10 Ноември 2024неделя21:44 ч.

ВРЕМЕТО:

В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната. В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната.

Според учените хората първо са започнали да произвеждат зехтин и чак след това да мариноват маслините

Учени "състариха" яденето на маслини

Според израелски археолози това се е случила 4000 години по-рано от смятаното досега

/ брой: 25

автор:Дума

visibility 247

Израелски учени откриха доказателства, че хората са започнали да ядат маслини 4000 години по-рано, отколкото се мислеше досега, съобщава гераманската осведомителна агенция ДПА, цитирана от БТА и "Дарик нюз".

При подводни изследвания учени от университета на Хайфа са открили две овални каменни съоръжения с хиляди сатурирани костилки от маслини, повечето от които добре запазени. Те са намерени на обекта Хишулей Кармел близо до крайбрежието на Хайфа. Той е на около 6600 години.

"Новото откритие допълва веригата за използване на маслиновите дървета, които първоначално са служели за горене, след това преди около 7000 години е започнало производството на зехтин, и след това се е преминало към използването на плодовете за храна", коментирал ръководителят на изследването Ехуд Галили. 

В изследването са участвали археолози и ботаници от 11 изследователски институции от Израел и чужбина.

"Намерените костилки от маслини са различни от използваните за производство на зехтин. При такива находки костилките са смачкани, докато тези са цели", разказал Дафна Лангут от Телавивския университет. Други доказателства за производство на зехтин не са открити. Според изследователите крайбрежието е осигурявало важни суровини за мариноване на маслините - морска вода и сол. 

ДУМА припомня, че през 2014 г. израелски археолози откриха при строеж на магистрала в Галилея селище от епохата на халколита, в което се натъкнаха на големи количества керамика с остатъци от органична утайка. Анализите показали, че това са остатъци от зехтин на 8000 тодини. 

Тогава археолозите обявиха, че вероятно са открили най-ранните доказателство за производство на зехтин. Това откритие подкрепя теорията, че хората са започнали да култивират и отглеждат маслини преди 6000 до 8000 години в района на Близкия изток. Преди това откритие за най-ранни свидетелства за употребата на зехтин се смятаха находката на хиляди натрошени костилки от маслини в селището Кфар Самир, чиято възраст бе определена на 6500 години. 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2678

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1547

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2388

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2541

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2635

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2721

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2870

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2323

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2361

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2413

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 2034

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ