14 Юли 2025понеделник11:58 ч.

От редактора

Вандали и... масали

/ брой: 143

автор:Борис Данков

visibility 2141

Ама то не бяха снобски халосии и политически извъртания, журналистически дърдорения и празнословни писания. Какъв "попарт" били сътворили неизвестните "майстори на графити" от паметника на Съветската армия; колко много им приличали на руските воини "облеклата на американските комиксови герои".
В цялата кичозна вакханалия "в помощ" на вандалите се оказаха националните ни телевизионни канали - с хъкащи и мъкащи водещи, пишман коментатори и специалисти по "изкуството". Върхът на политическия кич обаче бе "дискусията", организирана от "милиардерска" газета, в която небезизвестният професор (и екскултурен министър) Ивайло Знеполски така го е осукал по килифарски, че е надминал всички образци на интелектуалното скудоумие. Не се знаело дали оплескването с боя на скулптурните фигури било вандализъм. Щяло да е акт на вандализъм, ако паметникът бил взривен или залят с черна боя. Така било само "своеобразен пърформанс", "акт на пресемантизиране", "игра със смисъла". И прочие глупости на търкалета.
Сякаш не знаем кои са вдъхновителите на тези хунвейбински "акции", започнали още от времето на развилнелите се "демократични" тълпи, които трошаха паметници и ги заливаха с боя. Или пък да не помним кой и защо взриви мавзолея на Димитров и да не се досещаме какви са намеренията на самозваните "художници" и техните подбудители. 
Повече от двадесет години у нас продължава "дискусията" около съдбата на паметниците от времето на антифашистката съпротива и социализма. Една част от тях бяха унищожени и захвърлени в депа и гробищни паркове. Други са подложени на периодични издевателства от вандали. Не е ли крайно време да се постави точка на анархията и липсващото българско чувство за историзъм? Един нов закон за историческите паметници може да спре това разминаване. В него посегателството върху националната ни памет следва да се криминализира като престъпление. В противен случай ще продължи излагацията ни пред Европа и света.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ