05 Май 2024неделя04:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Неизвестно за известното

Възкресението на дивото жито

Оцеляло 17 000 години без особени грижи от страна на човека, днес то му помага със своите лечебни сили да живее здравословно

/ брой: 116

visibility 224

Венелин Пеев


Дивото жито е старо като света. Оцеляло е 17 000 години без особени грижи от страна на човека. Днес е известно като еднозърнест лимец и се класифицира като Triticum monococcum - най-древният вид от семейство Житни. В тази група са още двузърнестият лимец и пшеницата спелта.
Най-устойчива в Западна Европа през годините се оказва спелтата, в Средна Европа и Балканите - еднозърнестият лимец, а Източна Европа и Азия е територията на двузърнестия лимец.
Според учените лимецът е култивиран около 7500 години пр. Хр. близо до Каражадаг - днес област в Югоизточна Турция. Археолози са открили овъглени зърна в египетските пирамиди и тракийските могили.
Според някои предания лимецът е разработка на звездни хора, дошли от съзвездието Голямо куче.
Най-подходящи за развитието на лимеца са каменистите, бедни почви високо в планините, където тежките трактори не могат да влязат и отглеждането на хибридните сортове пшеница е немислимо. Поривите на вятъра и проливните дъждове, сушите и студът са изваяли високите повече от метър стебла на лимеца, обли и кухи, разделени на 5-6 междувъзлия.
Съцветието е клас с осили. При вършитба стеблото се начупва, а вретеното се разпада на класчета. В класчетата при еднозърнестия лимец има по едно цепнато зърно, а при двузърнестия по две зърна, обвити здраво в няколко слоя груби люспи, които не се отделят при вършитбата. За да бъдат използвани за храна, се налага допълнително олющване.
С брашно от лимец се замесва хляб, а неолющените зърна се използват за фураж на преживните домашни животни.
Болестите и вредителите по растенията не са страшни за лимеца. Не се налага и торене с химикали.
В миналото в България са отглеждани и двата вида лимец, обикновено в планинските места и в някои полски райони на Добруджа, Старозагорско и Търновско. Площите са достигали до около 50 000 дка. Еднозърненката и двузърненката са значително по-ниско продуктивни от меката и твърдата пшеница, затова в по-късни времена отглеждането им постепенно е намаляло за сметка на други житни култури.
Еднозърнестият лимец е различен от останалите видове пшеница с това, че е диплоиден вид и съдържа 7 хромозомни двойки в клетките си, или иначе казано - само 14 хромозоми. Те са останали непроменени през хилядолетията. Всички следващи пшеници по-нататък в еволюцията са с 28 хромозоми, каквито са двузърнестият лимец и твърдите пшеници. И с 42 хромозоми, каквито са спелтата и меките пшеници.
Днес еднозърнестият лимец се отглежда в някои планински райони на Франция, в Мароко, в страните от бивша Югославия. Той е незаменим помощник в биодинамичното земеделие. Земеделците от Средна Европа и Балканите са сеели еднозърненката, за да чисти нивите от плевели. Но това е преди появата на химическите препарати. Същото не може да се каже за двузърненката и пшеницата спелта.
В резервата "Билкария", разположен върху 150 декара в Боженския балкан, еднозърнестият лимец се сее, жъне, вършее и лющи посредством най-стари техники. Добивът му от декар винаги е по-малък в сравнение с другите пшеници, а след като се олющи, става наполовина. Ето защо цената, на която можем да си го набавим за храна и лекарство, е около 10 лв. за килограм. В същото време големите търговски вериги предлагат индустриално отглеждано зърно, внос от Австрия, Франция и Германия, за около 6 лв. за килограм.



Емил Елмазов е чл.-кореспондент на Международната академия по информатизация в Москва, ирисолог. През последните 15 години той одомашни дивото жито еднозърнест лимец на територията на резервата "Билкария". Автор е на книгите "Лимецът - изначалният хляб" и "Възкресението на лимеца", където можем да прочетем:
"В първичните форми на всички растения е вложена космическа светлина, която постепенно изгасва в тяхната хибридизация. Изчезването на светлината от хляба е най-мъчителната стъпка от хранителната деградация на човечеството".


Помолихме Емил Елмазов да отговори на въпроси на читателите на ДУМА.

- Еднозърнестият лимец има оздравяващо действие при постоянна консумация. На какво се дължи то?
- Покълналите зърна от лимец съдържат витамините А, Е, В1, В2, ензими и белтъчини в по-голяма степен от кълновете на другите пшеници. Подпомагат извеждането на отровите от организма и влияят на дейността на жлезите с вътрешна секреция. Кълновете от българския лимец са богати на растителни хормони и микроелементи (цинк, манган, желязо).
- Зърната лимец имат различни лечебни приложения. Споделете с нашите читатели рецепти от алтернативната медицина.
- Например, да преборим акнето със студен извлек от неолющен еднозърнест лимец. Три щипки зърна слагаме в широка цедка, а нея - в дълбока купа. Няколко семена ще изплуват на повърхността, обираме ги с по-малка цедка. Нищо чудно - те са изсъхнали. Измиваме семето поне в три води и го накисваме от вечерта в половин литър вода. На сутринта прецеждаме и даваме драгоценния лосион на дъщерята - да не си губи времето в прехвалените козметични салони. Тя трябва само да пие по 200 мл сутрин и вечер на гладно, а останалото да ползва като лосион за лице. Този нов лосион има само един недостатък - много е евтин. За разкош можем да добавим малко дестилат от венчелистчета на трендафил, в който не е доливан спирт за консервация.
Останалите семена мокър лимец, по стара тракийска традиция, са лек при дископатии и болки в гърба. Сваряваме мокрото зърно, но толкова, че само да омекне, а не да стане на каша. Още докато е поносимо горещо, но добре отцедено, го разстиламе върху хавлиена кърпа, която пък сме нагласили върху парче полиетилен в средата на леглото. Нека да ни е удобно да легнем, тъй че да си притиснем кръста или гърба върху тази лапа. Трябва да полежим поне 3 часа, поне 3 дни поред. 
Кашица от намачкани, размекнати в изворна вода олющени семена от лимец разнася капилярните кръвоизливи или заличава сухи лишеи.
Към кашицата може да се добави пчелен мед и силен оцет и още брашно, за да се получи лапа, която се полага върху червени обриви.
С лапа от фино смлян лимец, запарен във вино и вода, жените успешно разсейват уплътненията в гърдите си.
Мъжете също прибягват до лечебните сили на лимеца. Когато урината им започва да изтича трудно, вземат олющени семена със съхранени зародиши, накисват ги за една нощ във вода и ги дъвчат до преминаване на проблема - по една шепичка всеки ден.
- При алергия към глутен може ли да се консумира лимец?
- Алергията към глутен е често срещано явление. Глутенът уврежда лигавицата на тънките черва и причинява ентерит. Предимството на приготвената с брашно и зърна от лимец храна е, че почти не съдържа глутен. Докато в зърната на меката и твърдата пшеница, с които се храним днес, той е почти 80% от общия протеин.    



Хляб с жива закваска
(автентична рецепта, записана от Емил Елмазов)

Закваска: 150 г пълнозърнесто брашно от еднозърнест лимец, 150 мл хладка вода.
Брашното и водата разбъркваме в подходящ съд и покриваме с месал (домашно тъкана памучна или конопена кърпа). Престоява 36 часа при температура около 25 градуса, като разбъркваме на всеки 12 часа.
Предварително тесто: 300 г пълнозърнесто брашно от еднозърнест лимец, 150 мл вода.
Закваската измесваме добре с брашното и водата. Поставяме в набрашнен съд и покриваме с месал. Втасва около 8 часа на стайна температура.
Основно тесто: 400 г брашно от еднозърнест лимец, 2 чаени лъжици сол, 150 мл хладка вода и по 1 супена лъжица сусамово семе, ленено семе, маково семе, белени тиквени семки, белен слънчоглед.
Съставките добавяме към предварителното тесто и измесваме с ръка, докато се получи меко тесто. Тестото поставяме в правоъгълна форма, намазана с растителна мазнина и поръсена с брашно. Покриваме с месал и оставяме, докато се надуе двойно. Слагаме в студена фурна и печем около 60 минути на 180-200 градуса. Напръскваме опечения хляб с вода, увиваме с месал и оставяме да престои десетина минути.
Други рецепти за здравословно хранене с еднозърнест лимец (хляб, салати, ястия и сладкиши) ще откриете в книгата на Емил Елмазов "Лимецът - изначалният хляб".


Жътва на диво жито в резерват "Билкария"

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ