02 Май 2024четвъртък06:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ученето може да бъде забавно

Третокласници от 105 СОУ "Атанас Далчев" написаха третата си книга по проект "Успех"

/ брой: 195

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 234

Кои са представителите на природата, какви са основните причини за замърсяването й, как това се отразява върху организмите, как можем да пестим водата, електроенергията, къде да изхвърляме отпадъците си. За тези и много други въпроси участниците в творческото ателие "От перо до корица" написаха книгата "Нашият общ дом". В създаването й участваха 14 третокласници от 105 СОУ "Атанас Далчев" в София. След края на учебната година те продължиха да се събират в класната стая, в училищния двор или на Витоша, да проучват материали, да творят и да се забавляват заедно със своята класна ръководителка Румяна Тунева.
Ние сме малки творци - обичаме да издирваме факти за интересни неща и да пишем книги, отбелязват в обръщението си към читателите Александра Тодорова, Анна-Мария Кюмурджиева, Василена Монева, Габриела Василева, Диляна Джумакова, Елена Михайлова, Здравко Атанасов, Калина Асенова, Калина Колева, Красиана Данова, Паола Филипова, Сава Попов, Ния Щетинска, Татяна Караджова. А "Нашият общ дом" е третата книга, която създават, след "Нашият втори дом", посветена на училището, и свързаната със здравословния начин на живот "Най-голямото богатство", която ДУМА представи.

В Посетителския център на Витоша - унесени в гласа на птиците


Докато подготвят книгата, децата осъзнават, че човешката дейност влияе на природата. Решават да се отделят на два отбора и да проведат дебати на тема кой е по-силен - природата или човекът. Всеки отбор написва кратка мотивировка в защита на своята идея. Природата е по-силна от човека - твърдят с аргументи Елена, Красиана, Ния, Калина Асенова, Калина Колева, Сава. Противоположната позиция - че човекът е по-силен от природата, отстояват Александра, Василена, Паола, Габриела, Анна-Мария, Татяна. Двата отбора упорито защитават своите тези. Някои въпроси обаче остават без отговор. Тогава всички се замислят. И разбират, че природата и човекът си влияят взаимно, не могат да съществуват един без друг и човешката дейност трябва да бъде такава, че природата да остане наш общ дом. 
Третокласниците са издирили гатанки, свързани с природата. Колективно са написали приказка и стихотворение, посветени на нея. Провели са помежду си конкурси за илюстрации на творбите, направили са графични проекти на тема "Природата и аз". Като във всяко научно-популярно издание, накрая е посочена използваната научна, научно-популярна, художествена и справочна литература, състояща се от 34 заглавия!

От отпадни материали децата изработиха изделия, които продадоха, с приходите от 40 лева ще купят и през септември ще засадят дърво в училищния двор


Докато заедно с нашата ръководителка Румяна Тунева работихме по програма "Успех", формирахме умения за общуване и изказ, учихме се да работим в екип, да обсъждаме въпросите, да стигаме до общо мнение, учихме се да творим. Учихме се и на още нещо - че природата е не само източник на въздух, на вода, на храна. Тя е тази, която най-много страда от човешката дейност. И от всеки човек на Земята, включително и от 9-10-годишните деца, зависи тя да остане чиста и да е истински дом за всички живи същества. Затова завършваме книгата "Нашият общ дом" със стихотворението "Гошо", което създадохме колективно, разказват учениците.
"Дейностите по проект "Успех" са поле за личностна изява на децата. Те се учат да работят в екипи, да издирват, анализират, обобщават информация, да стигат до единно за групата решение. Тези занимания осмислят свободното им време и дават възможност чрез творчески методи не само да добият знания, но и да изградят практически екологически умения и навици. Защото усвоеното не само чрез зрението и чрез слуха знание, но и чрез практиката е пълноценно и по-трайно и лесно може да се превърне в поведенчески модел. По време на извънкласните занимания децата събираха разделно своите отпадъци. И в момент, когато са извън класната стая, търсят означените в съответен цвят контейнери, за да сторят това", споделя ръководителката на творческото ателие "От перо до корица" Румяна Тунева, която е начален учител в 105 СОУ от 22 години. Тя е авторка на сборници по български език, методически разработки по литература, на книгата "С мама и татко на училище". Съавторка е на учебни помагала за II и IV клас за четене с разбиране, както и на помагало за деца от подготвителните групи и I клас "На училище с игра".
Творческите занимания са финансирани от Министерството на образованието и науката по проект "Успех" BG 051РО001 - 4.2.05-0001. Чрез оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", под мотото "Да направим училището привлекателно за младите хора", се обезпечават извънкласните дейности в средните училища, пояснява г-жа Тунева.


Въпроси към отбора, отстояващ тезата, че човекът е по-силен от природата:

- Защо сечете горите, след като по този начин намалявате кислорода?
- Защо не почиствате след домашния си любимец?
- Не разбирате ли, че като не пазите природата, се разболявате?
- Защо строите там, където има дървета и трябва да ги изсичате?
- Защо пушите цигари, след като така замърсявате въздуха и тровите и себе си, и другите около вас?
- Защо си хвърляте фасовете по земята - нали така замърсявате и има опасност от пожар?
- Защо замърсявате водата - нали тя ви служи за пиене и миене?
- Защо късате цветята, след като те ще увяхнат и умрат?
- Защо хвърляте боклуците си, където ви падне?
- Защо все още не събирате разделно отпадъците и не ги рециклирате - знаете ли колко много може да се спести от това?
- Щом като твърдите, че няма достатъчно кофи за разделно събиране на отпадъци, не можете ли да изискате от общината да ги постави или вие сами да си ги купите?
- Защо загрозявате гледката около вас, като замърсявате природата?
- Защо не пестите водата и енергията?
- Разбирате ли, че не можете да се борите с гнева на природата - природните бедствия?
- Защо се мислите за всесилни?!
- Защо мислите, че природата няма сила да отмъсти за всичко лошо, което сте й сторили?

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ