20 Ноември 2025четвъртък13:52 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Наука

За математика и природни науки ще приемат в V клас с повече предмети

/ брой: 68

автор:Вили Гаврилова

visibility 3715

Профилираните гимназии с профил математика или природни науки ще могат да приемат деца в V клас със състезания по повече предмети от досега, предвиждат промени в Наредбата за организация на дейностите в училищното образование, които МОН огласи за обществено обсъждане. Всяко училище, обучаващо в професионалното направление изкуства пък, ще има възможност по решение на педагогическия съвет да провежда изпит за проверка на способностите.
Промените в наредбата предвиждат още улеснения за общините за интегриране на ромското население и за намаляване на отпадащите ученици, се казва в мотивите. Общините ще насочват циганчетата към пожелани от родителите им училища при наличието на свободни места в тях, гласи проектът. Това означава, че за ромските деца няма да важи принципът за уседналост при приемането в първи клас. Според МОН това ще попречи да се създават цели класове само от ромчета. Какво обаче ще попречи на ромските родители да искат децата им да бъдат приети именно там, където има класове с циганчета, коментират педагози.
Променената наредба ще даде възможност и осиновените деца, независимо кога са осиновени, както и настанените в приемни семейства, да посещават училища, които са в близост до дома им. Когато пък единият родител е починал или пък в семейството има три и повече деца, ученикът може да ползва определени предимства при класирането в групите за първи клас.
Преди празниците стана ясно, че проверка на Върховната административна прокуратура е установила, че около 5000 родители не са записали децата си в училище или детска градина. Общо около 8300 родители пък не пускат отрочетата си  в задължителните по закон предучилищни групи за 5- и 6-годишните в детските градини и училищата. Имало и 264 родители, които не пускат децата си да участват в допълнителна форма на обучение. Прокуратурата е поискала наказание за около 1700 души. 

 

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 307

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 299

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 318

/ брой: 218

Румъния увеличава вноса на ток, у нас ТЕЦ спасяват положението

visibility 282

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ