03 Май 2024петък06:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Украйна: след футболното опиянение идва гореща есен

Ако на парламентарните избори през октомври Янукович си осигури мнозинство, това за години ще вкара страната в изолация от външния свят, смятат западни експерти

/ брой: 175

visibility 33

Едуард Щайнер
Die Presse


Няколко седмици след края на Европейското първенство по футбол в Украйна започва подготовката за парламентарните избори. Всички партии се борят с разочарованието на избирателите. Защитниците на народното управление, което често недостатъчно добре се превежда просто с изтъркания синоним "демокрация", са изправени пред постоянна дилема: от една страна, да имат великодушието да приемат изборен резултат дори тогава, когато победителят просто установява правилата за определяне на мнозинството, но не споделя съответния мироглед; от друга страна, да спират нередностите още в зародиш и да поддържат принципите на демокрацията, когато има опасност те да бъдат подкопани от инакомислещи.
По въпроса дали Украйна, която някога беше толкова превъзнасяна на Запад заради Оранжевата революция през 2004-2005 г. и която е най-голямата по площ държава в Европа с население 46 милиона души, е загубена за демокрацията, има различни мнения. Все пак повечето хора в страната не са загубили вяра в демокрацията, настоява Андрий Биченко от киевския изследователски център "Разумков": това може да не се изтъква достатъчно често, като се има предвид враждебно настроеното към демокрацията основно течение в други страни от ОНД.
Във всеки случай въпреки принципа на разделението на властите и в Украйна ерозията не беше прекъсната в зародиш - това може да се установи най-малкото в ретроспекция. Бързината, с която избягваният в чужбина президент Виктор Янукович подчини държавните институции след победата си на изборите през 2010 г. и с която се справи с противниците си дори чрез арести миналата година, накара колегите му в московския Кремъл да се пукат от завист. Успешно според Карл Попър. Нещата не изглеждат толкова ясни, що се отнася до възможната смяна на властта. Според Карл Попър възможността за избиране на правителство е един от най-същностните признаци на демокрацията. По тази точка, макар и да изглежда парадоксално, Украйна отново се представи успешно. Затова в този смисъл украинската есен може да се окаже доста по-вълнуваща от много мачове от Европейското първенство по футбол.
През октомври ще бъде избран нов парламент. Това, което на други места или в други времена представлява редовно задължение на гражданите, в Украйна ще бъде моментът на истината. Ако Янукович си осигури мнозинство, това ще означава години на изолация от външния свят. Ако той не спечели, това ще означава, че поне е възможно да се възстанови вътрешнополитическият баланс на силите, въз основа на което би могло да се даде нов шанс на разделението на властите. Какъв е залогът, става ясно от няколко факта: поставянето на харизматичната бивша министър-председателка и настояща опозиционна лидерка Юлия Тимошенко зад решетките за седем години за злоупотреба със служебно положение, защото през 2009 г. е сключила неизгоден газов договор с Русия, развали образа на Янукович. ЕС обвърза споразумението за асоцииране с Украйна с доказателства за по-честни избори. Международният валутен фонд, който в началото имаше възможност за конструктивно сътрудничество с Янукович, спря плащанията миналата година, защото Янукович не увеличи цената на газа за населението, а националната банка не смекчи въздействието на външната криза чрез стриктно придържане към фиксиран валутен курс. От друга страна, Русия е недоволна, че Янукович не играе по свирката на Москва, и не се вслушва в призивите за понижаване на цената на газа.
Средната класа е изправена пред дилема. Самите украинци живеят между тези деликатни фронтове. Те не само станаха свидетели на промяна на изборното законодателство в полза на Янукович, а и виждат как спира увеличаването на олигарсите. Тъй като малките и средните предприятия се разглеждат като показател за наличието на демокрация, те са поставени на колене от близките до президента кръгове чрез данъчна политика и враждебни мерки, така че броят им само през 2010 г. намаля с 30 процента, а 1,5 милиона души загубиха работата си, обяснява главният икономист в украинския Център за социално-икономически изследвания Владимир Дубровский. Рамковите условия не се подобриха, което може още повече да навреди на и без това слабия растеж във време на стагнация. Инфлацията вече се превърна в дефлация. "Икономическата ситуация е тема номер едно за всички", каза Биченко. "Но понеже Янукович изчерпва аргументите си, неговата Партия на регионите отклонява вниманието с деликатния въпрос за превръщането на руския във втори държавен език", заяви той. Със закона, чието подписване тактично забавя, Янукович се стреми да активизира своята база от избиратели в Източна Украйна. Проблемът не е че той има по-лош рейтинг от опозицията. Също като нея той изпитва трудност да мобилизира хората. Проблемът е да преодолее препятствието на слабата икономика, в което някога вече се препъна Тимошенко. "На есен със сигурност има опасност от нестабилност", каза Дубровский. "Вижда се само как се проявява тя", заяви той.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ