19 Май 2024неделя09:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петербургският икономически форум:

Все още излизаме от най-страшната криза

Над 5 хиляди политици, предприемачи, финансисти, ръководители на големи компании търсят пътища за решаване на глобалните финансови и икономически проблеми

/ брой: 142

автор:Дума

visibility 219

Предизвикателствата след глобалната криза, нестабилният характер на възстановяването на световната икономика, иновациите и валутните войни - тези теми бяха обсъдени от представителите на световния политически и бизнес-елит в първия ден на Петербургския международен икономически форум (ПМИФ). Северната столица на Русия е център на световната икономическа политика за три дни. Там започна 17-ият Петербургски международен икономически форум. По значимост това мероприятие се сравнява с Давос, пише "Гласът на Русия". Над 5 хиляди политици, предприемачи, финансисти, ръководители на големи компании се събраха, за да обсъдят и намерят пътища за решаване на глобалните финансови и икономически проблеми.
Тези проблеми са известни. "Ние все още излизаме от най-страшната криза за последните 80 години, така че стимулирането на ръста ще бъде главната тема", заяви в речта си генералният директор на "Ernst&Young Global" Джеймс Терли. Наистина, по думите на главния съветник на управлението на "Deutsche Bank" Томас Майер, ръст на световната икономика в последно време все пак се наблюдава:
- Основна движеща сила на това ускорение според прогнозите - и с това са съгласни практически всички - ще станат пазарите на страните с формираща се пазарна икономика. Промишлено развитите страни изостават - темповете на ръст при тях тази година са 1,4%, а следващата година се очаква 2 процента.
Експертът обаче подчерта, че зад умерено оптимистичната каритна се крият сериозни рискове. Ролята на развиващите се страни, преди всичко страните от Азия, в световната икономика расте, но тя не трябва да се надценява. Просто капиталите отиват там, където има изгода, свързана със стойността на работната ръка, поясни в интервю за "Гласът на Русия" един от участнците във форума, руският финансист Олег Виюгин:
- Смятам изявленията, че "бъдещето е в Азия", за малко прибързани, защото всички центрове на технологии, всички интелектуални центрове, които ще бъдат двигателите на световната икономика, се намират в развитите страни. Засега няма предпоставки за това, че Харвард ще се премести в Китай или "Силиконова долина" ще бъде създадена в Тайланд. Гледайки на средносрочната перспектива, мисля, че развитите страни ще запазят лидерските си позиции.
И все пак ролята на Азия, благодарение на демографските процеси и глобалното движение на капитала, ще расте. Затова според Виюгин Русия трябва едновременно "да търгува с Азия и да поддържа приятелски отношения със Силиконовата долина".
Днес се очаква речта на президента Путин. Експертите разчитат, че той ще говори за икономическата политика и ролята на финансовия сектор в осигуряването на икономическия ръст.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ