В Брюксел започват преговорите за наследник на Юнкер
Евролидерите на първа среща след изборите за ЕП
Лидерите на страните членки на ЕС ще се съберат за първи път днес след проведените избори за Европейски парламент. В Брюксел те ще обсъдят кандидатурите за председатели на ключовите институции на общността - Европейската комисия, Европейския съвет, Европейския парламент и Централноевропейската банка.
Срещата днес е с начало 19 часа българско време. Основната тема ще са номинациите за председател на ЕК. През 2014 година Жан-Клод Юнкер бе кандидатът на най-голямата политическа сила - ЕНП - и пое председателството на комисията.
След последните избори обаче нито една партия няма мнозинство в бъдещия парламент. ЕНП остава начело, но загуби много мандати. Очаква се обаче отново нейният кандидат да е фаворит за наследник на Юнкер. Това е германецът Манфред Вебер, който е лидер на най-голямата група в Европарламента. Социалдемократите предлагат своя водач - холандеца Франс Тимерманс. Лидерката на групата на АЛДЕ Маргрете Вестагер също ще се включи в надпреварата.
Но избраните ще трябва да бъдат одобрени от мнозинството от държавните и правителствените ръководители, членове на Европейския съвет на среща на върха на 20-21 юни. След което ще трябва да получат гласовете на мнозинството от членовете на ЕП (376), при гласуване по време на втората сесия на Парламента в средата на юли.

Манфред Вебер е на 46 г., счита себе си за фаворит, тъй като Европейската народна партия (ЕНП) остава първата сила в парламента след европейците, въпреки загубата на тридесет места.
Произхождащ от Бавария, инженер по образование и член на ХСС, Манфред Вебер оглавява парламентарната група на ЕНП от 2014 г. Но той никога не е бил член на клуба на бившите европейски лидери. Още по-лошо е, че той никога не е заемал министерски пост и е почти непознат в Европа.

Кандидатът на европейското социалистическо семейство, 58-годишният холандец Франс Тимерманс, би могъл да се противопостави на амбициите на Манфред Вебер, но ще трябва да намери подкрепата на коалиция, формирана от десницата.
Той призна, че това няма да бъде лесна задача, тъй като социалистите претърпяха неуспех на европейските избори. „Аз не искам нищо”, каза той в неделя вечер, преди да призове за създаване на мнозинство, „което може да взима смели решения”.
Бивш министър на външните работи, той е първият заместник-председател на Европейската комисия от 2014 г. В тази си функция той отговаря за наказателните процедури срещу Полша и Унгария за нарушаване на върховенството на закона, с което предизвика враждебни настроения у държавите-членки.

Член на Либералния алианс, датчанката Маргрете Вестагер, на 51 г., е третият претендент. „Можем да имаме жена начело на комисията”, каза тя в неделя, като също така призова за „коалиция от хора, които искат да променят нещата”, след като поздрави Зелените за техния възход.
Европейски комисар по конкуренцията, тя има репутацията на Желязната лейди на този пост. Високо оценена от Ангела Меркел, тя може да победи двамата си съперника чрез елиминиране или благодарение на споразумение с Франс Тимерманс да отстрани Манфред Вебер.

Мишел Барние, сегашният преговорящ на ЕС за Брекзит, е фаворитът на френския президент Емануел Макрон. Той ще се опита да убеди част от държавните лидери да подкрепят неговата кандидатура. В последните часове Макрон вече имаше срещи с португалския и испанския премиер, говори и с германския канцлер. Днес трябва да има срещи с лидерите на Вишеградската четворка.