за Евро 2020. В предварителната Група 1 в Турция "лъвчетата" победиха Черна гора с 3:1 и Армения с 3:0, и въпреки че отстъпиха на домакините от Турция с 1:2, продължават в елитните квалификации, където тимът на Ангел Стойков попадна в Група 2 с Испания, Белгия и Северна Македония (25-31 март). Само победителят от нея ще се класира за финалите на 19-ия еврошампионат в Северна Ирландия (19 юли - 1 август). В Турция и при двете победи по една дузпа реализира капитанът на юношите Владимир Николов. Роден е на 7 февруари 2001 г. Юноша е на "Септември" и играе редовно за клуба си във Втора лига. Баща му Николай е бивш футболист на ЦСКА.

- Влади, разкажи повече за турнира в Турция?

- Това бяха успешни квалификации за България и за нашия набор. Преди две години момчетата от този отбор не успяхме да се класираме в квалификациите на 17-годишните. Треньорът ни Ангел Стойков промени много неща - станахме колектив, по-агресивни сме вече, всеки пази гърба на другия. Стойков е много силен треньор - резултатите го показват. Под негово ръководство 3 от 4 набора се класираха за елитен кръг квалификации. В България имаме добри футболисти, но трябва да им се дaва шанс и те ще се докажат. Всеки може да победи всеки, ние играхме по-добре от Черна гора и Армения, през второто полувреме надиграхме и Турция, но късметът беше с тях, свириха им несъществуваща дузпа. Реалният резултат с Турция беше 2:2.

- Подрастващи футболисти от други страни често са оценявани на по 2-3 млн. евро, докато за български юноша надали някой клуб ще извади повече от 200-300 хиляди?

- Основният проблем е, че момчетата на нашата възраст не получават достатъчно игрово време у нас и съответно не могат да натрупат опит. Ако "СептемвриУ беше останал в efbet Лигата, аз по-трудно щях да получавам игрови минути. Затова на тази база впоследствие ще струваш 200 хил. евро или 2-3 млн. Това е причината. Иначе подрастващите български момчета предпочитат да се скатаят в упражненията, да си спестят един метър, по-често не си казват "Хайде, ще направя още едно усилие". А по едно усилие отгоре всеки път и резултатите ще дойдат налице.

- Разкажи ми за твоя футболен път?

- Започнах в "Славия", където бях една година, след това преминах в ДИТ, както се казваше тогава школата, и до днес съм в "Септември". Мога да благодаря на г-н Румен Чандъров, че дава шанс на младите. Мечтая да стана голям футболист, който да прослави България, да промени случващото се в родния футбол. Мечтая всичко да е наред с моето семейство, което много обичам. Благодарен съм им за това, което съм днес, защото са ми дали много неща, които не се описват с думи. Искам да оправдая доверието на моите родители.

- И двамата са били спортисти...

- Да, майка ми е бивша гимнастичка, баща ми - бивш футболист. Те ме запалиха. Баща ми ме заведе на игрището до нас, където за първи път разбрах какво е футбол. Не мога да кажа, че оттогава нататък всеки ден е бил футбол, но почти не е имало такъв, в който да не съм бил с топка в крака.

- Имал си възможността да бъдеш част от водещи футболни школи в Европа...

- В "Манчестър Юнайтед" бе първото ми излизане, бях само на 9 години. Мога само да мечтая и да направя всичко възможно един ден да стигна до това ниво. Там учех и английски език. Две седмици бях там. По време на тренировките треньорите се интересуват изключително много какво прави всяко момче. Не гледат например само един играч, който е по-добър, за да му отделят повече внимание. В продължение на 3 лета за по две седмици бях в Испания на камп на "Еспаньол", водеше го Давид Фернандес. Нивото е изключително високо - не толкова като физика, колкото техника, тактика. Този стил на игра ми допада. След това дойдоха поканите за мен от Италия - от "Лацио" и "Аталанта". Поради учебни причини обаче не успях да остана там. Сега уча в Американския колеж, а в него не можеш да отсъстваш. Бях една седмица на проби в "Аталанта" и изиграх една контрола. Казаха ми, че са много доволни и ще продължат да ме следят. Много голяма е разликата с България. В "Лацио" трябваше да изкарам един месец, но отново поради учебна ангажираност прекарах само една-две седмици. Отборът ме изуми с физиката си. Нямаше момче, което да е под 180 см, дори 185 см. Все момчета на моята възраст, които са здрави и готови за професионален футбол. Определено тактиката е на изключително ниво.

- Каза, че си нямал право да отсъстваш от учебни занятия...

- Не е за питане. Много големи проблеми, най-доброто е, че успях почти да добутам до края. Уча в Американския колеж в София, което е едно от най-добрите училища на Балканския полуостров въобще. Сега съм 12-и клас и е една идея по-леко. В България много трудно се съвместяват футбол и училище, така седят нещата, че едното не подкрепя другото, няма вариант да носиш и двете дини под една мишница. Не мога да разбера защо се получава това. В чужбина те поощряват в училище, ако си национален състезател или просто добър футболист. В спорта пък ценят това, че се учиш отлично или си интелигентен. Тук, като обясниш, че трябва да отидеш на училище, защото е по едно и също време с тренировките, ти се правят проблеми. Както и обратното. Това са неща, които трябва да се променят.

- Вече спортните училища сякаш не са средище на най-талантливите деца?

- Със сигурност е така. Чувал съм баща ми какво разказва за тях и съм свидетел на това, което се случва там.

- Много твои връстници не виждат бъдещето си в България...

- Трудно е да те оценят тук. Само да се чуе нещо лошо за теб и веднага те захапват, спират да те ценят като човек, футболист. Друга тема е, че футболът все пак е на по-високо ниво в обществото, по-добри пари се дават - въобще повече са плюсовете.

- Какви саможертви правиш заради спорта?

- Определено се искат саможертви, за да станеш голям футболист. Избягвам да излизам по барове. До ден днешен не съм опитвал наргиле, не съм ходил на дискотека. Това са неща, които моите приятели намират за нормални, но това са неща, които не ми доставят удоволствие. Предпочитам да си почивам вкъщи, да се видя с приятели, със семейството, отколкото да ходя да си губя времето.

- А имаш ли хоби?

- Освен срещите с приятели, да играя видео игри.

- Имаш ли любими футболист и отбор?

- Кристиано Роналдо, не мисля, че ще учудя с отговора някого. Отбор - "Реал" (М). Това ми е любимият отбор още от дете и си мечтая един ден да защитавам неговите цветове.

- Коя ти е любимата позиция на терена?

- През по-голяма част от живота ми съм играл като нападател, но също така сериозно игрово време съм прекарал и зад тарана - като атакуващ халф. Това е по-интересната позиция като цяло, защото се срещаш по-често с топката и имаш повече варианти. Но напоследък ми се налага да играя като централен нападател и нямам нищо против.

- С кои треньори си работил досега?

- Ако пропусна някого, ще се почувствам зле. В "Славия" първият треньор ми беше Цветослав Алтънов, знам, че сетне замина за Китай. След преместването ми в ДИТ ме поеха Борислав Кьосев, Саша Симонович, Митко Джоров, Ивайло Василев, Адриан Боцев за кратко, сетне дойде Християн Войнов, после Тони Кирилов, Светльо Петров, Христо Арангелов. В националните гарнитури треньори ми бяха Емил Спасов с Александър Йорданов, Викторио Павлов и стигаме отново до Христо Арангелов, Ангел Стойков и сега Милен Радуканов.

- Спомена саможертвите за футбола. Какво обаче ти даде той?

- Никога не съм съжалявал за всяка една тренировка и всеки изигран мач. Това са емоции, приятелства, които остават до живот. Не си представям живота без футбол, някакси би бил празен и скучен.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 144

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 164

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ