05 Май 2024неделя11:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Задава се нова икономическа криза

Кристин Лагард отправи предупреждение към световните лидери, че продължават да спъват икономическия растеж

/ брой: 86

автор:Дума

visibility 51

Ръководителят на Международния валутен фонд Кристин Лагард отправи предупреждение към световните лидери, че трябват повече действия за преодоляване на мащабните правителствени и банкови задължения, които продължават да спъват икономическия растеж и да подкопават стабилността на финансовата система.
Изявлението на Лагард, пише британският в. "Гардиън", е отзвук на доклада на МВФ на финансовата стабилност, който подчерта опасенията за повишаването на рисковите инвестиции в САЩ и трудностите, които срещат развиващите се икономики, дестабилизирани от оттичането на капитали. Ниската инфлация в еврозоната също е повод за безпокойство, особено ако доведе до слаб растеж и застой на възнагражденията.
Във Вашингтон започна пролетната среща на Международния валутен фонд и Световната банка. На форума, който ще продължи до неделя - 13 април, двете институции ще направят преглед на дейността си в света и ще обобщят тенденциите в икономическото развитие и мерките за финансова стабилност.
Сегашното предупреждение на Лагард не е първото, още през януари тя заяви, че "разяждащото" неравенство спъва икономическото възстановяване на света. В свадлива реч пред някои от най-заможните в света финансисти на Световния икономически форум Лагард каза, че възнагражденията на банкерите трябва да бъдат намалени, за да бъде запълнена празнината между богатите и бедните. Тя допълни, че може да се окаже необходимо държавите да наложат минимални възнаграждения, за да намалят несъответствието в приходите.
Президентът на Световната банка Джим Йон Ким също заяви, че икономическият растеж "не е достатъчен", за да сложи край на глобалната бедност. Той призова развиващите се държави да преразпределят повече ресурси за крайно бедните, включително и чрез по-големи социални програми.
От финансовата институция, която миналата година си постави за цел да сложи край на най-тежката бедност до 2030 г., смятат, че подобни мерки ще увеличат производителността на труда и икономическия растеж, но според СБ влиянието на растежа върху бедността има своите граници.
"Дори ако всички страни нараснат със същия размер като в последните 20 години и ако разпределението на доходите остане непроменено, бедността в световен мащаб ще спадне само с 10% до 2030 г. от 17,7% през 2010 г.", заяви Ким. "Това просто не е достатъчно".
СБ призова развиващите се страни да помогнат за прекратяването на най-тежката форма на бедност чрез схеми за подпомагане, като например поощряване на тези, които записват децата си в училище или тези, които отиват на редовни медицински прегледи. Според СБ по този начин доходите на най-бедните ще се повишат, което впоследствие ще допринесе за по-бърз растеж.
Банката определя за крайно бедни тези, които получават по-малко от 1,25 долара на ден. За да постигне своята цел, СБ ще трябва да намалява броя на бедните с по 50 млн. души годишно до 2030 г. Това се равнява на близо един милион души всяка седмица в продължение на следващите 16 години.
"Това ще бъде изключително трудно, но аз вярвам, че можем да го направим", категоричен е президентът на банката. "Сегашното поколение може да е това, което ще сложи край на бедността".

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1586

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1567

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1420

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1687

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1827

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1515

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1525

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1764

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1539

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1683

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ