02 Май 2024четвъртък04:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За Яворов и Винету

/ брой: 167

автор:Велиана Христова

visibility 39

Това, че на приемния изпит по български език и литература в Софийския университет над 48 на сто от кандидатите имат двойка, не е нито ново, нито безпрецендентно. Било е и по-зле в предишни години. По-лошото е, че 67 на сто от младежите са изкарали оценка под 3.50, а едва 7,8 на сто имат успех над 5.00. Останалите 25% са "златната среда" - между 3.50 и 4.99. На матурата по същия предмет същите абитуриенти с "междинен" успех преди месец бяха около 50 на сто от всички зрелостници. Двойките на матурата обаче бяха само 5,49 на сто.
Сравнението също не показва нищо ново - отдавна е ясно, че нивото на знания в края на средното образование е по-ниско от това, което вузовете, особено водещите, изискват за прием на студенти. Резултатите от матурите от приемния изпит само потвърждават, че между двете степени на образование у нас има дупка.
Това, което е най-тревожно обаче, е ясно очертаващата се тенденция с всяка изминала година ниските оценки - съответно знания, да се увеличават чувствително, а високите - обратно, да намаляват. Тази тенденция ясно личи от трайния спад на резултатите от зрелостните изпити, който от 2009 г. насам е постоянен (и необратим?). Какво означава, че 67 на сто от 19-20-годишните българи не могат да скалъпят никаква мисъл или изцеждат оскъдни съждения в една най-благодатна тема по творчеството на емблематичен поет като Яворов. И само около 8 на сто показват знания за над петица? А около 17 на сто от кандидатите изобщо са се отказали да пишат. Сега ще последват едно-две-три класирания, само и само да се запълнят бройките за прием. Наесен тройкаджии ще станат студенти, а преподавателите в аудиториите ще се чудят как да наваксат онова, което първокурсниците са пропуснали още в училище.
Трябва ли тази маса от полуграмотни млади хора непременно да се насочва към висше образование? Изискването на ЕС да се увеличава прцентът на висшистите сред населението означава ли нискообразовани хора да се устремяват към дипломата, по-скоро към тапията, която отваря врати на пазара на труда? Какви са причините за все по-малкото знания, с които децата ни излизат от училището, осъзнати ли са те от управленците и прави ли се изобщо нещо срещу обществената напаст на полуинтелигентите? Защо най-елитните умове сред българската младеж и тази година вече са прегърнати от чужди университети и дори не кандидатстват в родните вузове? Трябва ли висшите ни училища да мерят дейността си по торбичката с пари, която държавата дава на глава студент? Въпросите са прекалено много, отговорите са трудни. Най-важният обаче е: има ли нещо общо с решаването на изредените проблеми новият закон за училището, който в момента се обсъжда в парламента и който ще важи поне за 10 години напред? На него отговорът е прост: няма нищо общо. Сега ясно ли ни е защо се случва сривът на българското училище? Каквото управлението, такова и образованието. Както върви, след още пет години Софийският университет ще е принуден да задава теми по Винету...               
 
    

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ