19 Май 2024неделя05:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В България надницата е най-ниска в ЕС

Основната работна заплата да бъде ясно определена и разписана в Кодекса на труда, настоява КНСБ

/ брой: 98

автор:Аида Паникян

visibility 73

Разходите за труд за 1 час у нас са 3,7 евро, докато в ЕС са 23,7 евро. България е единствената държава членка на Европейския съюз, която изостава с доходите след прехода. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на националната конференция "Заплащането на труда в България". Ръстът на заплатите у нас през 2013 г. е минимален в сравнение с 1990 г. Ако погледнем всички тези данни, някой може да каже, че това е носталгия по миналото. 1,6 млн. българи са под прага на бедността, подчерта Димитров. Той е категоричен, че увеличението на минималната заплата не води до намаляване на заетостта сред нискоквалифицираните работници, напротив - увеличава мотивацията им за работа. Неравенството и ниските доходи заплашват социалния мир, прогнозира синдикалният лидер.
Димитров отрече и мита за връзката на производителността на труда със заплатата. В много браншове производителността на труда нараства, на възнагражденията растат с много по-нисък процент, а на места дори биват намалявани, например през последното тримесечие промишленото производство в добива на въглища нараства с 16,8%, наетите намаляват с 2,6%, а заплатите спадат с 0,9%. В производството на лекарства промишленото производство на 1 нает е 132,4, а заплатата му - 106,6.
България е трета (след Латвия и Литва) в ЕС по работещи бедни - 27% от работещите на пълно работно време са нископлатени.
Синдикатът заема твърдата позиция, че основната работна заплата трябва да бъде ясно определена и разписана в Кодекса на труда. По думите на Димитров е необходимо КТ да отговаря на принципа равен труд - равна заплата. Една от целите, за които ще се бори КНСБ, е средната минимална заплата у нас през 2017 г. да стане не по-малко от 40% от средната за Европа. В момента заплащането в страната ни е около 25% от това, което средно получават работещите в другите страни членки на Европейския съюз.
Заплатите в сектора образование да бъдат увеличени с не по-малко от 10%, настояват от Синдиката на българските учители. От изказването на председателката Янка Такева стана ясно, че 6800 учители не достигат в страната.
За стратегия за развитие на човешките ресурси в здравеопазването настояват от Федерацията на синдикатите от здравеопазването. Според нея премахването на статута на търговски дружества и приемането на специфичен закон за регистрация и финансиране на лечебните заведения ще доведе до по-ефективен контрол.
Нивото на работните заплати е важен фактор за конкурентоспособността, заяви по време на форума министър-председателят Пламен Орешарски. Той е категоричен, че заплащането има отношение към икономическото развитие. Той припомни, че в началото на т.г. минималната заплата бе увеличена и тази политика ще продължи. До края на мандата на правителството минималната заплата трябва да достигне до 450 лв.


Удължаване на платеното майчинство с 6 месеца обсъждат на тристранка

Синдикатите нямат големи надежди, че на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество ще се постигне съгласие по идеята неплатеният отпуск от 1 година общо за майката и бащата на дете до 8 г. да стане платен. Вчера стана ясно желанието на социалните партньори отпускът от по 6 месеца на всеки родител, докато детето им навърши 8 г., да се плаща от работодателите или да стане осигурителен риск и да се плаща от НОИ.
Вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов призна пред журналисти, че не вярва това предложение да се случи, тъй като липсва каквато и да е позиция от страна на държавата по темата.
Идеята на синдиката за заплащането на този отпуск има за цел да се стимулира използването му, тъй като в момента родителите не искат да излизат в почивка от работа, когато това не е заплатено.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ