18 Май 2024събота22:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Внасяй, за какво ти е производство?

/ брой: 274

автор:Светлана Велева

visibility 796

България може да се превърне от износител на ток във вносител, предупреди тези дни енергийният министър Драгомир Стойнев по време на посещението си в САЩ. В момента страната ни бележи ръст на износа на ток с 30%, след като таксата за износ на електроенергия бе намалена близо 3 пъти. Причината тенденцията да се обърне е, че след 5 години предстои да бъдат затворени ядрени реактори в АЕЦ "Козлодуй", както и някои електроцентрали, осигуряващи голяма част от мощностния баланс на страната. Какво правим тогава?
Не можем да останем единствено на производство на електроенергия от ВЕЦ или от ВЕИ. В момента зелената енергия варира около 12% от общото производство на електроенергия, като според изискване на ЕК тя трябва да достигне 16%, но чак до 2020 г. На такъв дял не може да се разчита да крепи енергийната система, а и ВЕИ-тата не работят през цялото време. Освен това тази енергия е значително по-скъпа и няма как да бъде алтернатива за една развиваща се икономика. Сега е моментът да се помисли за нови атомни мощности, каквито изграждат редица страни в Европа. 
Според родни "експерти" обаче, ако има "Белене", освен че ставаме зависими, токът щял да поскъпне с до 50%. Как, след като електроенергията от АЕЦ е най-евтина в световен мащаб? Отварянето на "Белене" ще означава затваряне на ТЕЦ-ове, предупреждават още те. Да, най-убедително се лъже, като се ползва част от истината. Въпросните централи наистина ще трябва да се затворят, но не заради АЕЦ-а, а защото им изтичат експлоатационните срокове. И защото не отговарят на европейските еконорми. В този смисъл не строежът на "Белене" предизвиква затваряне на ТЕЦ-ове, а точно обратното - затварянето им предизвиква строежа. "Бобов дол" например на практика вече не работи, освен като заместваща мощност. А на другите централи сроковете им на живот приключват най-късно през 2018 г. И не само това. През 2017-а и 2019-а приключва животът и на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй".
И сега нека видим общия енергиен баланс на страната: 40% от него се формират от остатъчните блокове на "Козлодуй", 20% от предвидените за затваряне топлоцентрали. На фона на това от ИПИ твърдят как до 2025 г. България нямала нужда от нови мощности, макар че още през 2019 г. ще останем едва с 40% от сегашния си енергиен потенциал. Отделно от това икономиката ще се развива и ще нарастват нуждите от вътрешно потребление на електроенергия.
И докато ние отлагаме решението за атомните мощности, с които ще избегнем бъдещи проблеми, съседите ни сериозно развиват ядрена енергетика. Турците вече строят АЕЦ, като до 5 години планират да са построили три атомни централи. Румънците разширяват реакторите на своята централа. Така че и да останем без атомна енергетика, поне ще бъдем "енергийно независими" - съвсем независимо ще можем да избираме от кого от нашите съседи - Турция, Румъния, Сърбия или Македония, към които сега изнасяме ток, да внасяме електричество. Като в оня виц: "Какво щеше да прави България, ако беше в пустинята?" - "Щеше да внася пясък..."

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ