17 Май 2024петък14:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Всеки 7-и може да е столетник, ако ...

Даденост ли е дълголетието или изисква и усилия

/ брой: 53

автор:Дума

visibility 706

Генетици са идентифицирали 150 наследствени белега, по които здравите столетници се различават от своите съграждани. Неотдавна екипът на Паола Себастиани и Томас Пърлс от университета в Бостън представи своите генетични вариации. Според изследванията почти всеки 7-и човек в света (или 15%) разполага с генна комбинация за дълголетие. Само че 1 на 100 човека доживява до дълбока старост.
Важни са не само гените - те са просто подарък от природата. Въпросът е как всеки от нас ще ги "използва". Причините за по-ранната кончина на генетично облагодетелстваните са различни - лошо хранене, недоспиване, прекалено малко движение, алкохол, цигари или нещастен случай. В търсене на решаващите фактори за дълголетието учените изследват наследствената маса на 1055 столетници и на още 1267 контролни личности. Столетниците са били на възраст между 97 и 119 г. и - по думите на Пърлс и Себастиани - в учудващо добра форма.
Екипът е разработил специален чип, който ще бъде представен на техния интернет сайт. Този инструмент ще позволи на много лаборатории в обозримо време да разчитат предразположението към дълголетие само от кръвна проба.
В индустриалните държави продължителността на живота е средно 80 г. А колко голяма може да бъде ролята на негенетичните фактори за дълголетието (вегетарианското хранене, вярата и сплотеността на семейството) демонстрират Адвентистите от седмия ден. Членовете на тази религиозна група в САЩ живеят средно по 88 г., т.е. с 8 години повече от другите американци.
Американски учени имат добри новини за всички, които се тревожат за лошата си памет или бавното мислене. Учените са разработили лекарство, което може да подмлади човешкия мозък с 10 или дори с 15 години.
С напредването на възрастта бързината и други функции на мозъка отслабват. Един от най-забележимите и неприятни признаци на загуба на мозъчна сила е влошаването на всички видове памет. Нови изследвания показват, че към 40-та си година хората започват да губят около 30% от мозъчната сила. А на около 55 г. - 50%. Американски учени неотдавна съобщиха, че могат да противодействат на тази прогресивна дегенерация на мозъка с революционно ново средство. Разработена от тях таблетка съдържа трите главни хранителни вещества за мозъка, а главният й ефект е рязко увеличаване на нивото на кислород в клетките на мозъка. Тя помага да се преодолее постоянната енергийна криза в мозъка, предизвиквана от стреса на модерния живот и недостига на основни хранителни елементи. Създателите на хапчето твърдят, че то ("Просера") връща паметта и мозъчната активност, които човек е имал преди 10 или 15 години, като възстановява невротрансмитерите, подобрява яснотата на мисленето, концентрацията и повишава и настроението. "Хапчето за памет" все още не е на пазара. Екипът на Джошуа Рейнолдс е проучил 1.5 милиона човешки мозъци в продължение на 40 години.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 214

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 186

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ