20 Ноември 2025четвъртък16:24 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Властта пуска Скопие да преговаря с ЕС

Уж конкретните условия на правителството към Северна Македония отново не включват срокове за изпълнение

/ брой: 194

автор:Ростислава Иванова

visibility 2279

Въпреки продължаващите провокации на Скопие, България ще подкрепи Северна Македония да започне преговори за еврочленство заедно с Албания. Тази позиция ще заеме България на 15 и 17 октомври, когато са срещите на върха на ниво външни министри и лидери на страните от ЕС. Очаква се тогава двете страни да получат покана с дата за начало на преговорите. Поредният голям компромис към Скопие стана ясен след отговор от външния министър Екатерина Захариева на въпрос на ДУМА в МС. След заседанието на кабинета, на което позицията е била одобрена, Захариева и вицепремиерът Красимир Каракачанов обявиха българските условия към Скопие в преговорния процес. Близо половин час двамата уверяваха, че ултимативните условия към македонската държава са "ясни, категорични и точни", а подкрепата ни нямало да е безусловна. Условията към Скопие не съдържат дати и срокове.

България иска от Скопие "в най-бързи срокове": общата комисия по изчистване на спорните исторически въпроси да завърши работата си, като отрази фактите и не търси компромис между тях и македонската пропаганда; да коригира учебниците по история, литература и география, в които фактите са изопачени; да се откаже от всякакви претенции за малцинства у нас и да спре езика на омразата към България в обществените медии; да бъдат премахнати надписите върху паметници, паметни плочи и сгради, насаждащи омраза към България; да осъди югославския комунистически режим и да реабилитира репресираните хора заради българското им самосъзнание.

Ако Северна Македония не изчисти спорните моменти от общата ни история, България нямало да й позволи да завърши преговорите. Ще подкрепим фактическото й присъединяване към ЕС само след изпълнение на всички условия, зарече се Захариева. Каракачанов допълни, че преговорите зависят от това дали съседите ще бъдат честни или ще продължат да ни разиграват. България можела да реагира при отварянето и затварянето на всички 35 преговорни глави. Правителството не приема критики, че е закъсняло с формирането на официалната си позиция, която ще мине и през парламента. Разписани са сега условията, защото сега е моментът да бъдат разписани, заяви Захариева. За обвързващи с еврочленството на Северна Македония условия на България настоя първи преди седмица президентът Румен Радев. 

Държавният глава напомни вчера, че е поканил македонския си колега Стево Пендаровски у нас, въпреки че общата комисия по исторически и образователни въпроси не е напреднала с работата си. Радев контрира коментарите на Пендаровски, че българската позиция е "вътрешнополитически въпрос", като заяви, че не е работа на македонските политици да коментират вътрешнополитическия живот в България, както той не коментира и не се занимава с вътрешнополитическите въпроси на Северна Македония. Според Радев нашата позиция е в интерес на Северна Македония, защото внася ясни европейски критерии и устойчивост в процеса й на приобщаване. Очаквам българското правителство да отстоява последователно тази позиция, посочи държавният глава.

Очаква се Народното събрание да гласува днес позицията на МС за Северна Македония.

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 526

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 559

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 589

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 554

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 586

/ брой: 218

Румъния увеличава вноса на ток, у нас ТЕЦ спасяват положението

visibility 569

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ