19 Май 2024неделя01:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Усещанията за Дунав са събрани в изложба

Пътуващата експозиция "Човекът. Реката" ще може да се разгледа в София от 13 до 30 март

/ брой: 60

автор:Дума

visibility 344

Творци, живеещи в страните от извора до устието на Дунав, са поканени да увековечат върху своите платна усещанията си за царствената река. Произведенията им са събрани в пътуваща изложба "Човекът. Реката", която се открива на 13 март от 18 ч. в галерия "Академия" (ул. "Шипка" 1).
Експозицията ще представя живопис от крайдунавските страни от 2011 до 2013 г. По този начин инициативата си поставя за цел да изследва симбиотичната връзка между изобразителното изкуство и историята и митовете на реката. Чрез обръщането на погледа към онова, което ги обединява - Дунава, организаторите се надяват да се преодолеят културните и идеологически различия между отдалечените страни.
"Присъствието на човека е ключов момент в изложбената сбирка. В резултат имаме уникалната гледна точка на млади творци към реката и нейните хора. Тя винаги е индивидуална, съзвучна на вътрешния свят на съответния автор, но заедно с това носи и белезите на представената страна. По този начин изкуството се превръща в катализатор на обществени взаимовръзки и добросъседски отношения", смятат инициаторите на експозицията.
Изложбата "Човекът. Реката" е организирана от Дунавския централен музей в град Улм, в сътрудничество с Министерството за наука, изследвания и изкуство на Баден-Вюртемберг, едноименната фондация и Дунавското бюро Улм/Нов Улм.
Премиерата на пътуващата експозиция се състоя в град Вилинген-Швенинген в Германия, премина през Тулча в Румъния и осъществява своята спирка в България в сътрудничество с Националната художествена академия, която е партньор и домакин на проекта в страната ни.
Изложбата "Човекът. Реката" ще може да бъде разгледана в галерия "Академия", НХА, до 30 март.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ