12 Юли 2025събота23:53 ч.

Йеменски бунтовници атакуваха саудитски рафинерии с дронове

Петролното производство на Рияд падна наполовина, САЩ обвиниха Иран за атаките

/ брой: 177

автор:Дума

visibility 1621

Йеменското движение хути призна, че е извършило нападения с 10 безпилотника срещу две саудитски рафинерии, където са възникнали пожари. Рафинериите са на държавната компания "Арамко" и са в източната част на кралството. Говорител на движението заяви по телевизия "Ал Масирах", че това е най-голямата операция на движението на територията на Саудитска Арабия и подобни атаки ще продължат занапред, докато сунитското кралство не спре войната срещу разбунтувалото се движение в Йемен. Самата телевизия е собственост на хути и е базирана в Бейрут. Хути изповядват шиизма и по тази причина са подкрепяни от шиитския и богат на петрол Иран, с когото сунитска и също петролна Саудитска Арабия съперничи за регионално лидерство.  

Заради атаката производството на петрол в Саудитска Арабия е намаляло с 5 млн. барела дневно, което е почти половината от нефтената продукция на кралството. Пожарите вече са под контрол, при ударите няма жертви, твърдят саудитските медии. 

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман проведоха телефонен разговор след дръзкото нападение на хути. Тръмп потвърди солидарността на САЩ с Рияд и подчерта отрицателното въздействие на атаките срещу САЩ и световната икономика. Мохамед бин Салман го е уверил, че "Кралството може да се противопостави и да се справи с тази терористична агресия".

На свой ред американският държавен секретар Майк Помпео обвини Иран за неделните атаки с дронове. По думите му Иран е започнал "безпрецедентна атака срещу енергийните доставки в света". Помпео призова международната общност "публично и недвусмислено да осъди атаките на Иран", информира Спутник. "Техеран застава зад близо 100 атаки срещу Саудитска Арабия, докато Рухани и Зариф се преструват, че участват в дипломацията. На фона на всички призиви за деескалация Иран започна безпрецедентна атака срещу енергийните доставки в света. Няма доказателства, че атаките идват от Йемен", заяви Помпео.

Сенаторът републиканец Линзди Греъм, който има славата на "ястреб", заяви, че е време Белият дом да обсъди възможността за атаки срещу иранските нефтени съоръжения, ако Техеран "продължи с провокациите си", предава РИА Новости.

"Време е САЩ да (обсъдят) атака срещу рафинериите в Иран, ако те продължат с провокациите си или продължат да обогатяват уран. Техеран няма да спре с лошото си поведение, докато последствията не станат по-реални.", написа Греъм в туитър. Според него едно нападение срещу иранската нефтена индустрия ще е "мощен удар върху режима".

Пратеникът на ООН Близкия изток Мартин Грифитс определи атаките като "изключително тревожни" и призова всички страни в конфликта в Йемен да бъдат сдържани. 

На свой ред Техеран отхвърли обвиненията на САЩ, че стои зад атаките срещу петролните рафинерии в Саудитска Арабия и ги нарече "безсмислени". В свое изявление говорителят на външно министерство Абас Мусави намекна, че тези обвинения са отправени, за да бъдат оправдани "бъдещи действия" и ответни удари срещу Иран.

А висш ирански командир от революционната гвардия заяви, че базите на САЩ и техните самолетоносачи в региона са в обсега на техеранските ракети. "Всички американски бази и техните самолетоносачи на разстояние до 2000 км около Иран са в обсега на нашите ракети", заяви ръководителят на ВВС на Иранската революционна гвардия Амирали Хаджизаде.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ